אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"סוכני הביטוח עלולים למנוע מהלקוח מוצר שמתאים לצרכיו" צילום: עמית שעל

"סוכני הביטוח עלולים למנוע מהלקוח מוצר שמתאים לצרכיו"

דודו לביא, ראש מחלקת ההשקעות ברשות, תוקף את עמדת סלינגר בנושא שיווק פוליסות החיסכון: "כבר לפני יותר משנה ביקשנו מאגף שוק ההון להידרש לנושא"

10.02.2015, 08:25 | רחלי בינדמן

ראש מחלקת ההשקעות ברשות ני"ע דודו לביא יוצא נגד המפקחת על הביטוח דורית סלינגר ונגד הפער הרגולטורי שבין הפיקוח על פוליסות החיסכון לבין קרנות הנאמנות המפוקחות על ידי רשות ני"ע. "חברות הביטוח יצרו על גבי הפלטפורמה שנועדה להסדיר מוצרי ביטוח לטווח ארוך מוצר השקעה עממי ונזיל שאין לו קשר ולו מקרי לתחום הביטוח", אמר לביא ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

"נוצר כך כשל שפוגע בתחרות בשל קיומו של פער מהותי, בין משטר הפיקוח שחל על שני מוצרים תחליפיים — קרנות הנאמנות ופוליסות החיסכון. נוכח היקפי הגיוס בתחום מתחייבת פעולה בטרם יהיה מאוחר מדי.כבר לפני יותר משנה ביקשנו מאגף שוק ההון באוצר להידרש לנושא. בעוד מרבית קרנות הנאמנות בישראל מופצות באמצעות מערך יועצי ההשקעות בבנקים המחויב לעמוד בקריטריונים של מקצועיות ואובייקטיביות ומתוגמל באופן אחיד, הרי שפוליסות ההשקעה מופצות בעיקר באמצעות סוכני הביטוח, שאינם מחויבים בעריכת הליך מסודר של בירור צורכי הלקוח, ולרוב אינם כשירים לייעץ לו כיצד להשקיע את כספו.

מעבר לכך, מכיוון שהסוכנים מתוגמלים ישירות ובנדיבות בגין מכירת מוצרים אלה, לעתים גם כנגזרת של דמי הניהול ובאמצעות הטבות מסוגים שונים, הם עלולים בתום לב או שלא בתום לב למנוע מהלקוח חשיפה למוצר התואם את צרכיו באופן מיטבי". 

דורית סלינגר, צילום: נמרוד גליקמן דורית סלינגר | צילום: נמרוד גליקמן דורית סלינגר, צילום: נמרוד גליקמן

לביא גם תוקף את השוני ברמות הפיקוח על שני סוגי המוצרים, תוך שהוא מבהיר כי הפיקוח של רשות ני"ע הדוק יותר: "בשונה ממהות ההסדרה של פוליסות ההשקעה, תחום קרנות הנאמנות מאופיין בפיקוח אפקטיבי ומוכח, כולל חיוב בדין להעמיד לרשותו של המשקיע בכל עת כל פרט החשוב לו לצורך קבלת החלטת השקעה, לרבות מידע על אודות מאפייני המכשיר ותשואתו, דמי הניהול האחידים הנגבים בגינו, שווי נכסיו ועוד. מידע זה שחשיבותו רבה במיוחד במקום שבו מדובר באפיק השקעה נזיל, אינו זמין לציבור הרחב בנוגע לפוליסות ההשקעה". לפני חודש דחתה סלינגר את דרישתו של יו"ר הרשות שמואל האוזר להשוות את החקיקה החלה על הקרנות גם על פוליסות החיסכון.

תגובת האוצר: "אגף שוק ההון רואה בפוליסות פרט מוצר חשוב המחזק את התחרות על ניהול כספי חיסכון ותורם לרווחת הציבור. פוליסות אלה כפופות לפיקוח ולהסדרה הדוקים וקפדניים לאין ערוך מאלו החלים על קרנות נאמנות. אימוץ גישת רשות ני"ע תפגע בתחרות על ניהול חסכונות הציבור".

תגובת לשכת סוכני הביטוח: "שיווק פוליסות חיסכון נובע מאותה יכולת קיימת של הסוכנים לטיפול בקרנות השתלמות, קופות גמל, ביטוחי מנהלים, קרנות פנסיה ומסלולי השקעה. פוליסת חיסכון הנה כלי שמיועד לטווחים בינוניים וקצרים כאלטרנטיבה למערכת הבנקאית, שכיום אינה מציעה ללקוח חלופה אטרקטיבית לכספי חיסכון לטווחים אלה. ההצלחה הגדולה היום בשיווק פוליסות אלה רק מוכיחה שהציבור מחפש את החלופה הטובה ביותר בעבורו, מה שגופים אחרים לא מספקים לו כיום".

תגיות