אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההסכמה עם כחלון: ההיצע בדיור הציבורי יגדל ב־700 דירות מדי שנה צילום: זהר שחר

ההסכמה עם כחלון: ההיצע בדיור הציבורי יגדל ב־700 דירות מדי שנה

גם בש"ס טוענים שהשיגו מספר דומה של דירות בדיור הציבורי ושזהו בעצם הישג שלהם; כחלון צפוי למנות באופן אישי את ראשי ועדות התכנון המחוזיות והמרחביות

03.05.2015, 07:08 | אורי תובל

ההסכם הקואליציוני שחתמה כולנו עם הליכוד ביום רביעי עדיין לא נחשף, אך ל”כלכליסט” נודע כי הוא כולל הסכמה על הגדלת היצע הדירות בדיור הציבורי בכ־700 דירות בשנה. לדברי גורמים בכולנו, הצעד הוא יישום של המלצה של דו"ח הוועדה למלחמה בעוני שבראשה העמד אלי אלאלוף - כיום ח"כ במפלגה. מנגד, בש"ס טוענים גם כן שהשיגו 700 דירות בשנה לדיור הציבורי ושזהו בעצם הישג שלהם.

קראו עוד בכלכליסט

צעד נוסף שעליו סוכם הוא הטלת מס רכישה על דירה שנייה ומעלה להשקעה, החל מהשקל הראשון. כיום המס מגיע עד ל־10%, ובכולנו מתחייבים להעלאה משמעותית שתשפיע על השוק, אולם מכחישים שגובה המס המיועד הוא 20%‑25%. שר האוצר המיועד ויו"ר כולנו, משה כחלון, אמר אתמול (שבת) בראיון לערוץ 2 כי שיעור של 20% הוא גבוה מדי.

משה כחלון, צילום: אמיל סלמן משה כחלון | צילום: אמיל סלמן משה כחלון, צילום: אמיל סלמן

בסביבת יו”ר המפלגה משה כחלון מציינים כי מטרת המס אינה להגדיל את הכנסות המדינה ממסים, אלא לצנן את הביקושים בשוק הדיור עד שתהליכי העומק שהוא מתכנן במבנה מערכת התכנון והשיווק ישפיעו על הרחבת היצע הדירות.

עיקר תשומת הלב של כולנו היא בסיוע למשפרי דיור ולמחוסרי דיור, אולם במפלגה תומכים גם בחוק השכירות ההוגנת שאותו יזמה בכנסת הקודמת סתיו שפיר מהעבודה, ושיצא כתזכיר לחוק ממשלתי מצד משרדי האוצר והמשפטים. שפיר כבר הגישה את החוק מחדש ובכולנו תומכים בכך. אחד מהסעיפים בהסכם קובע כי שר האוצר כחלון הוא שימנה באופן אישי את ראשי ועדות התכנון המחוזיות והמרחביות. בכולנו מסבירים כי מטרת הצעד להציב בכל חוליה בשרשרת אנשי ניהול המחויבים להאצת תהליכי התכנון והביצוע ולקרב ביורוקרטיה, ולא הצבת "אנשים מטעמם".

חלק מן התנאים של כחלון שאותם קיבל נתניהו באו על חשבון ש”ס. אריה דרעי נאלץ לוותר על משרד הפנים, אליו שאף לחזור, לאחר שמינהל התכנון הוצא ממנו והועבר לאוצר בדרישת כחלון. הדבר השהה את המו”מ עם המפלגה, אך בסוף השבוע נרשמה פריצת דרך כשדרעי הודיע שהוא מוותר על משרד הפנים ושראש הממשלה הסכים לדרישת ש”ס לפטור ממע”מ על מוצרי מזון בפיקוח. לא בטוח שבכך נפטרו הקשיים, שכן בכולנו מתנגדים לפטור ממע”מ ומעדיפים להחיל במקומו מס הכנסה שלילי המסייע לעובדים עניים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
מס הרכישה על דירות = מעולה כפיתרון זמני עד שנת 2022 . ממש צו השעה!!
הנשיא בובליל הסביר שיש מחסור של 124,000 דירות ולאחרונה עדכן זאת ל 130,000 דירות. אם כך הרי שכל עוד שדירה היא מוצר במחסור, יש להעדיף רוכשי דירה ראשונה שרוצים לקנות בית המקנה יציבות למשפחתם, על פני אחרים המתחרים איתם על רכישת אותה דירה בדיוק, רק שבשבילם זהו סתם נכס מניב, כמו כל תיק השקעות בבורסה. אם יבנו החל ממחר 75,000 דירות בשנה, המחסור יסגר בקצב של 30,000 דירות לשנה, אבל רק החל מ 2018 (רק אז הדירות יתחילו להיות מאוכלסות). זה אומר שמשנת 2022 יהיו מספיק דירות ואפשר יהיה לבטל את המס ולתת למשקיעים לקנות בו זמנית ביחס עם הצעירים. כל משקיע שמשכיר את הדירה מתגאה שהוא תורם למדינה (כי הוא משכיר למישהו דירה ולא משאיר אותה ריקה). אלא שלמשקיע הבודד אין ראיה כוללת של השוק, כיצד הרצון של הרבה משקיעים לקנות דירות מפריע לזוגות צעירים לקנות גם, כי המצב הנתון זה שאין מספיק לכולם. פשוט אין. לקובעי המדיניות ראיה כוללת של המצב והם מבינים איך המציאות הזאת דוחקת צעירים שהיו יכולים לקנות לבד - אל מעגל השוכרים. אגב, אם המשקיעים לא היו מתנפלים מלכתחילה, אז המחירים לא היו עולים לגבהים מסוכנים של היום, מצב שבנק ישראל חושש שיסתבר בעתיד כמחירי בועה. ואז בנק ישראל היה מאשר קבלת 90% משכנתא (כמו שהיה עד סוף 2012) ולא היתה לאף אחד בעיה להביא הון עצמי ולהגיע לבית משלו. למס הרכישה יתרונות נהדרים למשק: ירידה בביקוש לדירות, שתביא לירידת מחירים ותקל על צעירים שרוצים לקנות דירה. מס נוסף לקופת המדינה שיגיע רק מהשכבות החזקות יותר, ותאפשר להוריד מס על כל השאר. במשך ה 3 שנים הקרובות, המוני דירות להשקעה ימשיכו להגיע לשוק כי הם נמכרו כבר, "על הנייר" , למשקיעי נדלן. כל צעיר שרוכש דירה מקבלן וגר בה, מגדיל גם את ההיצע להשכרה, כי הוא מפנה למישהו אחר את הדירה שהוא גר בה בשכירות עד אותו יום. משקיעים יפנו לבורסה והיא תעלה בגלל הביקוש הזה, והפנסיה של הציבור תהיה שווה יותר. חברות ישראליות יוכלו לגייס יותר כספים בבורסה. משקיעים יפנו כסף לחו"ל במקום לנדלן בארץ, ומשקיעים זרים יפסיקו להזרים כסף זר לנדל"ן בארץ. שתי מגמות אלו יעזרו למאמצי בנק ישראל להחלשת השקל ויעזרו לתעסוקה ולייצוא בישראל. צעדים משלימים ידאגו שהיקף הבניה בישראל יגדל ולא יקטן בגלל ירידה בביקוש, מה שיסייע לצמיחה.
כל עוד יש מחסור  |  03.05.15
לכל התגובות