אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

צ'רלטון גובה מפאבים תשלום עבור שידורי היורו, למרות שרוב המשחקים ישודרו בחינם

פאבים ומסעדות שירצו לשדר את משחקי טורניר היורו שיחל ב־10 ביוני, נדרשים לשלם בין 8,000 ל־21 אלף שקל עבורם, למרות שמחצית מהמשחקים ישודרו בחינם בערוצים 1,2 ו-10

05.06.2016, 08:22 | אלירן מלכי

הקיץ הקרוב הולך להיות יקר עבור חלק מבעלי הפאבים והמסעדות. רבים מהם, שירצו לשדר את משחקי טורניר היורו שיחל ב־10 ביוני, נדרשים לשלם בין 8,000 ל־21 אלף שקל עבורם, תלוי בסוג העסק ובכמות האנשים שהוא מכיל. אותם בעלי עסקים מתלוננים על המחיר המופרז, לדבריהם, שהוא אף גבוה מהעלות של עונה שלמה של שידורי ספורט.

קראו עוד בכלכליסט

את שידורי היורו מעבירה חברת צ'רלטון, מפעילת ערוצי ספורט 1 וספורט 2, ששילמה עבורם כ־5.5 מיליון יורו. עופר, אחד מבעלי הפאבים באזור הדרום, אמר כי צ'רלטון "דורשת סכום מסוים עבור כל העונה, תלוי בכמות המושבים בפאב, אך ביורו הקרוב הם דורשים סכום נפרד אך ורק על היורו, וזאת אף שהם לא משדרים את כל המשחקים. המחיר עבור שידורי היורו הקרוב הוא בעלות דומה לכל עונת המשחקים". צ'רלטון דורשת עבור משחקי היורו הנמשכים חודש אחד סכום גבוה יותר מאשר היא דורשת על עונה שלמה — פאב עם 60 מקומות ישיבה ישלם עבור שידור משחקי היורו בלבד 10,530 שקל. רק לשם השוואה, אותו פאב שילם עבור כל שידורי הספורט של צ'רלטון ב־2014 סכום של 8,190 שקל.

צ'רלטון מחויבת לשדר 19 מתוך 51 ממשחקי היורו בערוצים פתוחים. כל המשחקים הפתוחים היו אמורים להיות משודרים בערוצים 2 ו10 אך בסוף השבוע נחתם בין צ'רלטון לערוץ 1 הסכם לפיו הערוץ ישדר 7 משחקים לצד הערוצים המסחריים מה שהופך את המאזן ל-26 משחקים שישודרו לקהל הרחב בחינם ו25 משחקים שישודרו אך ורק בערוצי צ'רלטון בתשלום. המשחקים שישודרו בערוצים הפתוחים הם משחק הפתיחה בין צרפת לרומניה שישודר בערוץ 10, עוד 14 משחקי בתים נוספים, ארבעה משחקי שמינית גמר, כל משחקי רבע הגמר ושני משחקי חצי הגמר שיחולקו בין הזכיינית קשת בערוץ 2 לערוץ 10, והגמר שישודר ב־10 ביולי בערוץ 2.

על פי ההסכם בין צ'רלטון לערוצים, צ'רלטון קיבלה תשלום מהערוצים המסחריים עבור זכויות שידור המשחקים. במקביל, צ'רלטון דורשת תשלום מלא גם מעסקים המתכוונים לשדר את המשחקים הפתוחים שישודרו בערוצים 10 ו־2. במכתב ששלחה החברה לבעלי העסקים הודיעה החברה כי "שידורי משחקי יורו 2016 שנקלטים באמצעים אחרים, בכללם בערוצים פתוחים כדוגמת ערוץ 10, ערוץ 2 או ערוץ 1 או לחלופין שידור מהאינטרנט או מלוויינים זרים, אינם מותרים להצגה ללקוחות בתי עסק כמתואר לעיל ללא רכישת רישיון מחברתנו".

המחירים שצ'רלטון דורשת מבעלי העסקים אינם מפוקחים על ידי אף רגולטור משורת הרגולטורים שכביכול אמורה לפקח עליה. משרד התקשורת מתנער מאחריותו בנושא וזורק את האחריות על מועצת הכבלים והלוויין. מועצת הכבלים והלוויין טוענת כי בעלי העסקים וצ'רלטון מתקשרים ביניהם בעסקה שאינה קשורה למועצה, אך בכל מקרה במועצה טוענים כי צ'רלטון אינה רשאית לדרוש כסף מבעלי עסקים המשדרים את המשחקים בערוצים הפתוחים.

התשלום שצ'רלטון דורשת עבור המשחקים בסופו של יום מגולגל על צרכני הקצה. בעלי עסקים טוענים כי לא ברור איך המחיר של צ'רלטון למשחקי היורו נקבע ואיך היא מוכנה לחתוך לחברי איגוד המסעדות כמעט בחצי את הסכום. שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות והברים שמייצג כ־800 עסקים, אמר כי האיגוד הגיע עם צ'רלטון להסדר המעניק 50% הנחה לשידורי היורו עבור חברי האיגוד והוסיף כי "כל הנושא הזה של שידורי הספורט גובה סכומים מפלצתיים. זה עולה הרבה מאוד כסף והעלויות מתגלגלות על הצרכן". רועי, בעל מסעדה שתשדר את משחקי היורו, אמר כי "מוצדק זה לא, נקודה. זה עסק פרטי ואתה לא חייב לשלם, אבל בסך הכל אנחנו היום בתקופה שכל עניין החברתי על סדר היום הציבורי. יכול להיות מאוד שבפעם הבאה אני אחשוב אחרת ולא אשלם את הסכומים האלו".

מצ'רלטון נמסר: "בישראל, כפי שמקובל גם בכל המדינות המערביות, עסקים המשדרים אירועי ספורט ללקוחותיהם מתבקשים להסדיר רישיון הקרנה פומבית וזאת לכלל המשחקים, כאלה המשודרים בערוצים בתשלום או המשודרים בערוצים הפתוחים. ההיענות לרכישת הרישיונות להקרנה פומבית גבוהה ואנו מברכים על כך".

ממועצת הכבלים והלוויין נמסר: "המועצה מבטיחה את שידור אירועי הספורט המרכזיים ללא תמורה. בכל הנוגע למגזר העסקי, המועצה קיבלה החלטה לא להתערב במשאים ומתנים עסקיים בין לקוחות עסקיים וגופי השידור". ממשרד התקשורת לא נמסרה תגובה.

בניגוד לערוצים המסחריים הרוכשים את זכויות השידור מההון העצמי שלהם, הערוץ הראשון רכש את זכויות השידור מכספי הציבור. בערוץ הראשון מסרבים לחשוף כמה הם שילמו עבור זכויות השידור בטענה כי מדובר ב"גורם שלישי" המעורב בעסקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות