אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רדיו ללא הפסקה משכה העתירה לבג"ץ נגד הקנס על התבטאויות נתן זהבי צילום: אופיר יעקובי

רדיו ללא הפסקה משכה העתירה לבג"ץ נגד הקנס על התבטאויות נתן זהבי

תחנת הרדיו נסוגה לאחר שבית המשפט הבהיר כי אין מקום לדיון עקרוני בגבולות חופש הביטוי במקרה זה. השופטים אף כינו את שפתו של זהבי "שפת ביבים". הרשות השנייה הסכימה להפחתה משמעותית של הקנס שהוטל על התחנה

05.02.2015, 17:44 | אופיר דור
תחנת רדיו ללא הפסקה משכה את עתירתה לבג"צ נגד החלטתה של הרשות השנייה להטיל עליה קנס בגובה 70 אלף שקל בגין התבטאויותיו של השדרן נתן זהבי. התחנה משכה את העתירה בעקבות הדיון היום בבג"ץ בו הבהירו לה השופטים כי אין מקום לקיים דיון עקרוני בגבולות חופש הביטוי במקרה הזה. השופטת אסתר חיות אף התייחסה לאמירות המדוברות של זהבי ואמרה כי מדובר ב"שפת ביבים, שהשימוש שנעשה בה אינו דבר שניתן להשלים עמו".

קראו עוד בכלכליסט

עם זאת, הרשות השנייה הודיעה לבקשת בית המשפט כי היא מסכימה להפחית את הקנס שהוטל על התחנה מ-70 אלף שקל ל-25 אלף שקל. במקור הטילה הרשות השנייה קנס של 25 אלף שקל אך לאחר שהתחנה ערערה על ההחלטה לוועדת הערר בראשות ד"ר דליה זליקוביץ', חברת מועצת הרשות השנייה, הוחלט להחמיר את עונשה ולהטיל עליה את הסנקציה המקסימלית.

המקרה המדובר עוסק בשתי תוכניות ששודרו במהלך חודש יוני 2013 ובהם התייחס זהבי לח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה. זהבי אמר כי אייכלר הוא "גמד תרבותי, יצור חסר חוט שידרה, אוכל חינם, מנוול, עוכר ישראל וחתיכת חרא... אחרי שתמות אייכלר, מה יישאר ממך? כלום! נאדה! גורנישט!.. ככה נראית הכנסה וככה נראים חבריה, ואם אתה חבר כנסת של מדינת ישראל, גם יריקה אתה לא שווה".

ח"כ ישראל אייכלר, צילום: חיים צח ח"כ ישראל אייכלר | צילום: חיים צח ח"כ ישראל אייכלר, צילום: חיים צח

עוד התייחס זהבי לאייכלר במילים "סמרטוט, חלאה, זוהמה! בושה וכלימה למדינת ישראל שעל מנהיגיה נמנים אנשים כמו אייכלר. לא הרב, ולא הח"כ, סתם אייכלר. הייכלר, הייכלר, הייכלר, הייכלר".

זהבי אמר את הדברים בתגובה לדברים שאמר אייכלר מעל במת הכנסת בנוגע להספדים על הסופר יורם קניוק מיד לאחר מותו. אייכלר התייחס לקניוק בשמות שונא יהודים ושונא היהדות.

בעתירה לבג"צ טען רדיו ללא הפסקה כי עניינה של העתירה הוא בניסיון להטיל חסם על חופש הביטוי הפוליטי. התחנה טענה כי זכותו של שדר להביע דעה אישית ולהשמיע דברי תגובה וביקורת אישיים באופן קשה וחריף. לטענת רדיו ללא הפסקה, מדיניות הקנסות של הרשות השנייה יוצרת "אפקט מצנן" של ממש על חופש הביטוי בכלל, ועל חופש הביטוי בנוגע להבעת דעות חריגות בפרט.

ברשות השנייה, שיוצגה על ידי היועצת המשפטית עו"ד הילה שמיר ועו"ד יאיר עשהאל ממשרד אברמזון ושות', חששו כי החלטה עקרונית של בית המשפט בעתירה זו תפגע בסמכותם להטיל קנסות על זכיינים בשל התבטאויות שנאמרו בשידור.

"קבלת העתירה תהווה גם 'היתר' להמשיך ולהתבטא בדרך זו על ידי מגישי תוכניות בשידורי הרדיו (והטלוויזיה) וממילא בעל הזיכיון יהיה פטור מלתת הנחיות למגישי תוכניות בשידוריו בדבר דרך התבטאותם בתוכנית", כתבה הרשות השנייה בתשובתה לעתירה.

שמיר אמרה כי "אני שמחה על הגיבוי שניתן היום על ידי בית המשפט העליון לרגולציה המאוזנת והמידתית שהרשות השנייה מבצעת על רמת השיח והביטוי. מדובר במקרה קיצון ולשמחתי אף בית המשפט העליון השתכנע כי ניסיון התחנה להצדיק בדיעבד את האמירות החמורות באמצעות עתירה עקרונית והיתלות בחופש הביטוי הינם בלתי ראויים."

מנכ"ל רדיו ללא הפסקה אייל פאר תקף את החלטת ועדת הערר בראשות דליה זליקוביץ לשלש את הקנס שהוטל על התחנה. פאר אמר כי ההחלטה לערער לבית המשפט על הקנס נבעה מכך שמדובר בהחלטה שנעשתה שלא בסמכות ולא בתום לב ועובדה שבית המשפט קיבל את הטענה הזו. יתרה מכך בית המשפט מצא לנכון לבקר את פעילות המועצה וגברת זליקוביץ".

ניר שוויקי, מנכ"ל בפועל של הרשות השנייה, התייחס להחלטה ואמר כי "תחנת רדיו אשר פועלת מתוקף משאב ציבורי אשר ניתן לה על ידי המדינה חייבת לעמוד בכללים הקבועים ולא יכולה לשמש במה להתבטאויות בלתי ראויות, גזעניות ומבישות כפי שהיה במקרה המדובר ולשמחתי בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ קיבל את עמדת הרשות בעניין זה. הרשות תוסיף לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת להבטיח, כי זכותו של הציבור לשידורים מסחריים מאוזנים ולתכנים ראויים תשמר ותפעל בחומרה כנגד הפרות כגון זו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
זהבי, חולה עליך, אבל
למרות שאתה לא מסתיר את דעותיך על ענייני דיומא (וזה בסדר גמור) ולמרות שכנראה שאנחנו לא רחוקים בהשקפותינו הפוליטיות, דווקא בשנים האחרונות נראה לי שאתה מנסה להיות מאוזו יחסית ומנסה לתת לכל נושא את שתי הצדדים שלו (שוב, עד כמה שניתן) אין ספק שההתבטאויות הללו היו מרחיקות לכת מצדך וחורגות מגבול הטעם הטוב ולרשות השנייה לא הייתה ברירה אלא מלהציב גבול. נתן, אני יודע שאתה "בוער" בנושאים שקרובים ללבך ואפילו נתפסים כאישיים, אבל את חייב להתחשב יותר בצד השני (לא שזה הדדי - אבל זו דרכו של עולם) באופן שבו אתה מוציא את הדברים מהפה כי גם להתייחסות לאנשים שמקדמים רעיונות מקוממים לדעתך יש מקום בשיח הציבורי ב"דמוקרטיה" שלנו..... דווקא אייכלר הוא לדעתי אחד היותר רהוטים ומתונים ממיצגיו של הציבור החרדי, כמובן שהכל בעירבון מוגבל... לסיכום, קח את התגובה שלי כחומר למחשבה ומה שנקרא "תספור עד עשר" בפעם הבאה זה יכבד אותך לא פחות מאשר את ברי הפלוגתא שלך (גם אם חלקם לא ראויים אפילו לגיהנום) תודה, סתם אחד
סתם אחד , מרכז  |  07.02.15
לכל התגובות