אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת החשמל פוגעת בשירות ללקוחות VIP שהתנתקו ממנה צילום: אוראל כהן

חברת החשמל פוגעת בשירות ללקוחות VIP שהתנתקו ממנה

ל"כלכליסט" נודע שרשות החשמל בודקת תלונות רבות, ולפיהן חברת החשמל חסמה ללקוחות VIP שעברו ליצרנים הפרטיים את הגישה לנתוני הצריכה שלהם ושירותים נוספים שקיבלו בעבר. חברת החשמל: "אין אפשרות לספק את המידע ללקוחות שהתנתקו"

22.01.2015, 06:57 | ליאור גוטמן

רשות החשמל בודקת שורה של תלונות שהגיעו אליה, ולפיהן חברת החשמל מונעת לכאורה מלקוחות גדולים שעברו לרכוש חשמל מיצרנים פרטיים גישה לנתוני הצריכה שלהם והטבות נוספות שקיבלו בעבר. מדובר בלקוחות "כבדים", שצריכת החשמל שלהם גבוהה לפחות פי שישה מזו של לקוחות ביתיים - בדרך כלל אלה מפעלים, מלונות, בנקים, חברות גדולות וכדומה. 

קראו עוד בכלכליסט

לפני שנכנסו לשוק היצרנים הפרטיים, נהגה חברת החשמל להעניק ללקוחות הגדולים שלה שירות שניתן להגדיר כ־VIP: הם קיבלו גישה ישירה לנתוני הצריכה העדכניים והחזויים שלהם דרך אתר החברה כך שיכלו לתכנן את הוצאותיהם; הוקצה להם מנהל שירות אישי שאליו יכלו לפנות בכל בעיה (בדומה לשירות שנותנות חברות הסלולר); וכן ניתנה להם האפשרות לתאם עם חברת החשמל זמני עבודות ותיקונים, כך שיפריעו מעט ככל האפשר לפעילות הארגון (כולל הפעלת עובדים בלילה ותשלום תוספות שכר מכיסה של חברת החשמל, כלומר מכיסו של הציבור).

חשש לניצול מעמד המונופול

תחנות הכוח הפרטיות החלו לפעול בארץ במהלך השנה וחצי האחרונות, ו"גזלו" לא מעט לקוחות גדולים כאלה מחברת החשמל בזכות תעריף זול יותר שהן מציעות - 6%–10% פחות מזה של חברת החשמל. הלקוחות שהתנתקו מחברת החשמל אמנם רוכשים חשמל מהיצרנים הפרטיים - בשלב זה התחנות הפעילות הן OPC ודוראד - אבל מערכת ההולכה הארצית עדיין שייכת לחברת החשמל, וכפי הנראה כך זה יישאר. כיום אין כל מנגנון שמחייב את היצרנים הפרטיים לשלם עבור השימוש ברשת ההולכה או עבור התחזוקה שלה, כך שחברת החשמל נושאת בעלויות אלו בעצמה.

שעון חשמל, צילום: מאיר פרטוש שעון חשמל | צילום: מאיר פרטוש שעון חשמל, צילום: מאיר פרטוש

חלק מהלקוחות שעברו גילו לאחרונה שהחברה מונעת מהם את השירותים שקיבלו לפני כן, וכי אינם יכולים לגשת לנתוני הצריכה שלהם דרך האתר. רשות החשמל התערבה במקרה כזה בעבר, אך בשבועות האחרונים הגיע גל חדש של תלונות והיא בודקת אותו בימים אלה. החשש במשק האנרגיה הוא שחברת החשמל תנצל את מעמדה המונופוליסטי בתחום ההולכה והחלוקה כדי לדחוק לקוחות שעזבו אותה.

"כל סוגיה תיבדק עד פתרון"

מרשות החשמל נמסר בתגובה: "לרשות החשמל הגיעו בחצי השנה האחרונה תלונות בודדות בסוגיה אשר טופלו נקודתית. ככלל, חברת החשמל הונחתה לאפשר לצרכנים העוברים לקבלת שירות קבוע מיצרן חשמל פרטי גישה חופשית ובלתי מותנית לנתוני צריכת העבר שלהם. ככל שלקוח מוצא שחברת החשמל מפרה אמות מידה, הוא מוזמן להפנות הסוגיה לטיפול הרשות, וזו תיבדק עד פתרון - כולל שימוש בסנקציות במידת הצורך".

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "חברת החשמל נותנת שירות מיטבי לכל הלקוחות, ללא יוצא מן הכלל, ופועלת בהתאם לאמות המידה שקבעה הרשות. במקטעים שבהם לקוחות של יצרנים פרטיים מקבלים שירות מחברת החשמל, השירות הניתן להם זהה לשירות הניתן ללקוחות החברה. מערכת "טרקלין העסקים" מבוססת על נתוני מערכת הבילינג של חברת החשמל, ולכן ללקוחות שאינם לקוחות של חברת החשמל במקטע האספקה אין אפשרות להמשיך ולספק מידע כזה. כל פנייה המתקבלת מהרשות מטופלת מיידית ובאופן פרטני. תגובתה המפורטת של חברת החשמל לפניות שמתקבלות מהרשות, אם יהיו כאלה, תינתן לאחר בדיקת פניות אלו לגופן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
נשמע הגיוני לחלוטין, לא ברור לי למה זו בעיה.
אני מנוי של פלאפון, מחר אני עוזב את החברה ועובר לרמי לוי, שמשתמש ברשת של פלאפון בכדי לתת לי שרות. האם מישהו חושב שחברת פלאפון צריכה להמשיך ולספק לי מידע דרך האתר שלהם על כמות השימוש שלי למרות שעברתי לחברה אחרת? ברור שהם ממש לא חייבים לעשות זאת והם אפילו לא חייבים תת לי גישה למידע מהעבר. אם לקוח לשעבר של חברה רוצה לקבל העתק חשבון או מידע מהתקופה בה היה מנוי שלה הוא רשאי לעשות זאת במוקדים הטלפוניים.
אמיר  |  22.01.15
3.
תעריף זול
חברת החשמל ביקשה אפשרות לתת תעריף זול יותר לתחנות חדשות שלה ששם התחזוקה זולה יותר אך הרשות לחשמל לא אישרה. חברת חשמל מאבדת הכנסות משמעותיות עקב מעבר הצרכנים ליצרנים פרטיים. והיצרניםיים לא משלמים על ההולכה. אז למה שיקבלו שרות VIP מעבר לנדרש באמות המידה?
ברוך , חיפה  |  22.01.15
לכל התגובות