אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קולומביה והאוצר האבוד: אותרה ספינה טרופה ובה תכשיטים בשווי מיליארדי דולרים צילום: ויקימדיה

קולומביה והאוצר האבוד: אותרה ספינה טרופה ובה תכשיטים בשווי מיליארדי דולרים

הגילוי לחופי עיר הנמל קרטחנה שם קץ לסאגה שהחלה לפני 300 שנה אז טבעה הספינה 'סן חוזה' ועליה מאות אנשים, זהב, כסף ותכשיטים. כעת קולומביה תידרש להתמודד עם חברת גילויים אמריקאית שטוענת כי מחצית מהשלל שייך לה

06.12.2015, 17:57 | שירות כלכליסט
נשיא קולומביה, חואן מנואל סנטוס, חשף היום (א') כי קולומביה מצאה אוצר על סיפונה של ספינה ספרדית שטבעה למול חופי המדינה לפני יותר מ-300 שנה כשברחה מספינות מלחמה בריטיות הכולל זהב, כסף ותכשיטים בשווי 17 מיליארד דולר. 

קראו עוד בכלכליסט

לדברי סנטוס המיקום המדויק של הספינה ששמה הוא סן חוזה והאופן שבו נתגלתה בעזרת צוות בינלאומי של מומחים הן סודות מדינה, ובכוונתו לשמור עליהם באופן אישי. סנטוס בחר להודיע על כך לראשונה בציוץ טוויטר: "חדשות מעולות: מצאנו את הספינה סאן חוזה!", כתב והמשיך: "זוהי אבן דרך היסטורית בירושה התרבותית שלנו".

הספינה טבעה באזור הרחב ממול לחצי האי בארו השוכן דרומית לעיר הנמל הקולוניאלית קרטחנה. בני אדם עוד לא הצליחו להגיע לאתר ההריסות, אך כלים תת קרקעיים הצליחו לגשת לאזור והעבירו תמונות של תותחים מברונזה שנשמרו במצב טוב, שלא משאירים ספק לגבי הזהות של הספינה, כך לטענת הממשלה.

ציור של אניה שטבעה לפני 300 שנה. נשיא קולומביה צייץ בטוויטר: "זוהי אבן דרך היסטורית בירושה התרבותית שלנו", צילום: ויקימדיה ציור של אניה שטבעה לפני 300 שנה. נשיא קולומביה צייץ בטוויטר: "זוהי אבן דרך היסטורית בירושה התרבותית שלנו" | צילום: ויקימדיה ציור של אניה שטבעה לפני 300 שנה. נשיא קולומביה צייץ בטוויטר: "זוהי אבן דרך היסטורית בירושה התרבותית שלנו", צילום: ויקימדיה

הגילוי הזה הוא הפרק האחרון בסאגה שהחלה לפני שלוש מאות שנה, ב-8 ביוני 1708, אז הספינה ועליה 600 אנשים טבעה בעודה מנסה לגבור על צי של ספינות מלחמה בריטיות. אולם התגלית המלהיבה קרוב לוודאי שרק תסלים את המחלוקת הבינלאומית סביב האוצר המבוקש. המרדף אחר סן חואן כבר הצית מחלוקת משפטית ארוכה סביב השאלה כיצד לחלק את השלל בין קולומביה וחברת גילויים אמריקאית, שטוענת כי מצאה את הספינה ב-1981. החברה, SSA תבעה את ממשלת קולומביה בטענה שלא הסכימה לעמוד בחוקים הבינלאומיים ולחלק את השלל ביניהן. התביעות נדחו בסופו של דבר.

בינתיים נשיא קולומביה ממשיך לחגוג את הגילוי. "הספינה הטרופה היא אחת הגילויים הגדולים, אם לא הגדול ביותר בהיסטוריה", אמר. "זהו אירוע מדעי שמזכיר שההיסטוריה של קולומביה מורכבת מאזורים שונים שבהם אנשים שהם חלק מהזיכרון הלאומי שלנו".

תגיות