אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דירקטוריון רפאל אישר בדיעבד העסקת יועצים חיצוניים

דירקטוריון רפאל אישר בדיעבד העסקת יועצים חיצוניים

מבקר המדינה גילה כי חלק מהיועצים נותנים לחברה שירות למשך תקופה ארוכה מאוד, ללא אישור המנכ"ל; לפחות בנוגע לחלק מההתקשרויות עם יועצים חיצוניים מתעורר חשש לניגוד עניינים בעצם התהליך

28.03.2016, 16:00 | שאול אמסטרדמסקי

חגיגת היועצים החיצוניים לא פוסחת גם על היהלום שבכתר התעשיות הביטחוניות - רפאל. דו"ח מבקר המדינה מגלה כי בין השנים 2013-2012 רפאל הוציאה 84 מיליון שקל לטובת העסקת כ-400 יועצים חיצוניים בתחומים שונים.

קראו עוד בכלכליסט

בדיקת מבקר המדינה העלתה כי דירקטוריון רפאל מעולם לא דן בהעסקת כל היועצים החיצוניים הללו. רפאל השיבה למבקר המדינה כי הדירקטוריון דווקא דן בכך באוגוסט 2013, אלא שפשוט לא רשם זאת טוב בפרוטוקול הדיון, רק שמבקר המדינה לא ממש קיבל את הנימוק הזה. בכל מקרה, המבקר גילה כי אין ברפאל נוהל שמחייב בכלל את הנהלת החברה להביא לדיון ולאישור הדירקטוריון מראש את העסקת היועצים החיצוניים, אלא בדיעבד.

במרכז יו"ר רפאל יצחק גת (ארכיון) במרכז יו"ר רפאל יצחק גת (ארכיון) במרכז יו"ר רפאל יצחק גת (ארכיון)

חלק מהיועצים של רפאל נותנים לה שירות למשך תקופה ארוכה מאוד, ונוהל פנימי של החברה קובע כי אם יועץ מועסק למשך יותר מחמש שנים יש צורך באישור מנכ״ל החברה להמשיך את העסקתו.

עם זאת, בדיקת מבקר המדינה את העסקתם של 65 יועצים חיצוניים העלתה כי למרות ששליש מהם מייעצים לרפאל יותר מחמש שנים (ותיק היועצים מייעץ לחברה כבר 19 שנה), רק עבור שבעה מהם נמצא תיעוד לאישור מנכ״ל. מתוכם, חמישה קיבלו אישור בדיעבד, כך שרק במקרה של שניים מהם ניתן האישור על פי הנוהל.

עוד גילה מבקר המדינה כי לפחות בנוגע לחלק מההתקשרויות עם יועצים חיצוניים מתעורר חשש לניגוד עניינים בעצם התהליך, מאחר שאותם גורמים בתוך החברה שביקשו להעסיק יועץ חיצוני, לקחו חלק גם בתהליך אישור הבקשה שהם עצמם הגישו.

תגובת רפאל: "ככלל,רפאל פועלת בהתאם לכללי מנהל תקין יחד עם זאת דוח המבקר מעלה מספר ליקויים אשר חלקם כבר תוקנו והיתר יתוקנו בתקופה הקרובה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות