אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר מרכז בידיו עוד נתח מהדיור: מנכ"ל המשרד יעמוד בראש שתי ועדות תכנון מחוזיות

האוצר מרכז בידיו עוד נתח מהדיור: מנכ"ל המשרד יעמוד בראש שתי ועדות תכנון מחוזיות

שי באב"ד מונה לעמוד בראש ועדות התכנון המחוזיות של מחוז מרכז ושל מחוז הדרום. לפי האוצר, המינוי הוא זמני. לבאב"ד, לשעבר מנכ"ל הרשות השנייה, אין רקע בתחום התכנון והדיור

20.08.2015, 09:59 | דותן לוי ועמרי מילמן
מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, מונה השבוע לעמוד בראש ועדות התכנון המחוזיות של מחוז מרכז ושל מחוז הדרום. באוצר מציינים שמדובר במינוי זמני בלבד למלא את החוסר הקיים כעת בועדות, עד למינוי יו"רים קבועים.

לבאב"ד אין רקע בתחום התכנון ובתחום הדיור בכלל, כמנכ"ל באב"ד לא צפוי לעסוק בנושא הדיור, שכן לנושא מונה ראש מטה מיוחד מטעמו של כחלון - אביגדור יצחקי. לפני כניסתו לתפקיד היה באב"ד מנכ"ל הרשות השנייה.

קראו עוד בכלכליסט

מינוי באב"ד, גם אם הוא זמני לאור העובדה ששני ראשי הוועדות רות יוסף (מחוז מרכז) ואבי הלר (מחוז דרום) פרשו לאחרונה וטרם נמצאו להם מחליפים, מצביע על המגמה שיזם כחלון, כך שהאוצר בראשותו ישלוט במערכת התכנון. בחודש יוני אישרה הממשלה את הצעתו של כחלון לתיקון חוק התכנון והבנייה, כך שראשי הוועדות יהיו נציגי האוצר ולא ממוני המחוזות שהינם גורמים תכנוניים שמונו בעבר על ידי שר הפנים.

שר האוצר משה כחלון. נמתחה ביקורת על רצונו לרכז בידיו את מערכות התכנון, צילום: אלכס קולומויסקי שר האוצר משה כחלון. נמתחה ביקורת על רצונו לרכז בידיו את מערכות התכנון | צילום: אלכס קולומויסקי שר האוצר משה כחלון. נמתחה ביקורת על רצונו לרכז בידיו את מערכות התכנון, צילום: אלכס קולומויסקי

יחד עם זאת, היועץ המשפטי לממשלה התנגד להכפפה ניהולית של הוועדות למינהל התכנון ובכך למעשה אפשר להן לשמור על עצמאותן. על מהלכיו של כחלון נמתחה בעבר ביקורת רבה, היות והתפיסה הרווחת היא שקיום תקין של מערכות התכנון מחייב להשאירן בלתי תלויות והחשש הוא כי הכנסה של שיקולים זרים למערכות התכנון עשויה לשבש את פעילותן. מנגד כאמור תפיסתו של כחלון היא שככל שיהיו בידיו יותר סמכויות וגופים של גופים המשפיעים על היצע הדיור ובעקבות זאת על מחירי הדירות, כך יוכל להגיע למטרותיו בהקדם. לאחרונה אף מונה סגן הממונה על התקציבים ליו"ר הוועדה הארצית למתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל).

הוועדות המחוזיות בישראל מחולקות ל-7 מחוזות (צפון, חיפה, מרכז, יהודה ושומרון, ירושלים ודרום) ולמעשה הן אחראיות למרבית התוכניות הגדולות שמאושרות בישראל, בהיקפים של עשרות אלפי יחידות דיור בשנה. יחד עם זאת, בשנים האחרונות, לאור הלחץ העצום שנוצר עליהן לקיצור הליכי הבירוקרטיה ולקידום היקף גדול יותר של תוכניות, הוחלט על העברת חלק מסמכויותיהן לוועדות המקומיות וכן על העברת תוכניות למסלול מהיר במסגרת הותמ"ל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
לקרוא ולא להאמין , מצמרר לראות את הבטחות כחלון לפני הבחירות כנגד דרך התנהלותו
ממשלה שבה שר האוצר כחלון הוא שימנה באופן אישי את ראשי ועדות התכנון המחוזיות והמרחביות???? בכולנו מסבירים כי מטרת הצעד להציב בכל חוליה בשרשרת אנשי ניהול המחויבים להאצת תהליכי התכנון והביצוע ולקרב ביורוקרטיה, ולא הצבת "אנשים מטעמם"... מינהל התכנון הוצא משרד הפנים,הועבר לאוצר כדרישת כחלון וכי מטרת הצעד להציב בכל חוליה בשרשרת אנשי ניהול המחויבים להאצת תהליכי התכנון והביצוע ולקרב ביורוקרטיה, ולא הצבת "אנשים מטעמם"... לקרוא ולא להאמין , מצמרר לראות את הבטחות כחלון לפני הבחירות כנגד דרך התנהלותו והשיקולים האישיים והפוליטיים נטו של כחלון והדאגה למקורביו ולמינויי מקורביו לאחר הבחירות . זריית חול בעיני הציבור -כולם שם למעלה דואגים רק לעצמם ולהמשך כהונתם!!! ומתגלה שכחלון אחד מיני רבים שעסוקים לשמר את הכיסא בכל מחיר...!!!!!!
1העם  |  22.08.15
3.
מנהל לא תקין. האוצר וכחלון שואבים סמכויות לא להם.
ברור לי שלכחלון כוונות טובות. אך עקרונות המנהל התקין מחייבות את הפרדת הסמכויות. כחלון מנסה לעשות כאן את התפקיד של ראש ממשלה. תפקיד שביבי הזניח, אולי מתוך קשיים קואליציוניים. (בקואליציות המודרניות - השרים רואים את המשרד כנחלת הפרטית ולא מאפשרים לראש הממשלה ולאחרים כל דריסת רגל). כחלון יכול לפעול לאירגון מחדש. למשל העברת כל סמכויות הבניה והתכנון למשרד הבנוי והשיכון. העברת סמכויות בינוי, בטחון, בריאות, למשרד האוצר - אינה ראויה. ערוב מין בשאינו מינו. על כחלון לזכור שכעבור זמן - עשוי לשבת באוצר נציג החרדים. אם כל הסמכויות הללו יהיו בידיו.... אני מתחלחל למחשבה הזו.
חיים  |  22.08.15
2.
כחלון-קובי מימון לא יעסוק גם בדיור?..צריך לקצר לו את תהליכי הבירוקרטיה גם..??
קובי מימון רכש את השליטה בנצבא בעיתוי מצוין. הגאות שהתרחשה בענף הנדל"ן המקומי בשנים האחרונות והמיקום האטרקטיבי של רבים מנכסי החברה במרכזי הערים, הספיקו כדי להפוך את עסקה לבוננזה אדירה מבחינתו. נכון לסוף הרבעון הראשון של 2015 חלשה נצבא על 82 נכסים מניבים (מהם 65 בישראל) בשטח כולל של כמעט מיליון מ"ר וכן קרקעות רבות המיועדות לבניה להשכרה ו/או למגורים. איתנותה הפיננסית של החברה, המתבטאת בגידול במנוף הפיננסי שלה כתוצאה מגיוסי חוב ומרכישות נדל"ן בישראל ובחו"ל העלאת שווי החברה על ידי מיצוי הכנסות מנכסים מניבים החברה בוחנת אפשרויות שונות לקידום תב"ע, תוכניות בנייה ופיתוח בנכסי נדל"ן קיימים ובקרקעות החברה, תוך ניצול מיקומים במרכזי ערים והסבתם לפרויקטים שיניבו תשואה גבוהה יותר מיצובו העסקי הגבוה של החברה בבעלות קובי מימון נתמך על ידי תיק נכסים המאופיין בפיזור רחב של נכסים הממוקמים באזורים אטרקטיביים ואסטרטגיים.. קשרי הון שילטון -לא סתם קובי מימון הוא חבר קרוב של שר האוצר ובעבר של שרי הליכוד
הון ושלטון -מושחתים נימאסתם  |  20.08.15
1.
האוצר בראשותו של כחלון ישלוט במערכת התכנון ? המאגלומניה והשרלטנות הכי שולטת !
תפיסתו של כחלון היא שככל שיהיו בידיו יותר סמכויות וגופים של גופים המשפיעים על היצע הדיור ובעקבות זאת על מחירי הדירות, כך יוכל להגיע למטרותיו בהקדם ??? באב"ד אין רקע בתחום התכנון ובתחום הדיור בכלל מונה לעמוד בראש ועדות התכנון המחוזיות של מחוז מרכז ושל מחוז הדרום. סגן הממונה על התקציבים ליו"ר הוועדה הארצית למתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל). ככה כחלון יבצע קיצור הליכי הבירוקרטיה לקידום היקף גדול יותר של תוכניות .?? על ידי העברת חלק מסמכויותיהן לוועדות המקומיות וכן על העברת תוכניות למסלול מהיר במסגרת הותמ"ל למקורבי כחלון נטולי כל ידע ונסיון בתכנון דיור ? לראות כדי להאמין את "שר הטייקונים" כחלון בשקרים ובקומבינות . מדינה של גנבים ורמאים בחסות השמאי הממשלתי באוצר שממשיך לספסר בקרקעות ושמתמחר קרקעות במחירי שיא שהנגזרת הינה דירות במחירי שיא בבירוקרטיה חסרת תקדים שנים כאן !! 7 ועדות התכנון המחוזיות בישראל מעולם לא היו בעלי הקרקעות ובעלי היכולת והסמכות הבלעדית להפשיר קרקעות המדינה עד כה ועל כן היו נתונות לבירוקרטיה של מינהל מקרקעי ישראל-משרד השיכון והאוצר !! כמו שכחלון כפי ידע לשחרר יחידות לבניה עם הוזלה של 80% במחיר הקרקע מלא ישחרר בהנחה של 80% הנחה /הוזלה לקרקעות לבניה בכלל חלקי הארץ ? מחיר דירה הינה נגזרת של 75% מעלות הקרקע בישראל ובכלל העולם !!!! לא יקרה כלום אם משרד האוצר בחסות כחלון ייתן הנחה של 80% על כלל שיווק הקרקעות לבניה ולכלל המשתכנים /זוגות צעירים. כחלון ממלא את "ארגז הכלים" שלו בדאגה למינויי מקורבים ...עוד ועדות...עוד משרדים...עוד מנויי מקורבים... במסווה של התייעלות ודאגה לפתרון בעיות הדיור. למנות נטולי נסיון וידע בתחום התכנון והבניה בישראל זה כמו למנות שר אוצר שהיה פעם בעל חנות למכירת אביזרי רכב .. זימבבואה זה כאן. את מחירי הנזקים הבלתי הפיכים בתכנון הבניה בערים ובניה על אדמות חומות וראות ירוקות ובניה עם אפס תכנון לתשתיות תחילה - על כל זאת נשלם אנו הציבור מחיר יקר עם בכיה לדורות. במדינה שכל שנתיים מתחלפת בה הממשלה אזי כחלון ייזכר בהיסטוריה של מתדלק מחירי הדירות והרס תכנון בניה בישראל - למי אכפת ..??? הקשר בין האוצר הממונה על תקציבים וניהול תקציב המדינה לבין תחום תכנון והבניה מעיד יותר על קשרים - תרתי משמע. היגיעה הזמן לשלוח כחלון חזרה לחדרה בטיסה -נקודה
שרלטנות כחלון =פשע בכל הזמנים  |  20.08.15