אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים דחתה העברת 41 מיליון שקל לחברת דירה להשכיר צילום: אוראל כהן

ועדת הכספים דחתה העברת 41 מיליון שקל לחברת דירה להשכיר

חברי הוועדה דורשים לוודא שפעילות החברה שנועדה לסייע בפתרון מצוקת בדיור תהיה "חברתית יותר" ותסייע גם לשכבות חלשות באוכלוסייה

17.09.2015, 20:44 | דותן לוי
ועדת הכספים סירבה לאשר בקשה של רשות החברות הממשלתיות, להעביר את יתרת התקצוב הנדרשת להפעלת חברת "דירה להשכיר", סכום של כ-41 מיליון שקל. מדובר בדחייה שהוגדרה כזמנית עד שהנהלת החברה תספק לחברי ועדת הכספים הסברים מפורטים וכן דו"ח פעילות בכתב, הכולל את הוצאות החברה וכן יציגו לחברי הכנסת כיצד החברה מסייעת גם בצד החברתי באמצעות פתרונות הדיור שהיא מספקת.

קראו עוד בכלכליסט

התקציב הכולל הנדרש לשתי שנות פעילותה הראשונות עומד על 56 מיליון שקל כאשר עד כה ועדת הכספים אישרה לה 15 מיליון שקל בלבד. לאור זאת, ביום ראשון הקרוב, הנושא יובא שוב בפני הוועדה והנהלת החברה תידרש לספק תשובות לשאלות שהועלו בפניה ובראשם כאמור תרומתה החברתית.

 , צילום: חגי דקל צילום: חגי דקל  , צילום: חגי דקל

במהלך הדיון אמרה ח"כ אורלי לוי (ישראל ביתנו): "המטרה היתה לייצור תמהיל שכירות לטווח ארוך. האם יש גם בתמהיל התייחסות לאוכלוסיית הדיור הציבורי, הקצה החברתי במדינה, חסר גג? ביקשנו בקדנציה הקודמת שבכל פרויקט יהיה אחוז מסוים לדיור הציבורי. זו תכנית אנטי חברתית שאין בה דיור ציבורי. אין לאשר את התכנית הזו, שיזם יאיר לפיד האנטי חברתי. עדיין אותו עיוות שלא תוקן. זו הבשורה החברתית אחרי שהתחלף שר האוצר? ללא הקצאת אחוז מסוים לדיור ציבורי, שכל מי שקורא לעצמו 'חברתי' אך בשל שיקולים קואליציוניים מאשר את הדבר שיבקש סליחה מהציבור ביום כיפור".

על דבריה השיב עוזי לוי מנכ"ל חברת דירה להשכיר ואמר כי  "בכל פרויקט 25% דירות במחירים מוזלים. 75% במחירי השוק".

כמו כן במהלך הדיון יו"ר ועדת הכספים, משה גפני (יהדות התורה) דרש מלוי ואנשי האוצר שנכחו בדיון ש"יורידו את הקריטריון של מיצוי כושר השתכרות כתנאי לקבלת זכאות למימוש ההשכרה לטווח ארוך". גפני אמר בהמשך כי "נצביע על הבקשה של חברת דירה להשכיר אך רק אחרי שנקבל תשובות לגבי אופן עבודת החברה, דו"חות כספיים, מבנה החברה, מספרי עובדים ומשכורות. בנוסף, אנחנו רוצים לקבל התחייבויות מפורשות לגבי עמידת החברה ביעדים חברתיים, פריסת הפרויקטים בכל רחבי הארץ וכן שאנשים מכל שכבות האוכלוסייה יוכלו ליהנות מהפרויקטים שהיא תציע".

דירה להשכיר היא חברה ממשלתית שהוקמה ב- 2013 ושייעודה טיפול בדיור להשכרה לטווח ארוך. החברה מקדמת בניית אלפי יחידות דיור, רובן למטרת השכרה לטווח ארוך ברעננה, רמת השרון, בהרצליה ובחיפה. כאשר היעדים הבאים הם תל-אביב וירושלים בהם מתוכננות כ-2,000 יחידות לשכירות לטווח ארוך.

מחברת דירה להשכיר נמסר בתגובה: "החברה תפעל בהתאם לתוכניות שהציגה בוועדה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
כחלון צריך בנוסף למחיר למשתכן מע"מ 0 דירה ראשונה
צריך פתרונות מיידים ולא בעתיד, זוגות צעירים מחכים כבר שנים לשינוי, לעזרה מהמדינה, אנחנו זוג מעמד הביניים שעשה צבא , עובד קשה, מרוויח לא רע ופשוט לא מגיעים לדירה משלנו. יש פתרונות מיידים שיכולים לעזור לנו כמו מע"מ מופחת על דירה ראשונה, בנוסף למחיר למשתכן. צריך משהו עכשיו ולא בעוד שנתיים!
רונן  |  29.09.15
4.
מדינה מחלקת קרקע בחינם לטובת הפקת רווחים אישים באצטלה של חוק למען מחוסרי דיור !!
הרבה יותר נוח לשר כחלון לפנות בצורה פופוליסטית לנפש היהודית הרחומה של המשקיעים, ולומר להם לא להיות חזירים ולא לרכוש דירות להשקעה על חשבונם של הזוגות הצעירים, וכך לגרור את מחירי הדיור כלפי מעלה. כחלון מנסה לתייג את המשקיעים בדירה שנייה כ"גזלנים התורנים" של ישראל, ואת עצמו כרובין-הוד של הזוגות הצעירים ??? כפועל יוצא מן הזינוב במשקיעים, דווקא 600 אלף משקי-הבית המוחלשים ביותר, הגרים בשכירות ומתקשים לשלם שכר דירה ומתקשים למצוא דירה להשכרה בתנאים ראויים, עשויים למצוא עצמם עומדים בפני המשך עליית מחירי שכר הדירה והידללות איכות הדירות להשכרה. יוקר המחיה בישראל לא היה מעולם מרוכז בסל הקניות בסופרמרקט. איפה כחלון ???? בונה דירות לשכירות להיטקיסטים עלאאק מר עוזי בראיון לתקשורת -הפרויקט ברעננה יאוכלס החודש ...בערים בהן האוכלוסיה חזקה ???? דירה להשכיר לבעלי דירות המעוניינים להרוויח מפערי השכירות ???? שכחלון יתחיל להביט בעיני צעירים מחוסרי דיור שנילחמים לסיים את החודש , עובדים ומשלמים מיסים ומנסים לשרוד עם שכר מינימום גם - אנחנו שבתוך אוכלוסיית הנזקקים במצב סוציואקונומי נמוך בייחס להיטקיסטים ובעלי דירות ממש לא פונקציה לדאגה של כחלון כלפינו אה ??? איפה אתה מבקר מדינה ? למה יוזמה מבורכת של לפיד שנועדה במקור לתת פתרון למחוסרי דיור ובניה של דיור ציבורי הופך להיות "בור שומן " לטייקונים בחסות שינויים והחלטות בתחום הדיור הציבורי תוך ניצול חוקי ההסדר שכחלון ביצע באמצעותו כמו גנב באמצע הלילה שינויים ? מדינה מחלקת קרקע בחינם תמורת הטבות ניצול ציני של משאבי מדינה לטובת הפקת רווחים אישים באצטלה של חוק למען מחוסרי דיור בתקופה זו .
נירה ועמי  |  18.09.15
3.
כחלון הפך יוזמה מבורכת של לפיד לתכנית אנטי חברתית שאין בה דיור ציבורי !
הצעת ההחלטה של כחלון, שתעלה מחר להצבעה בישיבת קבינט הדיור, טומנת בחובה את סופו של הדיור להשכרה !!!!!!!!!!!!!!!!!!! כחלון ביקש שהקבינט ידון בהצעה להעביר כמה מתחמי קרקעות שניתן לבנות עליהן 20 אלף יחידות דיור לתכנון במסלול מואץ של הותמ"ל (ועדה לקידום מתחמים מיוחדים). אבל..................... על פי החוק ותוכנית לפיד , 30% מהדירות במתחמים כאלה היו חייבות להיות מוקצות להשכרה, אלא שהצעת כחלון כעת ההחלטה מנצלת פרצה בחוק המאפשרת לממשלה לחרוג מהקצאת הדירות להשכרה במקרים מיוחדים, ולהחליט שרק 7% מהקרקעות יוקצו לבניית דירות להשכרה !!!!! זו תכנית אנטי חברתית שאין בה דיור ציבורי. ואין לאשר את התכנית הזו, בכל פרויקט 25% דירות במחירים מוזלים. 75% במחירי השוק ? ביזיון !!!! כחלון קיבל לידיו את כל הסמכויות הקשורות בתחום הדיור. העברתו הסופית של מינהל התכנון ממשרד הפנים למשרד האוצר, הקמת מטה דיור במשרד האוצר, מתן הרשאות לתכנון ושיווק קרקעות לחברות הממשלתיות עמידר, ערים ודירה להשכיר לצד רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ומשרד הבינוי וכן הקמת ועדה לתכנון ופיתוח שתקצה קרקעות לגופים הללו במקום רמ"י. זו הבשורה החברתית של כחלון ? זו הבשורה החברתית של כחלון לדאוג לחלשים והנזקקים ?? אנשים ממתינים 10 שנים לקבל את הזכות לשכירות בדיור הציבורי !!!! ללא הקצאת 30% מהדירות לדיור ציבורי, כל מי שקורא לעצמו 'חברתי' אך בשל שיקולים קואליציוניים מאשר שינוי בתוכניות שבאאמת לא יבקש סליחה מהציבור ביום כיפור
ממשלת שרלטנים נימאסתם !!!  |  18.09.15
2.
כחלון יפעל לטובת טייקוני הנדל״ן - בתחום זה איל לכחלון ניגוד ענינים ....מעניין....
תכנית משה כחלון לטובת נצב״א של קובי מיימון? כל הנצנוצים, המינויים והסיסמאות אותן מפריח כחלון, כל הרפורמות בתחום הדיור והדרישה לקבל סמכויות של שייח סעודי בלעדי בתחום הדיור /התכנון/התקציב הינן מסך עשן כבד שמטרתו להסתיר מעיני הציבור את העובדה שכחלון הוא יציר כפיהם של הטייקונים הטריפוליטנים: קובי מיימון ויצחק תשובה. כעת השיגו הטייקונים עמדת לחץ והכרעה מול ביבי נתניהו, ומחזיקים בידיהם את המפתחות לכספת של המדינה וכעת גם "בעלות" על קרקעותיה לבניה שכל מטרתה פיטום טייקוני הון תוך קבלת קרקעות הציבור במחיר מתנה במסווה של דאגת כחלון לפתרון בעיית הדיור...
זלובצקי דני  |  18.09.15
לכל התגובות