אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תדיראן וטורנדו מחממות את קרב המזגנים צילום: יאיר שגיא

תדיראן וטורנדו מחממות את קרב המזגנים

תדיראן יצאה בקמפיין שמבוסס על סקר אמינות, ובו היא במקום הראשון וטורנדו במקום האחרון. האחרונה הגיבה במסע פרסום אגרסיבי, שבו היא קוראת לציבור לחשוב פעמיים לפני שקונים מזגן של תדיראן

26.07.2016, 13:34 | אורנה יפת

בשבוע האחרון ענף המזגנים מתחמם, ולא רק בשל החום הכבד. טורנדו ותדריאן מנהלות קרב על תודעת הצרכנים, שמתנהל על גבי פרסומות בשווי מיליוני שקלים. מלחמת היצרים החלה עם קמפיין של תדריאן, לפיו "תדיראן הוא המזגן האמין ביותר". בפרסומות מציגה תדיראן סקר שבו היא דורגה במקום הראשון באמינות עם 37% וטורנדו במקום האחרון עם 3%.

קראו עוד בכלכליסט

הפרסומת של תדיראן לא השאירה את האחים רונן ועודד בזזי, בעלי חברת המזגנים טורנדו, אדישים. אלה הזדרזו להוציא לתדיראן מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים ממשרד עורכי הדין ויסגלס אלמגור ושות' בטענה כי אופן הצגת הסקר במודעות הפרסום מהווה לשון הרע. במקביל, טורנדו מיהרה להעלות פרסומת יזומה שלה תחת הכותרת "חשבתם לקנות מזגן תדיראן? יש כמה עובדות שחשוב שתדעו", ובה היא מציגה את אחת הכתבות שפורסמו על תחקיר המזגנים המתלקחים של תדריאן.

טורנדו לא היססה לכתוב בתחתית כי מדובר בפרסומת מטעמה. מעבר לזאת, החברה מיהרה לפרסם סקר מטעמה לפיו "הציבור הישראלי חושב על טורנדו לפני כל מזגן אחר", כאשר הסקר מציב אותה במקום הראשון עם 40%.

רותם סלע. גויסה לקמפיין של טורנדו רותם סלע. גויסה לקמפיין של טורנדו רותם סלע. גויסה לקמפיין של טורנדו

רותם סלע למתקפה

רונן בזזי ידוע כמי שלא ממתין ומבצע צעדים מהירים. כך בסוף חודש יוני, מספר ימים בלבד לאחר שהעביר את תקציב הפרסום של טורנדו מבאומן בר ריבנאי למקאן אריקסון, הוא החליף את הפרזנטור והשפה התקשורתית שהובילה החברה במשך פחות משנה — וויתר על השחקן ששון גבאי לטובת הדוגמנית רותם סלע שמבליטה את חמש שנות האחריות שמציעה החברה. בתדיראן מיהרו להגיב והציגו בקמפיין חדש את מזגן תדיראן אלפא עם חמש שנות אחריות, לצד הפרזנטור החדש רון אלוף. עד לאחרונה נהוג היה להעניק עד שלוש שנים אחריות ובהיבט הזה, התחרות מיטיבה עם הצרכנים.

אבל זו איננה המלחמה השיווקית היחידה בענף המזגנים המתחמם. בשבועות האחרונים שוטפות את העיתונים מודעות פרסום מטעם יבואנית החשמל מיניליין למזגני סמסונג, אותם החלה לשווק מאז תחילת השנה. מדובר בפעם הראשונה בה מותג חשמל בינלאומי חזק ומשמעותי מייצר תחרות לשחקניות הישראליות בענף המזגנים. על פי דו"חות חברות החשמל, ענף מיזוג האוויר הביתי והמסחרי מגלגל כ־2.4 מיליארד שקל בשנה, כלומר, מדובר באחת הקטגוריות המשמעותיות ביותר בפעילות של חברות החשמל. עונת המזגנים מתחילה בעצלתיים בחודש אפריל ונמשכת עד אוגוסט, כאשר בחודשי הקיץ החמים נרשמת עלייה משמעותית במכירות.

בכיר בענף החשמל אומר כי "כולם בלחץ מהכניסה של סמסונג לתחום המזגנים כי המותגים הישראליים מייצרים בסין ושמים מדבקה עם שם המותג הישראלי. סמסונג הוא מותג בינלאומי חזק שאם רוצה מחר להיכנס בכל הכוח לקטגוריה אין לו בעיה להוריד מחירים ולשבור את השוק, ולהפסיד כסף במטרה לתפוס פה נתח שוק".

לדברי גורם נוסף בענף החשמל, "מי שהכי צריכה לדאוג מכניסתה של סמסונג לתחום המזגנים היא אלקטרה, מכיוון שלמיניליין יבואנית סמסונג יש את א.ל.מ כרצפת מכירה, ולאלקטרה יש את מחסני חשמל ושקם, שכיום לא מוכרים את מזגני סמסונג. אבל אם יהיה ביקוש למזגנים של המותג הבינלאומי, זה עשוי לפגוע באלקטרה".

שחקנית חדשה

ענף מוצרי החשמל והאלקטרוניקה רשם, על פי נתוני יפעת בקרת פרסום, במחצית הראשונה של השנה, עלייה של 19% בהוצאה לפרסום, בעיקר בשל פרסום מזגנים. מה שהגדיל את ההשקעה היה גם כניסתה של מיניליין וסמסונג, והמעבר של טורנדו למקאן אריקסון ועלייה לאוויר בזמן קצר של קמפיין עם הדוגמנית רותם סלע.

טורנדו יותר מהכפילה את ההוצאה לפרסום במחצית הראשונה של השנה מ־4.4 מיליון שקל ל־10.5 מיליון שקל, אלקטרה הגדילה את הפרסום שלה מ־3 מיליון שקל ל־5.5 מיליון שקל, תדיראן השקיעה בפרסום בקטגוריה 3.1 מיליון שקל לעומת 500 אלף שקל במחצית מקבילה, ומיניליין, פרסמה ב־1.8 מיליון שקל לעומת 430 אלף שקל בלבד במחצית מקבילה. לאור התחרות הגוברת, נראה שההשקעה צפויה אף לגדול.

תגיות