אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון יתן לקק"ל מה שהם רוצים, במשרד האוצר מתנגדים צילום: עמית שעל

כחלון יתן לקק"ל מה שהם רוצים, במשרד האוצר מתנגדים

יו"ר מפלגת כולנו מסכים להיענות לדרישות קק"ל ולאפשר לה לשווק קרקעות בנפרד מרשות מקרקעי ישראל למרות התנגדות האוצר. כולנו ויהדות התורה חתמו אמש על הסכמים קואליציונים ראשונים עם הליכוד, עלות ההסכם עם החרדים - 4 מיליארד

30.04.2015, 08:33 | שאול אמסטרדמסקי ואורי תובל

כולנו ויהדות התורה חתמו אתמול על הסכמים קואליציונים ראשונים עם הליכוד. במסגרתם למעשה נענו כל דרישותיו של כחלון שימונה לשר האוצר וכן יקבל את תיק הבינוי ואת איכות הסביבה. יהדות התורה תקבל את ועדת הכספים עבור משה גפני ואת משרד הבריאות עבור יעקב ליצמן (במעמד של סגן שר). במסגרת ההסכמים נענה רה"מ נתניהו למרבית דרישות החרדים שההסכם עמם צפוי לעלות כ־4 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

במקביל, שר האוצר המיועד משה כחלון נוטה לקבל את דרישת קק"ל להיפרד מרשות מקרקעי ישראל.

בהתאם לתוכנית הדיור שהציג ערב הבחירות, כחלון סבור כי במידה וקק"ל תשווק את קרקעותיה בעצמה היא תתחרה בפעילות השיווק של רמ"י ובכך תתרום לירידת מחירי הדיור.

הדרג המקצועי במשרד האוצר מתנגד למהלך כזה שעלול לטענתם לארוך זמן רב. בנוסף, חוששים באוצר כי צעד זה יביא לקיפאון מסויים בשיווק הקרקעות, בעיקר באזורי הביקוש, ולכן יוביל לעליית מחירים בטווח הקצר.

ב־1961 חתמה קק"ל על אמנה במסגרתה הוסכם כי המדינה תנהל את קרקעות קק"ל עבורה, ובתמורה תעביר לה בסוף כל שנה את חלקה היחסי מההכנסות ממכירת הקרקעות. הואיל וחלק גדול מהקרקעות באזורי הביקוש במרכז הארץ הן בבעלות קק"ל, עליית מחירי הדיור הביאה לכך שמדי שנה המדינה מעבירה לקק"ל סכומי עתק ממכירת הקרקעות. בשנים האחרונות מדובר על יותר ממיליארד שקל בשנה.

 , צילום: דוד הכהן צילום: דוד הכהן  , צילום: דוד הכהן

בחודשים האחרונים החליט הארגון על היפרדות מהמדינה ואי חידוש האמנה משום שאגף התקציבים קידם הצעת חוק לחייב את קק"ל להעביר למדינה סכומי כסף גדולים כל שנה למטרות שהמדינה תקבע. כחלון תומך בהשלמת צעד זה.

במדיה וקק"ל תיפרד מרמ"י ותשווק קרקעות בעצמה, אגף התקציבים לא יוכל להוציא לפועל את תוכניתו לחייב את קק"ל להעביר למדינה מדי שנה סכום של 650 מיליון עד מיליארד שקל מהכנסותיה ממכירת קרקעות. במקרה של היפרדות מהמדינה, אגף התקציבים יפעל לבטל את הפטור המלא ממס שקק"ל מקבלת כיום.

"כחלון עשה את המקסימום עם עשרת המנדטים שלו"

ביתר המגעים: יו"ר ש"ס אריה דרעי ממשיך לנקוט בקו נוקשה לגבי הדרישות התקציביות וחלוקת התיקים.

גורם המקורב לראש הממשלה אמר ל"כלכליסט" כי נתניהו עדיין מעוניין בממשלה רחבה עם המחנה הציוני.

בכולנו דחו אתמול את הביקורת על ההסכם הנדיב עם יהדות התורה, בעלות המתקרבת ל־4 מיליארד שקל: "כחלון עשה את המקסימום עם עשרת המנדטים שלו, וההסכם של כולנו מכיל הישגים רבים לציבור העובד ולשכבות החלשות". עוד הזכירו כי כחלון לא התנגד לסעיף התקציבי הכבד ביותר, העלאת קצבאות הילדים שקוצצו בידי שר האוצר לשעבר ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד בתקציב 2013־2014, בצעד שספג ביקורת רחבה.

יהדות התורה: "הצלחנו להסיר את גזירות לפיד"

יאיר לפיד הגדיר את ההסכמים של הליכוד עם יהדות התורה "כניעה מוחלטת של ראש הממשלה לדרישות של מפלגה לא ציונית על חשבון הציבור העובד והמשרת".

ההסכם עם יהדות התורה כולל הישגים רבים עבור המפלגה החרדית. מלבד העלאת קצבאות הילדים, זכתה המפלגה בהחזרת הקיצוץ בגובה חצי מיליארד שקל בתקציבי הישיבות, החזרתו של חוק נהרי המחייב רשויות מקומיות לתקציב מוסדות המזוהים עם הזרמים החרדים, החלת רפורמת הסיעוד הממלכתי וייתכן שהוסכם גם על הקפאת ועדת גרמן.

במקביל, בוטלו במהלך ההסכם שינויים בתחום דת ומדינה, כמו מתן סמכות גיור לרבני הערים ופתיחת האפשרות לקבורת שדה.

ראש מפלגת כולנו משה כחלון. תומך בהפרדת קק"ל מהמדינהצילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
הפיתרון האמיתי שלא יהיה
אם באמת רוצים להוריד מחירי דירות, צריך לאפשר פטור ממס שבח לדירה שניה ושלישית ע״י הוראת שעה. הדבר יגרום למשקיע להתבצר פחות וכך ישוחררו דירות העלאה של מס רכישה לדירות להשקעה ל-25 % היא אינה מידתית כלל. משקיע בעל דירת מגורים במיליון שהולך לקנות דירה להשקעה ב- 700 אלף ש״ח אינו הטייקון שמאיים על המשק. מדובר במעמד ביניים קלאסי שדואג לעתידו ובינתיים משלם משכנתא עד הפנסיה. מס שבח אפס לתקופה של שנה-שנתיים יעודד בעל דירות והשוק ירוויח. מס רכישה מוגדל הוא אבסורד ומכה מתחת לחגורה בשוק חופשי.
טל רובין  |  01.05.15
לכל התגובות