אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלטשולר שחם במגעים לרכישת 20% ממימון ישיר צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

אלטשולר שחם במגעים לרכישת 20% ממימון ישיר

בית ההשקעות פועל לרכישת מימון ישיר של משפחת שניידמן תמורת 60 מיליון שקל לפי שווי של 300 מיליון שקל - הכפול מזה שבו נכנס בנק לאומי לאחזקתו (20%) בה לפני שנתיים. אלטשולר שחם מבקש נתח מהרווחיות העולה של פעילות המימון בארץ

15.02.2015, 06:59 | גולן חזני

אלטשולר שחם בדרך להיכנס לתחום האשראי הצרכני. ל"כלכליסט" נודע כי בית ההשקעות מנהל משא ומתן מתקדם לרכישת 20% מחברת מימון ישיר תמורת 60 מיליון שקל ולפי שווי של 300 מיליון שקל אחרי הכסף.

קראו עוד בכלכליסט

מימון ישיר מספקת הלוואות ללקוחות פרטיים, בעיקר לרכישת כלי רכב. החברה נשלטת בידי קבוצת ביטוח ישיר שבשליטת מוקי שנידמן באמצעות איי.די.איי אחזקות. האחרונה מחזיקה ב־80% ממניות מימון ישיר, שהיא חברה פרטית, וב־20% נוספים מחזיק בנק לאומי באמצעות זרוע ההשקעות לאומי פרטנרס. את מניותיו בחברה רכש לאומי במרץ 2013 תמורת 30 מיליון שקל ולפי שווי של 150 מיליון שקל אחרי הכסף. לפי שווי זה רשומה האחזקה בספרי ביטוח ישיר.

רכישתו הצפויה של אלטשולר שחם את מימון ישיר נעשית לפי שווי כפול מהשווי שלפיו רכש לאומי את אחזקותיו בחברה, בשל הזינוק ברווחיה. במחצית הראשונה של 2014 היה הרווח הנקי של החברה 25 מיליון שקל - כפול מבתקופה המקבילה בשנה שקדמה לה.

 , צילום: יובל חן צילום: יובל חן  , צילום: יובל חן

לאור הגידול בפעילות המימון בארץ, רווחיה מצויים בצמיחה מתמדת וכך גם ההכנסות. ב־2011 היא רשמה רווח של 10 מיליון שקל על הכנסות של 75 מיליון שקל. ב־2012 הרוויחה החברה 13 מיליון שקל והכנסותיה היו 102 מיליון שקל. ב־2013, שבה נכנסה לאומי פרטנרס לאחזקה במימון ישיר, זינק הרווח ל־40 מיליון שקל על הכנסות שהסתכמו ב־141 מיליון שקל.

מימון ישיר מקיימת שיתוף פעולה עם הבנקים אגוד ומזרחי טפחות וחברת לאומי קארד. החברה מנוהלת בידי ערן וולף, שעלות שכרו בשנת 2013 היתה 4.5 מיליון שקל. תיק המימון של מימון ישיר הסתכם בסוף יוני 2014 ב־349 מיליון שקל.

צירופו של אלטשולר שחם מיועד להגדיל את תיק האשראי של מימון ישיר. הכסף שמביא בית ההשקעות ייכנס לתוך החברה וישמש לאשראי הצרכני, והוא מצדו יקבל דיבידנדים מהחברה. בשנים האחרונות חילקה מימון ישיר דיבידנדים של עשרות מיליוני שקלים.

ערן וולף מנכ"ל מימון ישיר ערן וולף מנכ"ל מימון ישיר ערן וולף מנכ"ל מימון ישיר

לחברה מסגרות אשראי מהבנקים בהיקף של 350 מיליון שקל, שתמורתם התחייבה כי ההון העצמי המוחשי לא יפחת מ־15% מהמאזן ולא יפחת מ־80 מיליון שקל. שיעור החוב הפיננסי מכלל ההלוואות ללקוחות לא יעלה על 85 מיליון שקל ושיעור המימון הממוצע ללקוחותיה לא יעלה על 65%.

מימון ישיר מעניקה אשראי לרכישת כלי רכב בהתבסס על תשלום חודשי קבוע. ההלוואות שמעניקה החברה ניתנות בריבית גבוהה יחסית. החברה מסייעת בתהליך חיפוש הרכב וביצירת חבילת המימון והביטוח על ידי ליווי חוץ־בנקאי. התחום נשלט בעבר בידי כלל ליסינג, אבל החברה סיימה את פעילותה והשאירה את הבמה למימון ישיר, שהוקמה ב־2007. הבנקים, שהיו עשויים להעמיד תחרות למימון ישיר, נמנעים ממתן הלוואות לרכישת כלי רכב מסיבות רגולטוריות וטכניות. במקום זאת הם מספקים הלוואות ארוכות טווח תמורת שעבוד כלי הרכב בעזרת חברות למכירת רכבים מיד שנייה. 

תגיות