אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיא ונצואלה העלה ב-30% את שכר המינימום - יעמוד על 1,162 דולר לחודש צילום: אי פי איי

נשיא ונצואלה העלה ב-30% את שכר המינימום - יעמוד על 1,162 דולר לחודש

זו הפעם השנייה השנה שניקולאס מדורו מעלה את שכר המינימום במדינה - ששיעור האינפלציה שבה הוא הגבוה בעולם

02.05.2015, 09:56 | שירות כלכליסט
נשיא ונצואלה ניקולאס מדורו העלה ביום שישי את שכר המינימום במדינה, זו הפעם השנייה השנה, בניסיון להקל על העובדים המתמודדים עם שיעור האינפלציה הגבוה בעולם. בנאום שנשא בעצרת לציון יום הפועלים ב-1 במאי, הכריז מדורו כי הוא מעלה את שכר המינימום ואת הפנסיה לגמלאים ב-30%. עוד הוסיף מדורו כי בכוונתו להעלות את השכר של עובדי המדינה ואנשי הצבא.

קראו עוד בכלכליסט

ההכרזה התקבלה לאחר שבימים האחרונים הגביר מדורו את ההתקפות על האליטה העסקית במדינה. ההתקפות החריפות הובילו את ראש יצרנית המזון הגדולה בוונצואלה, אמפרסאס פולר, לפרסם בצעד נדיר מכתב ציבורי שבו קרא לנשיא לפצוח בדיאלוג איתם.

"לפעמים אנחנו לא מצליחים לראות את הפרצוף של המפלצת שרוצה להרוס את הכלכלה ולהכעיס את האנשים", אמר מדורו בעצרת. הוא הבטיח לנקוט בצעדים נוספים בימים הקרובים, שיחלצו את השליטה על הכלכלה מידי ה"אוליגרכים", שלטענתו מנסים להפיל את הממשלה.

מחסור בנייר טואלט בונצואלה, צילום: רויטרס מחסור בנייר טואלט בונצואלה | צילום: רויטרס מחסור בנייר טואלט בונצואלה, צילום: רויטרס

בינואר עלה שכר המינימום ב-15%, ובעקבות העלאה הנוכחית, השכר יעמוד על 7,324 בוליבר בחודש. מדובר על 1,162 דולר על פי שער החליפין הרשמי של המדינה, אך נמוך מ-30 דולר לפי השער הנהוג בשוק השחור, המשמש לקביעית מחירים של מוצרים רבים.

הכלכלנים מזהירים כי העלאות השכר רק יזינו את האינפלציה הגואה, שבשילוב עם המחסור במוצרי יסוד מקשה על הכלכלה הנסמכת בעיקר על נפט להתאושש.

בשנה שעברה טיפסה האינפלציה ל-69%, השיעור הגבוה ביותר בעולם. בעקבות צניחת מחירי הנפט בשנה האחרונה, צומצמו גם יתרות המט"ח של המדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
למגיב 1 הדגול, שעף על עצמו
אם היית יודע לקרוא כמו שאתה חושב שאתה יודע לכתוב, היית מבין שאותם, עאלק, 1162 $ הם רק בכאילו, היינו, השער הרשמי של הדולר, שאיתו אתה לא יכול לקנות אפילו נייר טואלט (מצרך חשוב ביותר, בעיקר לכאלה שהיו רגילים לנגב בו ולא בנייר עיתון כמו הורינו ממזרח אירופה הקומוניסטית....). לגבי יתר השטויות שלך - חבל"ז.....
שמעון בוליבר  |  03.05.15
1.
זה שכר מינימום זהה לזה שכאן, רק שאף אחד שם כמעט ולא יקבל אותו
במדינות האלו מאוד מקובל להעסיק מתחת לשכר המינימום ומי שמוצא עבודה בשכר המינימום הרשמי נחשב למי שהסתדר בחיים. אנשים יוצאים שם למשרות מלאות גם בעד חצי ושליש משכר המינימום. שכר המינימום חייב לשקף את היכולת של המעסיק הממוצע ויש לטפל במעסיקים נצלנים. במקרה של ונצואלה, שכר המינימום גדול על כלכלה כמו שלהם. הפתרון הוא להוזיל מחירים, למרות שבמקרה של ונצואלה איני יודע מה גורם לעליית מחירים-אני חושד שמדובר בחולשת מטבע מקומי ובמצב כזה קשה להוזיל מחירים. (בניגוד לכך, אצלנו יש את כל התנאים להוריד דרסטית את המחירים).
02.05.15