אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החברה להשבת נכסי שואה נגד דירקטוריון אוה"ה: חלוקת מניות לאומי מותרת צילום: רמי חכם

בלעדי לכלכליסט

החברה להשבת נכסי שואה נגד דירקטוריון אוה"ה: חלוקת מניות לאומי מותרת

הסכסוך בין מייסדי אוצר התיישבות היהודים, ההסתדרות הציונית ליתר בעלי המניות נמשך. החברה להשבת נכסי שואה חולקת על חוות הדעת שקיבל הדירקטוריון מפרופ' אסף חמדני ודורשת לדעת מי הזמין אותה, כמה עלתה ולהשית את העלות על ההסתדרות הציונית ולא על החברה

25.02.2015, 11:05 | רחלי בינדמן

חברת אוצר התיישבות היהודית ממשיכה להערים קשיים על דרישת בעלי מניות המיעוט, בעיקר החברה להשבת נכסי שואה ומספר גופים מוסדיים, לחלק את מניות הנכס המרכזי שלה - 5% ממניות בנק לאומי - כדיבידנד בעין.  

קראו עוד בכלכליסט

אתמול בערב הודיעה החברה כי באסיפה הכללית של בעלי המניות שתתקיים ביום א' הקרוב לא תתקיים כלל הצבעה בנוגע לדרישת בעלי המניות אלא רק דיון בהצעה שהעלו. זאת בהמשך להודעה של דירקטוריון החברה מאתמול לפיו מכוח חוות דעת שקיבל מפרופ' אסף חמדני אין לאסיפה סמכות להצביע בנושא חלוקת דיבידנד שאינו עומד במבחני החלוקה של חוק החברות.

לידי "כלכליסט" הגיע מכתב ששלחו עורכות הדין שיראל-גוטמן עמירה ומיכל פרי ממשרד אגמון ושות' המייצגות את החברה להשבת נכסי שואה היוצאות כנגד חוות הדעת של חמדני. "עמדת הדירקטוריון שגויה ומטעה" טוענות השתיים "החברה (להשבת נכסי השואה - ר"ב) רואה בחומרה את נסיון הדירקטוריון להימנע מלהעמיד את החלטת החלוקה לדיון ולהצבעה באסיפה הכללית. זאת תוך התעלמות בוטה מהעובדה שרוב בעלי המניות הרגילות של החברה התריעו בפני הדירקטוריון בדבר הנזק הכלכלי הרב שמסב להם הדיסקאונט העמוק שבו נסחרות מניות אוה"ה והביעו את רצונם בפני הדירקטוריון שמניות בנק לאומי תחולקנה כדיבידנד, דבר שייטיב עם כלל בעלי המניות". עוד כותבות השתיים: "היה מצופה שחברי הדירקטוריון ינקטו צעדים לקדם מטרה זו, תחת לנסות ולהכשילה".

החברה להשבת נכסי שואה אף חולקת על עמדת חמדני לפיה חלוקת הדיבידנד מנוגדת לחוק החברות. השתיים מסבירות כי אף שחלוקת הדיבידנד לא עומדת במבחן הרווח לפי חוק החברות, היא אינה אסורה שכן אפשר לאשר אותה דרך פנייה לבית המשפט בבקשה להפחתת הון. לטענת השתיים לאחר אישור החלוקה באסיפה הכללית ניתן היה לפנות לבית המשפט שיאשר את החלוקה אם השתכנע כי החלוקה מקיימת את מבחן יכולת הפירעון – ונוכח העובדה שלחברה אין נושים המבחן תקף ולא מדובר בחלוקה אסורה.

השתיים אף טוענות כי יש לפחות להצביע באסיפה על חלוקת אותו חלק של מניות בנק לאומי שכן מקיים את מבחן הרווח – וכי ביחס לאותו חלק ברור שיש להעלות את שאלת החלוקה להצבעה.

השתיים אף רומזות כי עלויות חוות הדעת של חמדני לא צריכות לצאת מהכיס של החברה. "בשים לב לכך שעמדתו של הדירקטוריון משרתת רק את עניינה של בעלת מניות המייסדים (ההסתדרות הציונית - ר"ב) ובניגוד לטובת כלל בעלי המניות הרגילות, מובן כי כל הוצאה שמוציאה החברה לשרת אינטרסים של המייסדים היא עסקה שאינה לטובת החברה ולכן החברה אינה רשאית להוציאה אלא להשיתה על בעלת מניות המייסדים".

החברה להשבת נסי שואה דורשת לחדש את קיום ההצבעה וככל שדירקטוריון החברה עומד על דעתו "השגויה" לפיה לא ניתן לאשר את חלוקת כלל מניות בנק לאומי, לפחות שיעלה על סדר היום חלוקה בגובה שמקיים את מבחן הרווח – חלוקת מניות בשווי 191 מיליון שקל. כמו כן דורשת החברה לפרסם את חוות הדעת המלאה של חמדני שמתוכה פורסמו רק המסקנות הסופיות ולפרט מי דרש את חוות הדעת, מי שילם עבורה ומה הייתה התמורה.

בנק לאומי. מאבק על המניות, צילום: אוראל כהן בנק לאומי. מאבק על המניות | צילום: אוראל כהן בנק לאומי. מאבק על המניות, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות