אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהפכה בחברת החשמל: הדרג הניהולי יעבור לחוזים אישיים ותבוטל לו הטבת החשמל חינם צילום: יוסי וייס

בלעדי לכלכליסט

מהפכה בחברת החשמל: הדרג הניהולי יעבור לחוזים אישיים ותבוטל לו הטבת החשמל חינם

בחברה מנסים לנתק את דרג המנהלים מכפיפות לוועד העובדים; הזהירה שמי שלא יצטרף למהלך לא יכלל בשדרת הניהול העתידית של החברה

07.09.2016, 12:15 | ליאור גוטמן
חברת החשמל מובילה בימים האחרונים שינוי ארגוני נדיר במסגרתו היא מחייבת את כל שדרת הניהול שלה להתנתק מהחוזה הקיבוצי הרגיל של כלל עובדי החברה ולעבוד למסלול של חוזה אישי. כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

מדובר ביוזמה של הנהלת החברה אשר הובאה לידיעת הדירקטוריון ונמצא בגיבוש. כך, חברת החשמל מנסה לבצע שינוי ארגוני לניתוק דרג הניהול מוועד העובדים. המצב היום מכפיף חלק מההנהלה הבכירה לשני גופים - המנכ"ל והיו"ר מצד אחד, וועד העובדים מצד שני - וזהו מצב שבחברה מכנים כ"לא הגיוני".

היוזמה הוצגה ביום ראשון האחרון בישיבת ההנהלה המורחבת של חברת החשמל, שם הוסבר שההסדר החדש יחול על כמאה איש מדרגת מנהלי אגפים ומעלה, כאשר הכוונה היא להצמיד את חוזה ההעסקה של המנהלים הבכירים לזה שקיים בשירות הציבורי. עוד נאמר לנוכחים שהנושא גובש יחד עם הממונה על השכר, והוא תקף לשנה הקרובה, אז מתכוונת החברה להשלים את הצעדים.

התוכנית הפתיעה את חלק מהנוכחים, מאחר שמספר האנשים שמחזיקים כיום חוזה העסקה אישי בחברת החשמל הוא כעשרה בלבד, והוא כולל בין השאר את יו"ר הדירקטוריון יפתח רון טל, מנכ"ל החברה עופר בלוך ועוד כמה בכירים בודדים. לשם השוואה, סך מצבת העובדים של חברת החשמל היא כ-12.5 אלף איש.

מנכ"ל חברת חשמל עופר בלוך, צילום: עמית שעל מנכ"ל חברת חשמל עופר בלוך | צילום: עמית שעל מנכ"ל חברת חשמל עופר בלוך, צילום: עמית שעל

היתרון למנהלים שיצטרפו במהלך הוא שקלול תקדימי בכלל סעיפי השכר של העובדים, כך שהם יהיו מוכרים לפנסיה.

בנוסף, חברת החשמל תשלם פנסיית גישור למי שממיר את חוזה העבודה שלו כך שהשכר הקובע לפנסיה יקבע ביחס של 75% פנסייה תקציבית ו-25% פנסיה צוברת. מרגע החתימה ובכל שנת עבודה ירד חלקה של הפנסיה התקציבית ב-5% ועד למצב בו הפנסיה הסופית תורכב מ50% תקציבית ו50% צוברת, כאשר שכר הבסיס לא יפחת מ-15 אלף שקל לחודש.

מנגד, החברה מצמצמת עד מנתקת את הבכירים מחלק מההטבות לרבות חשמל חינם, ומזהירה שמי שלא יצטרף למהלך לא יכלל בשדרת הניהול העתידית של החברה. מהלך ניהולי נוסף הוא הכפפת מנהלי תחנות הכח לסמנכ"ל הייצור במקום למנהל אגף הייצור.

מחברת החשמל אישרו את הפרטים ומסרו בתגובה ש"הנהלת חברת החשמל רואה חשיבות על בהעברה של מנהלים בכירים בחברה לחוזים אישיים, מדובר על כמה עשרות מנהלים בכירים בהנהלת החברה. בפני המנהלים הוצג מתווה ולוח זמנים"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
פנסיה תקציבית ? בושה למדינה שמאשרת הסכם כזה
פנסיה תקציבית ? בושה למדינה שמאשרת הסכם כזה ,איפה ההסתדרות? למה פנסיה צוברת רק 25% בהתחלה? למביני עניין הם מעט מהשכר המפלצתי שלהם כלומר גם ההורדה החודשית לא תהייה גדולה. וכשיצאו לפנסיה הפנסיה תהייה על חשבון המדינה לפי הכתוב 50% . כלומר על חשבון הציבור שכן אם לא חסכו את שאר ה 50% מאיפה יבוא הכסף יש מאין? פנסיה שתכניס את המדינה לחובות . להזכיר שחברות הביטוח קרסו (גרעון אקטוארי) בגלל הפנסיה הזו למה ליצור את המצב הזה שוב? מה הם לא מרווחים מספיק כסף שיכלו להפריש את כל גובהה הקצבה? ביזיון!
Dice  |  07.09.16
7.
עופר, קובי צודק. אין קשר בין הדברים וזה
עופר, קובי צודק. אין קשר בין הדברים וזה הטבה שמקבלים בעוד מקומות. זה לא מקור הבעיה אלא המשכורות הענקיות של הבכירים, וועד והפנסיה שלהם. הצרות עין הזו גורמת לשנאה אדירה לעובדי החברה שלפחות 95% מהם בכלל רחוקים מכל הקומבינות הכסף וכו... שזה בנוסף למשכורת נומכה התחלתית (כבר שנים), גרמו לי לבחור בהיי טק ולא שם
bestBoat  |  07.09.16
6.
הנהלת חברת החשמל הבכירה שעל כתפיה מונח עול
הנהלת חברת החשמל הבכירה שעל כתפיה מונח עול כבד מישקל,יפתח רון טל,עופר בלוך,ניצה רוגוזינסקי,עמית אוברקוביץ,ראויים לכל הערכה במאמציהם להביא את חברת החשמל לדרך של הצלחה, כל עוד אין הסכמות בנושא הרפורמה השינוי המבני חובה, 400 עובדים עד סוף השנה לפרישה ,ומספר 800 בשנה הבאה,ועוד תחזית של 1000 לאחר מכן חובה נדרשת,מיזוגי מחלקות באגפים השונים,ועד מיזוג אגפים, החוזים האישיים צריכים לרדת לשדרה הניהולית כולל סגני מנהלי אגפים,מעבר למנהלי אגפים,בריבוי הרכבים יש לעבור לליסינג תפעולי ולוותר על העלויות הגבוהות של אחזקת מוסכי החברה מה גם  שמרכיב גדול של תיקונים מבוצעים במיקור חוץ,יש לבצע ספירות מלאי ולהיפטר ממלאים וציוד שפג תוקפו,ולעבור לשיטת ניהול ריינגין ,אחרי שהTQM נכשל כשלון חרוץ,ואולי רבים לא מבינים שהשינויים הכרחיים על מנת שהספינה נוע תנוע,כי אין לנו חברת חשמל אחרת ,יישר כוח למנכ"ל על עוז רוחו ואומץ ליבו,ואחריו
Avi163  |  07.09.16
לכל התגובות