אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

אפקט כחלון: שיא של כל הזמנים במשכנתאות - הסתכמו ביוני ב-7 מיליארד שקל

התוכנית להעלאת מס הרכישה שנכנסה לתוקפה בסוף יוני, הביאה לזינוק של 52% לעומת יוני בשנה שעברה ובעלייה של 21% לעומת חודש מאי הקודם. בכך נסגרה המחצית הראשונה של 2015, שמסתמנת להיות השנה החזקה ביותר בשוק המשכנתאות

12.07.2015, 14:13 | תומר ורון

שיא של כל הזמנים נרשם ביוני בשוק המשכנתאות - היקף המשכנתאות החדשות עלה על כל הערכה מוקדמת והגיע לסכום אדיר וחסר תקדים של 7 מיליארד שקל. 

קראו עוד בכלכליסט

 
זוהי עליה של 52.5% לעומת יוני הקודם, ועלייה של 21% לעומת חודש מאי, שהיה גם הוא אחד החודשים החזקים ביותר אי פעם. לשם המחשה נוספת לאובדן השליטה בחודש יוני, נתוני בנק ישראל מראים כי חודש זה היה גבוה בכ־50% מממוצע המשכנתאות החדשות שניתנו ב־12 החודשים האחרונים. יוני גם סוגר את המחצית הראשונה של 2015, שכרגע מסתמנת כשנה החזקה ביותר בשוק המשכנתאות בכל הזמנים.
 
 

השיא מיוחס בראש ובראשונה להעלאת שיעור מס הרכישה שנכנסה לתוקף בסוף חודש יוני. שר האוצר משה כחלון החליט להעלות את מס הרכישה ממדרגות של 5%–10% למדרגות חדשות של 8%-10% והביא להתנפלות המשקיעים. בבנקים מציינים שגם זוגות צעירים לא ישבו על הגדר והחישו את הרכישות. "הזוגות הצעירים רואים את המשקיעים מסתערים, מבינים שהמחירים לא עומדים לרדת ולכן מרגישים שגם הם צריכים לקנות דירה ומהר", אומר גורם בכיר באחד הבנקים.

נתוני האוצר האחרונים הצביעו על כך שהעלאת מס הרכישה השפיעה כבר על חודש מאי, שבמהלכו נרכשו 11.5 אלף דירות, עליה חדה של 51% בהשוואה לרמה הנמוכה שנרשמה בחודש אפריל, וכן בהשוואה למאי אשתקד. באוצר מסבירים שהזינוק נובע בין היתר מחג הפסח שחל השנה בחודש אפריל, לעומת מאי אשתקד שעמד בצל ההמתנה לתוכנית 0% מע"מ.

הציבור כבר לא מאמין להבטחות

7 מיליארד שקל זה סכום עצום, מפחיד ובעיקר כזה שמצביע על חוסר שליטה בשוק הדיור. חודש יוני הוא אמנם השיא של כל הזמנים, אך המספרים הגואים אינם שייכים רק לו ולהקדמת ההעלאה במס הרכישה למשקיעים. את שינוי המגמה אפשר לראות היטב כבר בדצמבר 2014 - נתניהו מפיל את הממשלה, מקדים את הבחירות וכך למעשה קובר את חוק 0% מע"מ.

דודו זקן המפקח על הבנקים הפורש, צילום: ענר גרין דודו זקן המפקח על הבנקים הפורש | צילום: ענר גרין דודו זקן המפקח על הבנקים הפורש, צילום: ענר גרין

מאז מרץ 2014, עת הכריז שר האוצר לשעבר יאיר לפיד על תוכנית 0% מע"מ אפס לראשונה ועד אותו דצמבר, היקף המשכנתאות החודשי הממוצע עמד על 4.2 מיליארד שקל. מדצמבר ועד החודש שעבר הממוצע החודשי זינק ל־5.3 מיליארד שקל. שליפות מהמותן של משרד האוצר על הקדמת מס הרכישה ועוד כותרות תזזיתיות בשוק הנדל"ן לבטח לא עוזרות, אך הביצועים הגבוהים של שוק המשכנתאות מצביעים יותר מכל על חוסר אמון של הציבור בצעדי הממשלה. חודש יוני וקודמיו מלמדים שהציבור כבר לא מחכה לתוכנית כזאת או אחרת, לא לעוד רפורמה ולא לעוד הנחות וסבסודים. הציבור, שבעיקר עייף מהבטחות, מעריך שמחירי הדיור ימשיכו לעלות. השוק משלם היום על תקופת חוסר הוודאות של 0% מע"מ.

קצב הרכישות צפוי להיות גבוה גם בחודשים הקרובים

המפקח על הבנקים שהשית בשנים האחרונות כמה מגבלות על שוק המשכנתאות יעזוב בקרוב את התפקיד, ובמקומו תיכנס המפקחת החדשה - חדוה בר. זקן יעזוב את תפקידו עם נתון שיא של שוק המשכנתאות, שלמרות שורה של מגבלות (שאכן שיפרו את מדדי הסיכון של ההלוואות לדיור) לא מראה כל סימני צינון.

בחודש ספטמבר האחרון הנחית זקן מגבלה נוספת על שוק המשכנתאות, כזו שאינה נוגעת לאופן החיתום של המשכנתאות

אלא לתיק האשראי כולו - ככל שתיק המשכנתאות שהבנק מחזיק גדול יותר, כך עליו לשמור עבורו הון גדול יותר. בבנקים ובשוק הגדירו בזמנו את המגבלה כמשמעותית ודרמטית, כזו שתייקר את המשכנתאות ואולי אף תגביל את קצב צמיחתן. כמעט שנה עברה ושוק המשכנתאות הוכיח שהוא חזק יותר. המחירים לא עלו כתוצאה מההגבלה וקצב הצמיחה של תיקי האשראי של הבנקים לא עצר.

במבט רחב יותר, המחצית הראשונה של 2015 הסתכמה בביצועי שיא של 32 מיליארד שקל, זאת לעומת 25.5 מיליארד שקל במחצית הראשונה של 2014 - עליה של 25.4%. הסכום האדיר מסמן קצב של למעלה מ־60 מיליארד שקל השנה, וזאת לעומת שיא שנתי של 51.7 מיליארד שקל, שנקבע ב־2013.

נתוני 2015 כוללים גם מחזורי משכנתאות המתבצעים במסגרת הקמפיין של בנק ישראל ומשרד הבינוי לעידוד הזכאים שנטלו משכנתאות מהמדינה למחזר אותן בבנקים. היקף המחזורים האלה במחצית הראשונה של 2015 הגיע לכ־1.3 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

32 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

32.
@@ קונים דירה ועכשיו -אנחנו צעירים מפוקחים ורציונליים הפסיקנו להאמין ולקוות @@
נדמה כי תכניתו הסדורה של שר האוצר מתנפצת על תחושות הכאן ועכשיו. לא עוד אסטרטגיה שתביא לתיקונים בטווחים ריאליים המאפיינים את שוק הנדל"ן, אלא פתרונות מיידים, פתרונות קסם, שלאחריהם השר יוכל לגזור את הקרדיט הפוליטי בעודו בתפקידו. באופן תמוה, היה מצופה ממשרד האוצר להפיק לקחים מתוצאות מימוש התכנית להעלאת מס הרכישה, שכאמור, הביאו לשיא ביקושים של כל הזמנים ולפגיעה אנושה במלאי הדירות שנותר בשוק לאחר חודשיים סוערים במיוחד. קשה לשכוח את קריאתו הכמעט נואשת של כחלון למי שהוא מכנה "משקיעים" לא לזלול את כל היצע הדירות ולהשאירם לזוגות צעירים. זוהי קריאה של מי שלא מאמין בכוחו שלו לשנות את נתיב מחירי הדיור לכיוון מטה או אפילו לשמור על יציבות מחירים. בניתוח שלל ההצעות וההכרזות האחרונות, ברור כי משרד האוצר חזר לטקטיקה של תקופת מעבר במקום טיפול שורש במצוקת הדיור ההולכת ומחריפה - וכאן טמונה הסכנה האמתית.בדיוק כמו שהעלאת מס הרכישה תדלקה את שוק הדיור הרותח גם כך, והביאה לכך שכל היזמים מעדכנים כלפי מעלה את מלאי הדירות המצומצם שנותר בידם. בעבר הלא רחוק, חלק מהאסטרטגיה של שרים שונים הייתה לייצר הצהרות ותכניות על מנת לגרום לרוכשי הדירות להאמין. לעצור מיידית את הביקושים על סמך תפישה כי אוטוטו המחירים יורדים ובכך לייצר לחץ ולשנות את מאזן הכוחות בשוק החופשי. טוב יעשה כחלון באם יעצור, ייקח נשימה עמוקה, יתייצב מול הציבור ויודיע לו שהוא כאן כדי לטפל במחירים בטווח הארוך, ועד אז הוא משאיר לכוחות השוק לעשות את שלהם. שהרי מזמן לא ניסו את השיטה הזו. אין ספק שהרבה מזה תלוי מה יחשבו יועציו הפוליטיים שתהיה תגובת הציבור למהלך מציאותי שכזה. אנחנו היום -אנחנו הציבור הפסיק להאמין ולקוות !!!! אלו שגמלה בליבם ההחלטה לרכוש דירת מגורים, כבר לא מחכים ואינם סומכים על הצהרות הממשלה והצהרות כחלון הם עטים לרכוש את חלומם. !!!!!!!!!!!!! אלו צעירים שכבר הבינו את הכלל העגום בשוק הדיור הישראלי , מי שממתין, יקנה בהמשך במחיר גבוה יותר!!!!!!!!!!!!!!!!!! מסקנה : כל עוד ימשיכו כחלון וצוות יעוצים שלו והיחצנ"ים שלו ברשת בכל פוסט כאן לפזר סרטוני שקרים עם תחשיבים הזויים על ירידת מחירי הדיור וימשיכו לחשוב שהציבור מטומם .... אזי ...זה רק מוביל את כחלון והאוצר לשבור שיאים בחסות הפופוליזים ותהילת הפופוליזים ב"הטלת תכניות חילוץ למרחקים קצרים"... והמשך הפרחת בלוני הצהרות והבטחות חסרות כל סיכוי אמיתי לביצוע במציאות שאליו נקלע שוק הדיור בישראל!!
צעירים למען צעירים  |  16.07.15
31.
##### קצב הרכישות צפוי להיות גבוה גם בחודשים הקרובים -לרוץץץץ לקנמות דירה ####
כחלון. פופוליסט של כותרות. טוב לא יוצא ממנו - שר הפרחת הבלונים וההבטחות עם חיוך של ליצן ... מסקנה : לרוץץץץץץץץץץץץץץץץץץץץ לקנות דירה ועכשיו !!!!!!!!!!!! עלאאק יחצנ"י כחלון בכלפוסט ברשת - המחירים ירדו ...עלאאק לחכות ולא לקנות ... יחצנ"י כחלון המשיכו למכור שקרים... חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח
לינור אמיתי  |  15.07.15
30.
מסקנה @@@ לקנות דירה כעת @@ לקנות כעת ולא לחכות!!@@
כחלון ................ אנחנו חייבים לרוץץץץץץץץץ לקנות דירה ומיד ולהפסיק להאמין לך !!!!!!! לקנות מיידית דירה ולא להאמין לכחלון ולהמלצות יחצנ"י כחלון השרלטן השקרן !! כל מי שמביט על שוק הדירות וניתוחי כלכלנים באוצר על מחירי הדירות בשוק הישראלי מבין כי הצפי הוא עליה נוספת במחירי הדירות 8%+ במהלך 2016 במחיר הדירות!!!!!!!!!!!! מצער שהאוצר וכחלון מסתיר עובדה זו מעיני כולנו בתחמנות . כחלון ממשיך לפזר בלוני הבטחות ...הצהרות...ורק מי שמגדיל ראש וקונה דירה/דירה להשקעה כעת ללא כל המתנה להבטחות כחלון ירוויח ובגדול גם ואם הריבית במשק ייעלה שהרי במקביל מחירי הדירות והתשואה מהדירה תעלה במקביל ואת זאת כל סטודנט מתחיל לכלכלה יודע..)) להזכירכם ...ההמתנה לא לרכוש דירה ולחכות לרכוש דירה במע"מ אפס על פי תוכניות לפיד גרמו לעליה של 6% במחירי הדירות והפכו אותנו לפראיירים לשם יקרר יותר על הדירה ! כל מי שקונה כעת דירה במחירים של היום @@ @@@@@ חוסך 19 שנים של תשלומי משכנתא @@@@@ תחשיבי מנגנון תשלום המשכנתאות באתר האוצר מאמת זאת כבל עם ומסכים !!!
עינבל ואילן חיימוביץ , חדרה  |  15.07.15
29.
חברים - תלמדו שאין מוצר שערכו רק עולה ועולה ועולה..
נכון שדירה הוא מוצר צריכה בסיסי ונכון שהמחיר שלו עלה משמעותית ב- 8 שנים האחרונות. אבל בכלכלה אין דבר כזה שמחיר רק עולה ועולה ועולה - במיוחד למוצר לא ייחודי כמו דירה. הירידה תגיע מתישהו - כנראה ללא עזרת הממשלה (כחלון יורה לכל הכיוונים עם מיני חוקים שעוזרים יותר למדינה מאשר לשוק הדיור). בינתיים, יש לכם חלופה והיא השכרת דירה. נכון, נורא מפתה לקנות דירה ולהחזיר 4500 שקלים כל חודש (כמו שכירות) - אבל אתם לא תרצו לעשות את זה 30 שנה. בנוסף, אתם עלולים ממש להפסיד כסף במידה ויהיו ירידות מחירים או עליית ריבית בעתיד. בשורה התחתונה - גם המחירים נורא גבוהים, גם הריבית נורא נמוכה = תקופה מאוד גרועה לקנות דירה.
חריש  |  13.07.15
28.
מגיב 10 - יחצ"ן מטעם כחלון שמפזר סרטון שקרים בכלל הרשת ומפחיד לא לקנות דירה כעת !
חישוב מפורט, שלוקח בחשבון שנים של משכנתא בחשבון שמי שקונה היום נהנה מריבית מאוד נמוכה, מגיע למסקנה שלאאאא כדאי לחכות לירידת המחירים, ובהפרש ענק!!!!!!! המחירים לא יירדו ומי שיחכה 5 שנים מהיום, לא יוכל לגמור עם המשכנתא 19 שנים מהר יותר כפי שמנסים בסרטון לשקר ולאחוז עיני הציבור להמתין 5 שנים ולא לקנות דירה כעת!! מי שיחכה לקנות דירה בעוד 5 שנים יגיעו לדירה משלהם רק אחרי 24 שנים מאוחר יותר בסופו של דבר! חפשו באינטרנט סרטון וידאו מושקע, שנעשה עם מחשבון משכנתא של האוצר באתר האוצר !! מסקנה שתגלו היא שלקנות דירה כעת ולא לחכות 5 שנים ולא להאמין לכחלון שמחירי הדירות יוזלו בישראל !!!!!!!!!!!!!!!!
חושף שרלטני כחלון ברשת  |  12.07.15
לכל התגובות