אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך בוזבזו 600 מיליון דולר נוספים על המונדיאל שנערך בברזיל צילום: אי פי איי

כך בוזבזו 600 מיליון דולר נוספים על המונדיאל שנערך בברזיל

בניית פס רכבת קלה בעיר קויאבה במערב ברזיל היתה אמורה להסתיים בזמן למונדיאל שנערך בקיץ, אך הופסקה בטענה שנחוצים כספים נוספים להשלמת הבנייה

11.02.2015, 13:01 | שירות כלכליסט

בזבוז הכספים במונדיאל האחרון שנערך בברזיל ממשיך לתת את אותותיו. כעת מתברר כי בניית פס רכבת קלה בעיר קויאבה במערב המדינה, שהיתה אמורה להסתיים בזמן למונדיאל שנערך בקיץ, הופסקה בטענה שנחוצים כספים נוספים להשלמת הבנייה. 

קראו עוד בכלכליסט

המונדיאל בברזיל. 15 מיליארד דולר, צילום: רויטרס המונדיאל בברזיל. 15 מיליארד דולר | צילום: רויטרס המונדיאל בברזיל. 15 מיליארד דולר, צילום: רויטרס

בדו"ח שפרסם מבקר הפנים של המדינה, נטען שנחוצים עוד 300 מיליון ריאל (110 מיליון דולר) לפחות כדי שהעבודה תוכל להמשיך. העלות הכוללת עמדה במקור על 1.5 מיליארד ריאל (550 מיליון דולר), אך כעת הנתון עלה ל-1.8 מיליארד ריאל (660 מיליון דולר) לפחות.

לפי דיווחים בתקשורת המקומית, רק 30% מהפרויקט הושלם. אדוארדו צ'ילטו, האחראי מטעם המדינה לתיאום הפרויקט, הבטיח לזרז את העבודה. "אנחנו נשב עם כל הקבלנים וכל החברות המעורבות - ונתאם את התנאים הפיננסים ואת לוח הזמנים של הבנייה", אמר צ'ילטו בהצהרה שפורסמה השבוע באתר האינטרנט הממשלתי. עם זאת, הוא לא ציין מתי יפעל הפס באורך 22 ק"מ, שכולל שני קווים נפרדים.

גוסטבו דה אולביירה, השר במדינה לתכנון אסטרטגי, אמר כי למדינת מאטו גרוסו אין את הכספים הנחוצים. "למדינה לא זמינים המשאבים הנחוצים כדי לסיים את הפרויקט", הוא הודיע. "זו בעיה נוספת שיש לפתור".

האצטדיון בקויאבה שנבנה בעלות של 230 מיליון דולר עבור המונדיאל, נסגר בחודש שעבר לתיקונים דחופים, שכוללים בעיות חשמל כתוצאה מנזילת מים. באצטדיון התקיימו ארבעה משחקים במסגרת המונדיאל.

ברזיל הוציאה 15 מיליארד דולר על אירוח המונדיאל. רק הבנייה והשיפוץ של 12 האצטדיונים עלו 3 מיליארד דולר, יותר מ-90% מכך מומנו על ידי כספי ציבור. הממשלה הברזילאית ספגה ביקורת רבה על התכנון הלקוי ועל בניית ארבעה אצטדיונים לפחות שיהפכו ל"פילים לבנים", אחד מהם הוא האצטדיון בקויאבה.

ברזיל מוציאה גם 15 מיליארד דולר על אירוח אולימפיאדת 2016 בריו דה ז'נירו, אולם הכלכלה שלה התכווצה בשנים האחרונות. הצמיחה מקרטעת, והממשלה נאלצה להעלות מסים ולקצץ בשירותים בשל הירידה בהכנסות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות