אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המינהל האזרחי לא אוכף בנייה לא חוקית ביישובים הישראליים והפלסטיניים באיו"ש צילום: רויטרס

המינהל האזרחי לא אוכף בנייה לא חוקית ביישובים הישראליים והפלסטיניים באיו"ש

המבקר מצא כי ליחידת הפיקוח של המינהל האזרחי אין נוהלי עבודה בנוגע לרישום ומעקב אחר מקרי בנייה בלתי חוקית ולא נקבעו יעדים לטיפול בהם על ידי יחידת הפיקוח או על ידי גורמים אחרים

28.03.2016, 16:02 | דותן לוי

מבקר המדינה קובע כי אין אכיפה של בנייה בלתי חוקית באיו"ש. תפקידה של יחידת הפיקוח הפועלת מטעם המנהל האזרחי בשטחי C באיו"ש כוללת פיקוח ואכיפה בתחומי התכנון והבנייה, המקרקעין, הגנת הסביבה, המים, התקשורת, החשמל ועוד, והיא אחראית גם לביצוע פיקוח ואכיפה של החוקים שעניינם מחצבות, חופי רחצה ושטחי אש.

קראו עוד בכלכליסט

בנוסף לכך, היחידה מפעילה צוות שמטרתו לאתר ולסמן קרקעות באיו"ש שעליהם ניתן להכריז כרכוש ממשלתי וכן צוות שתפקידו העיקרי הוא לבדוק בהכרזות ישנות על אדמות מדינה את התאמת גבולות אדמות המדינה על פי מפת ההכרזה ההיסטורית, למצב בשטח, ולתקנם בהתאם לכוונה המקורית של ההכרזה ההיסטורית.

המבקר בדק היבטים בפעילות יחידת הפיקוח והיבטים בהסדרת הקרקעות ומצא כי תוכניות העבודה של המנהא"ז (מינהל אזרחי) לשנים 2015-2012 אינן כוללות יעדים מדידים בנוגע לחלק מתחומי הפיקוח והאכיפה, ועקב כך עולה חשש שהמנהא"ז ויחידת הפיקוח אינם יכולים לבחון את אכיפת החוק בעניינם באופן ראוי. "היחידה לא הכינה בשנים שנבדקו תוכניות עבודה שנתיות לפעילותה, ומדו"חות סיכום השנה של היחידה לא ניתן לקבל תמונה שלמה על ביצועי היחידה והם אינם כוללים התייחסות למשאבים שהועמדו לרשותה ולאופן ניצולם", לשון הדו"ח.

פועלים פלסטינים בונים בהתנחלויות, צילום: בלומברג פועלים פלסטינים בונים בהתנחלויות | צילום: בלומברג פועלים פלסטינים בונים בהתנחלויות, צילום: בלומברג

המבקר התייחס בדו"ח גם לתהליכי העבודה לאיתור בנייה בלתי חוקית ולהריסתו וקבע כי ליחידת הפיקוח אין נוהלי עבודה בנוגע לרישום ומעקב אחר מקרי בנייה בלתי חוקית, ולא נקבעו יעדים לטיפול בהם על ידי היחידה או על ידי גורמים אחרים השותפים לתהליך שנחשב כמורכב. מנתוני המערכת הממוחשבת וגם מנתוני דוחות סיכום השנה של היחידה עולה, כי מרבית מקרי הבב"ח (בנייה בלתי חוקית) שאיתרה יחידת הפיקוח בשנים 2013-2008, לא נהרסו. "שיעור האכיפה הנמוך נגד מקרי הבב"ח באיו"ש מהווה פגיעה קשה בשלטון החוק ובשוויוניות כלפי החוק. הדבר גם מעלה חשש כבד של פגיעה משמעותית בהרתעת מפרי חוק בתחום זה בפרט ובאכיפת החוק באיו"ש בכלל", לשון הדוח.

בדוח ציין המבקר כי הפגמים באכיפה נוגעים הן ליישובים ישראליים והן ליישובים פלסטינים, ומציין כי לא מתקיימות פעולות פיקוח ואכיפה בשטחי C על הבנייה הפלסטינית בשטחים שבהם יש תכניות מתאר מאושרות. וכן כי במשך תקופה ארוכה אין פיקוח על חלק מהבנייה הישראלית שבמסגרת תכניות מתאר מאושרות, ואין פיקוח ואכיפה על בתים רבים אשר נבנו במרוצת השנים במספר יישובים ישראליים באיו"ש באופן בלתי חוקי, חלקם על אדמות פרטיות ללא היתר בנייה ואף ללא תכניות מתאר מאושרות.

תגובת דובר צה"ל והמתפ"ש:

 

"בעקבות המלצות מבקר המדינה אשר הובאו במהלך הביקורת ופורסמו בדו"ח הסופי, החלה היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים, באמצעות המנהל האזרחי, בעבודת מטה לטיפול וליישום ההמלצות העולות מהדו"ח. נציין, כי יישום חלק מההמלצות החל עוד בטרם פרסום הדו"ח.

"אשר לפעילות נגד בנייה בלתי חוקית, מטה היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים, באמצעות המנהל האזרחי באזור יהודה ושומרון, החל בגיבוש מדיניות פיקוח ובקרה נאותים בעניין פעילותו כנגד בנייה בלתי חוקית. בין היתר, המנהל האזרחי גיבש הוראות ונהלים בעניין הטיפול בבנייה בלית חוקית, והקים מערכת ממוחשבת לרישום, ניהול, בקרה ומעקב אחר הטיפול בב"ח.

"נוסף על כן, החל המנהל האזרחי להוביל תוכניות שעניינן פיקוח ואכיפה בחופי הרחצה המוכרזים איו"ש. בתחום הסדרת המקרקעין, בוחן המנהל האזרחי את פעילותו של צוות "קו כחול" ומפיק את לקחי הדו"ח בנוגע לבעיות העולות מעבודת הצוות האמור, על מנת לקדם את הסדרת מעמד המדינה בקרקעות הנוספות לתחומי ההכרזות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות