אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפל פיי: הקמעונאים עדיין סקפטיים לגבי שירות התשלום

אפל פיי: הקמעונאים עדיין סקפטיים לגבי שירות התשלום

פחות מרבע מהקמעונאים הגדולים בארה"ב תומכים בשירות התשלום של אפל, או צפויים להשתמש בו בעתיד הקרוב - בין היתר בשל היעדר דרישה מצד הציבור. בנוסף, נטען שהחברה מפעילה שיטות אגרסיביות לגיוס שותפים לשירות

07.06.2015, 11:39 | הראל עילם
אפל ממשיכה לשדר אופטימיות לגבי שירות התשלומים הסלולרי אפל פיי ואף צפויה לייצא אותו הקיץ לבריטניה - אבל דיווחים חדשים מצביעים על ספקנות הולכת ומתחזקת מצד בנקים וקמעונאים בארצות הברית. כך מדווחים סוכנות הידיעות רויטרס ו"וול סטריט ג'ורנל" במהלך סוף השבוע.

קראו עוד בכלכליסט

רויטרס בדקה את אמינות ההצהרה של דובר אפל מלפני חודש, לפיה מחצית מכל הקמעונאים הגדולים בארצות הברית כבר תומכים באפל פיי, או יתמכו בשירות עד סוף השנה. היא פנתה למאה הקמעונאים המובילים במדינה, עם היענות כמעט מוחלטת מצד החברות. לפי בדיקתה, פחות מרבע מכל הקמעונאים בארצות הברית תומכים בשירות או מתכוונים לתמוך בו "בעתיד הקרוב".

אפל פיי וסורק ייעודי אפל פיי וסורק ייעודי אפל פיי וסורק ייעודי

חמור מכך, לפחות עבור אפל, הוא שרויטרס מצאה כי שני שליש מכל הקמעונאים אינם מתכוונים לשלב את אפל פיי במהלך השנה הקרובה לפחות. הסיבות לכך הן רבות: דרישה נמוכה במיוחד מצד הלקוחות, עצם העובדה שאפל עצמה אינה מספקת לקמעונאים גישה למידע והעלות המשמעותית של ההצטיידות בקוראים אלקטרוניים וקופות אלקטרוניות מתאימים לתמיכה באפל פיי.

מעדיפים את המתחרים

קמעונאים אחרים ציינו שהם מעוניינים לתמוך בשירות תשלומים אחר, ולא אפל פיי. קמעונאי אחד, ששמר על אנונימיות, אמר כי אפל משתמשת בטקטיקות "אגרסיביות במיוחד" כדי לגייס עוד קמעונאים. "זה נמשך כבר חודשים" הוא אמר. "הם מנסים לאלץ אותנו להשתמש באפל פיי גם אחרי שאמרנו להם שאין לנו כל כוונה בנושא". מורין אלסוורת'י, מנהל בכירה ברשת הסופרמרקטים Stop and Shop, אמרה כי התקנת הציוד לאפל פיי אינה מחזירה את ההשקעה.

לפני פחות משבועיים הכריזה גוגל על שירות תשלומים חדש ומתחרה בשם אנדרואיד פיי, אשר לפי הוול סטריט ג'ורנל יוכל להיות איום על אפל פיי מצד הבנקים. אפל השיקה את אפל פיי לפני כשנה ונהנית מחוזים שמנים עם הבנקים וחברות האשראי לשלוש השנים הקרוובת, המעניקים לה עמלה הנעה בין 0.15% ל-0.5% מכל עסקה המתבצעת דרכה. מאז, ויזה ומאסטרקארד ובקרוב חברות כרטיס אשראי אחרות שינו (בין השאר בלחץ מצד הבית הלבן) את חוזי ההתקשרות שלהן עם קמעונאים ובנקים, בדגש על שקיפות ואבטחה.

כתוצאה מכך, לא יהיו יותר עלויות בלתי נראות ושירותי תשלומים לא יוכלו לגבות יותר עמלה ישירות מחברות כרטיסי האשראי, אלא יצטרכו לגלם את העמלה בתוך הסכום שנגבה מלקוח הקצה. בעוד שגוגל היא נפגעת המיידית מהשינוי הזה, ובכל חוזה חדש שתחתום כעת עם חברות האשראי תאלץ לוותר על עמלה ישירה - לחצו הבנקים על אפל לוותר אף היא על העמלה. ריק אוגלסבי, אנליסט בחברת המחקר דיימונד פיימנט, אמר: "זה מהלך מאוד נועז מצד הבנקים. הם נוקטים עמדה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות