אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גם הסדר חוב מוצלח לא יחזיר ללבייב את היהלום שבכתר צילום: סיון פרג'

פרשנות

גם הסדר חוב מוצלח לא יחזיר ללבייב את היהלום שבכתר

החברה בת של לבייב ברוסיה, אפי פיתוח, צפויה לאבד את קניון אפימול כדי לשרת חוב בנקאי. גם הסדר חוב בישראל לא יחזיר ללבייב את קניון הענק

18.05.2016, 11:56 | אורן פרוינד

ביום שישי הקרוב אפריקה ישראלהייתה אמורה לערוך טקס חגיגי לציון חמש שנים לגזירת הסרט של קניון אפימול שבמוסקבה - היהלום היקר בכתר האחזקות של לבייב במדינה.

קראו עוד בכלכליסט

לב לבייב לא תיאר לעצמו שחמש שנים לאחר שהשקיע למעלה מ-560 מיליון דולר בקניון שאמור היה להוציא את אפריקה ישראל מהבור אליו נכנסה לאחר הסדר החוב הקודם שלה בשנת 2010, יעמוד שוב מול איום הנושים - שעלולים לקחת לו את החברה שבנה.

אתמול בשעות הערב זה קרה. אפריקה הודיעה את מה שהיה ידוע וצפוי למשקיעים בתל אביב, על כניסה רשמית להסדר חוב. אפריקה נאלצה לפתוח למגעים להסדר מול מחזיקי האג"ח בגלל שתי הלוואות ברוסיה בבנק VTB בהיקף של 611 מיליון דולר. מדובר בהלוואות שנלקחו עבור בניית הקניון אפימול ופרויקט המשרדים אוזרקובסקיה 3.

מאז חודש נובמבר 2015 החברה אינה עומדת בהתניות הפיננסיות של ההלוואה על הפרויקט באוזרקובסקיה ונמצאת במגעים מול הבנקים להסדרת התנאים מחדש. מאז חודש מרץ הפתיע הבנק הרוסי את הנהלת אפריקה ישראל כאשר הגיש איום גם לגבי ההלוואה לגבי קניון אפימול. אתמול האיום הזה התממש. הבנק הרוסי VTB בדרך לקחת לאפי פיתוח את שני הנכסים. לבייב נמצא עכשיו בבנק הרוסי ומנסה לעצור את המהלך, אבל אם לא יחולו התפתחויות של הרגע האחרון, לבייב יאבד את היהלום הכי יקר שלו – קניון אפימול.

לב לבייב ורעייתו בהשקת אפימול, צילום: סיון פרג לב לבייב ורעייתו בהשקת אפימול | צילום: סיון פרג' לב לבייב ורעייתו בהשקת אפימול, צילום: סיון פרג

אפי פתוח תלך למהלך של החלפת נכסים תמורת מחיקת חוב. שווי שני הנכסים שלה מסתכם בכ-877 מיליון דולר בעוד שהחובות שלה מסתכמים בכ-611 מיליון דולר. מכאן, שבתרחיש הזה אפי פיתוח תאלץ לרשום הפחתה של 266 מיליון דולר בהון העצמי. לאחר המהלך הזה, אפי פיתוח תישאר עם נכסים בשווי נקי של 500 מיליון דולר בלבד ברוסיה.

אפריקה ישראל, שבנתה על רוסיה כדי להתאושש מההסדר הקודם, נשארה בלי משענת פיננסית. ביום ראשון הקרוב היא תכנס אסיפה עם מחזיקי האג"ח, וככל הנראה תציע להם למחוק מחצית מהחוב (סך החוב עומד על 3 מיליארד שקל) תמורת הזרמה של מאות מיליוני שקלים על ידי לבייב. אלא שגם המהלך הזה לא יחזיר ללבייב את היהלום שלו בחזרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
האם מתוך סולידריות לאומית דתית אנחנו מאמורים לערוך מגבית כדי להציל את ''היהלום
שבכתר'' ? לבייב, כמו 99% מהטייקונים, מגייס כסף מהמסכנים שמזיעים עבור פת לחם , מסכן את כספם שהיו אמורים להצילם מרעב בזקנותם, ומהמר עם הכספים האלה בהרפתקאות כלכליות, בזמן שאת הכספים שהוא מרוויח במקומות אחרים שומר לעצמו בכספת. וכשזה נכשל, ועסקאות גדולות שביצוען אורכות שנים ארוכות הן בעלות סיכון כלכלי גבוהה, אז נכשל. עושים תספורות. הוא יזרים 10% מהבור שבקופה , כדי שלא יגידו שהוא נוכל טוטלי, ומהמסכנים הוא דורש לותר על מחצית הפנסיה שלהם. זה הגזר. ובצד, המקל - אתם לא רוצים ? אני פושט רגל, והיחידים שיראו משהו יהיו הבנקים, להם החוב מובטח וסוללת עוה''ד שיטפלו בפרוק. המצאת חברה בע''מ היא המצאה גאונית. גם הבורסה. וכמו דת, ישטפו לכם את המח שבלעדיהן אין כלכלה. ויחזרו על זה כל כך הרבה פעמים, עד שזה יהיה נכון, בפועל. ככה זה עם כל שטיפת מח. תשאלו אדם המאמין באלוהים - אפילו שהאנושות מתכוננת לטוס למאדים, הם יגידו שהשמיים הם גן עדן [ויהיו כאלה ששם מחכות להם 72 בתולות]
אבי , טורונטו  |  18.05.16