אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

אתגר התצוגה: הסמארטפון בעל המסך הטוב בישראל

לכל מכשירי הדגל שנמכרים בארץ יש מסכים מעולים, עם רזולוציה גבוהה ואיכות צבע מרשימה. אבל מי מתמודד הכי טוב עם אור השמש? למי יש את הגוונים הכי מרהיבים בתמונות, סרטים ומשחקים? התנגשות הטיטאנים, מבחן ראשון

24.02.2015, 07:25 | ניצן סדן
רזולוציית העין שלכם עומדת על קצת יותר 570 מגה-פיקסל (בצפיפות של 600 פיקסלים לאינץ' ממרחק של 25 ס"מ). ליצרניות יש עוד דרך ארוכה עד שיוכלו להציג לכם צבע טבעי באמת - אך מכשירי העילית שנמכרים בישראל מייצגים קפיצת דרך משמעותית בתחום איכות המסכים.

קראו עוד בכלכליסט

לאיזה מכשיר יש את המסך הטוב ביותר? זה שתיהנו ממנו הכי הרבה בעת צפייה בתמונות, סרטים ומשחקים? איזה מסך יהיה ברור וקריא גם תחת אור השמש? מבחן זה מציג את התשובות. הוא נחלק לשני סעיפים: קריאות התצוגה תחת תאורה ישירה ואיכות הצבע.

קראו עוד בכלכליסט

תצוגה תחת אור השמש

מנצח: אקספריה Z3

זהו אחד המבחנים החשובים ביותר, שכן כולנו משתמשים בטלפון כל הזמן - בעיקר תוך כדי תנועה ומחוץ לבית ולמשרד. בגלל שלכל המכשירים יש מסכים מבריקים שמחזירים אור במידה רבה, המסך הקריא ביותר יהיה זה שמצויד בתאורה החזקה ביותר.

לקחנו את המכשירים לגג של בניין רב קומות בתל אביב, במטרה לבחון את יכולתם מול השמש הישראלית. הבדיקה נעשתה מגגו של אותו המבנה בו נבחנו המכשירים ב"התנגשות הטיטאנים" הקודמת, בשעת צהרים, ביום ללא עננים. כל המסכים כוונו לתאורה מקסימלית ונבחנה הקריאות שלהם בדפדפן - יישום בעל רקע לבן, שמדגיש את תאורת המסך.

התוצאה מלמדת כי במקום הראשון מחזיק האקספריה Z3 של סוני ואחריו - ה-M8 של HTC והגלקסי S5 של סמסונג. אחריהם בלטה תאורת ה-G3 והלומיה 930. התאכזבתי מבהירות התצוגה של מכשיר הדגל מבית נוקיה, משום שלחברה טכנולוגיית תצוגה משובחת, שמבהירה אוטומטית את המסך - אפילו במחיר אבדן איכות תצוגה - כאשר מזהים חיישני הטלפון אור שמש ישיר. ככל הנראה שהחברה בחרה להחליש את תאורת הרקע, כדי להבטיח חיסכון בזמן הסוללה. ועדיין, ציפיתי מה-930 לזכות בבדיקה זו.

מבחן המסכים תחת אור השמש מבחן המסכים תחת אור השמש מבחן המסכים תחת אור השמש

בעוד מסכי הנקסוס 5 והחואווי P7 הציגו פרטים בצורה שמקשה מאוד על הקריאה אבל עדיין מאפשרת אותה במאמץ, האייפון 6 היה בלתי קריא בעליל. סמארטפון אפל צויד בטכנולוגיית תצוגה מתקדמת, אך גם במסך מבריק במיוחד שמחזיר את אור השמש ולא מסוגל להתמודד עם תאורה ישירה כלל.

מסך האייפון 6 תחת תאורה חלקית. כששולפים אותו תחת תאורה ישירה, לא רואים כלום מסך האייפון 6 תחת תאורה חלקית. כששולפים אותו תחת תאורה ישירה, לא רואים כלום מסך האייפון 6 תחת תאורה חלקית. כששולפים אותו תחת תאורה ישירה, לא רואים כלום

איכות צבע

מנצח: LG G3

מבחן זה מתייחס לטיב הצבע בתמונות, סרטים, יישומים ובממשק הטלפון עצמו. זהו מדד חשוב באיכות התצוגה, שמושפע מהרזולוציה, מתאורת הפאנל (OLED או LCD) ומהסטיה מסטנדרט הצבע של התעשייה. בעוד שחלק מהחברות מנסות לשמר את הסטנדרט, אחרות חורגות ממנו כדי להדגיש גוונים מסוימים - במחיר של טשטוש גוונים אחרים. למשל, מסך בו הצבע האדום מובלט, עשוי להפוך גוונים מסוימים של אפור ללבן.

המבחן התבסס על צפייה בסרט FHD, על שלוש תמונות סטילס - בעלות גוון חם, גוון קר ותמונה מאוזנת - ועל המשחק Angry birds: Transformers. במבחן זה נמצא מנצח ששולט בכיפה ביד רמה: ה-G3 של LG.

מסך ה-G3 מציג תמונת FHD מסך ה-G3 מציג תמונת FHD מסך ה-G3 מציג תמונת FHD

למכשיר הדגל של החברה הקוריאנית יש מסך של חמישה אינץ' וחצי ברזולוציית 2,560 על 1,440 פיקסל, גבוהה משל כל סמארטפון דגל אחר שנמכר בישראל. גם צפיפות הפיקסלים לאינץ' גבוהה מאוד: 538 פיקסלים לאינץ'. הממשק הבסיסי של המכשיר לא מבליט את איכות התצוגה, אך כשמתבוננים בתמונות או בסרטים, ניתן בקלות לראות שאיכות התצוגה לא רק טובה משל המתחרים - כי אם הרבה יותר טובה.

מסך ה-G3 מציג משחק מסך ה-G3 מציג משחק מסך ה-G3 מציג משחק

אחרי ה-G3, ניצבים הגלקסי S5 של סמסונג וה-M8 של HTC. לשניהם מסכים ברזולוציית 1,980 על 1,200 פיקסל. מסך הסופר AMOLED של סמסונג הוא הטוב בתעשייה בכל הנוגע לרוויית צבע וניגודיות. אמנם, הגוונים לא נראים טבעיים במיוחד כי אם מודגשים ועמוקים, אך לעין הבלתי מזוינת מדובר בתצוגה מרשימה מאוד. מסך ה-M8 מתבסס על טכנולוגיית LCD, עם זיקה בולטת לגוונים טבעיים, אם כי חלקם נראים מעט קרים.

איכות תצוגה נאה. ONE M8, צילום: ניצן סדן איכות תצוגה נאה. ONE M8 | צילום: ניצן סדן איכות תצוגה נאה. ONE M8, צילום: ניצן סדן

לאחריהם, בלטו מסכי האייפון 6 והאקספריה Z3. לאייפון יש מסך מאוד מדויק, אם כי בעל גוונים שנראים מעט שטוחים, כאילו התעקשה אפל לא לסטות אפילו במעלה אחת מטמפרטורת הצבע הבסיסית וללא שיוף של התמונה בכלי תוכנה מובנים. איכות התצוגה מעולה, על אף שהרזולוציה במסך ה-4.7 אינץ' שלו נמוכה בצורה בולטת משל המתחרים: 1,334 על 750 פיקסל, בצפיפות של 326 פיקסלים לאינץ'. לאקספריה, לעומתו, יש מעבד תמונה עשיר מאוד, שמקורו בתוכנות BRAVIA המגיעות מהטלוויזיות שסוני מייצרת. התוצאה היא צבעים רוויים ומרשימים, אך בעלי ניגודיות נמוכה משל המתחרים.

עוד מכשיר שבלט לטובה הוא הלומיה 930: הפאנל של נוקיה מציג צבע חד ושטוח, שנראה כמעט זהה לאיכות התצוגה של אפל - אם כי נוטה לטשטש מעט גוונים בקצות הסקאלה. שאר המכשירים הציגו איכויות דומות למדי: צבע סביר, אם כי לא יוצא דופן. אף אחד מהמכשירים גם לא בלט לרעה.

סיכום

המסך הוא הרכיב בו משקיעות יצרניות הטלפונים יותר מכל ובו הן גם אוהבות להתפאר בכל פעם שמושק דגם עילית חדש. אך כפי שראינו, עדיין לא נמצא פיתרון מוחלט לסנוור השמש, מה שפוגם בחוויית השימוש ומגביל את יכולות הסמארטפון. הסיבה המובילה לכך היא הנטיה של החברות לבחור במסכים שהם מבריקים – מה שאמנם מדגיש צבעים ונראה טוב יותר באולמות התצוגה, אך גובה מחיר מורגש ביותר כשיוצאים עם הטלפון לרחוב, במיוחד במדינה שטופת שמש כמו ישראל. בעוד לסוגיית הסנוור עדיין לא נמצא פיתרון, אפשר לראות עד כמה התקדמו יצרניות הטלפונים בבניית מעבדי תצוגה המשפרים את הצבע במסכים והופכים את חוויית הצפייה למהנה במיוחד.

פיקסלים. מה הטעם לספור אותם, אם לא רואים טוב בשמש? פיקסלים. מה הטעם לספור אותם, אם לא רואים טוב בשמש? פיקסלים. מה הטעם לספור אותם, אם לא רואים טוב בשמש?

כנראה שהמשתמש הממוצע לא יבחין בהבדלים משמעותיים בין איכויות הצבע של מסכי הטלפונים שנבחרו למבחן זה, אך עם הזמן אנו צפויים לראות יותר תכנים שמנצלים את תמיכת הטלפונים באיכות צבע גבוהה וברזולוציות של יותר מ-Full HD. לפיכך, יש להניח שבדורות הבאים של סמארטפוני העילית יהפוך מבחן הצבע למשמעותי בהרבה.

מבחן זה מלמד אותנו שבהירות התצוגה של האקספריה Z3 היא שמאפשרת לו להיות הקריא מבין השמונה בתנאי שטח, וטיב תצוגת ה-G3 של LG הוא הגבוה ביותר שזמין כיום בשוק בקטגוריית הסמארטפונים. לפי הערכות, השנה כבר נראה טלפונים בעלי מסכים ברזולוציות גבוהות אף יותר, מה שעשוי לבוא על חשבון זמן הסוללה ולהשפיע אף על מהירות העיבוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות