אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האקרים רוסים פרסמו בדיקות סמים של ספורטאים אמריקאים צילום: גטי אימג'ס

האקרים רוסים פרסמו בדיקות סמים של ספורטאים אמריקאים

הפצחנים פרצו לשרתים של הסוכנות למלחמה בסמים וגנבו בדיקות סמים, בין היתר של סרינה וויליאמס וסימון ביילס

14.09.2016, 10:52 | שירות כלכליסט
האקרים המקושרים לממשלת רוסיה פרסמו באינטרנט מסמכים שלטענתם מייצגים את תוצאות בדיקות הסמים של ספורטאים אמריקאים שהתחרו באולימפיאדה האחרונה, ביניהם שחקנית הטניס סרינה וויליאמס והמתעלמת זוכת מדליות זהב סימון ביילס.

קראו עוד בכלכליסט

ההאקרים פרסמו הצהרות ברשת לפיהן הם מתכוונים לפרסם מידע על הספורטאים האמריקאים כדי להראות שהזכייה של ארה"ב במספר גבוה של מדליות נובעת מרמאות., צילום: אם ס טי ההאקרים פרסמו הצהרות ברשת לפיהן הם מתכוונים לפרסם מידע על הספורטאים האמריקאים כדי להראות שהזכייה של ארה"ב במספר גבוה של מדליות נובעת מרמאות. | צילום: אם ס טי ההאקרים פרסמו הצהרות ברשת לפיהן הם מתכוונים לפרסם מידע על הספורטאים האמריקאים כדי להראות שהזכייה של ארה"ב במספר גבוה של מדליות נובעת מרמאות., צילום: אם ס טי

הסוכנות למלחמה בסמים בספורט (WADA) אישרה כי קבוצת האקרים בשם "הדב המגונדר" (Fancy Bear) פרצה באופן לא חוקי למאגר המידע של הספורטאים באולימפיאדת ריו 2016. עם זאת בסוכנות לא ציינו האם מדובר במסמכים אותנטיים.

ההאקרים פרסמו הצהרות ברשת שלפיהן הם מתכוונים לפרסם מידע על הספורטאים האמריקאים כדי להראות שהזכייה של ארה"ב במספר גבוה של מדליות נובעת מרמאות.

פוסט שפורסם באתר האינטרנט Fancybear.net טען כי הקבוצה "נדהמה ממה שגילתה", ושבדיקה של המסמכים של WADA הצביעה על "עשרות ספורטאים אמריקאים עם בדיקות סמים חיוביות" לצריכה של חומרים אסורים. אם כי מדובר על מקרים שבהם הספורטאים קיבלו אישור רשמי להשתמש בתרופות בשל נסיבות מקלות.

"אנחנו עומדים לגלות לכם כיצד זוכים במדליות אולימפיות", הזהירו. "אנחנו נתחיל עם המשלחת האמריקאית שהכתימה את שמה בשורה של ניצחונות מפוקפקים. אנחנו נחשוף גם בהמשך מידע בלעדי על נבחרות לאומיות אחרות".

באתר טוענים שהספורטאים האמריקאים "קיבלו רישיון לקחת סמים... זו ראיה נוספת לכך ש-WADA והמחלקה הרפואית והמדעית של הוועד האולימפי הבינלאומי מושחתים ורמאים".

לפי הטענות שהועלו, בדיקת סמים שערכה ביילס באוגוסט הייתה חיובית לאחר ש"נתגלו בדגימה" שרידים של מתילפנידאט. החומר נמכר תחת שמות שונים, ביניהם ריטלין ומשמש לרוב לטיפול בהפרעות קשב. באתר המשיכו וטענו כי סרינה וויליאמס צרכה משככי כאבים ותרופות נגד דלקות. נחשפו גם תיקים רפואיים של ונוס וויליאמס ושחקנית הכדורסל אלנה דלה דונה.

ביילס הגיבה על הפרסומים דרך הטוויטר והפייסבוק. "יש לי ADHA ואני לוקחת תרופות נגד זה מאז שהייתי ילדה. נא דעו, אני מאמינה בספורט נקי, תמיד צייתי לחוקים ואמשיך לעשות זאת שכן משחק הוגן הוא קריטי לספורט וחשוב ביותר לי".

מ-WADA נמסר כי ההערכה היא שהמידע הושג באמצעות מזימות פישינג או פריצה לחשבונות מייל. קבוצת ההאקרים איימה כי תחשוף מידע נוסף מסוג זה על "המשלחת האמריקאית לאולימפיאדה והשיטות המלוכלכות שלה לנצח".

"זהו רק קצה הקרחון. הספורט היום מזוהם לגמרי, והעולם אינו מודע למספר הגבוה של ספורטאים אמריקאים שלוקחים סמים", נכתב באתר של הקבוצה. "'WADA מצרה על המצב ומודעת היטב לאיום שהפריצה מציבה לספורטאים, שהמידע האישי החסוי שלהם חשוף באמצעות הפעולה הפלילית הזו", מסר בתגובה אוליבייה נילי, מזכ"ל האיגוד.

"אנחנו מגנים את התקפות הסייבר הנמשכות הללו שמבוצעות במטרה לערער על הארגון ועל המערכת העולמית למלחמה בסמים בספורט. רשויות החוק עדכנו אותנו שמקור ההתקפות הוא ברוסיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות