אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פירמת רו"ח של בטר פלייס מגיבה לתביעת הרשלנות נגדה: "לא נישפט בישראל. הדין האמריקאי קובע" צילום: Tim Bishop

פירמת רו"ח של בטר פלייס מגיבה לתביעת הרשלנות נגדה: "לא נישפט בישראל. הדין האמריקאי קובע"

בתביעת הענק בסכום של 200 מיליון שקל שהגישו מפרקי בטר פלייס נכלל גם משרד KPMG ארה"ב, ששימש רואה החשבון המבקר של החברה וערך ביקורת על דו"חותיה הכספיים של בטר פלייס האמריקאית. אלא שלפי הפירמה האמריקאית, הסכמי ההתקשרות קובעים כי כל מחלוקת או תביעה בין הצדדים יועברו להליך גישור בקליפורניה

25.10.2016, 08:24 | זוהר שחר לוי

פירמת רואי החשבון האמריקאית KPMG US, שהעניקה בעבר שירותי ביקורת על הדו"חות הכספיים של בטר פלייס ארה"ב, טוענת כי לא ניתן לתבוע אותה בישראל, שכן על פי ההסכם ביניהן — כל מחלוקת בין הצדדים תידון בהליך בוררות אמריקאי.

קראו עוד בכלכליסט

תגובת הפירמה, המיוצגת על ידי עורכי הדין אלון פומרנץ, עומר מאיר וארז נעים ממשרד ליפא מאיר ושות', הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב על רקע תביעת הענק בסכום של 200 מיליון שקל שהגישו מפרקי בטר פלייס, עורכי הדין שאול קוטלר וסיגל רוזן רכב, ביוני האחרון נגד מי שעמדו בראש הקבוצה שקרסה, ובהם שי אגסי ויו"ר החברה לישראל עידן עופר. טענת התביעה: בעלי המשרה ובעלי תפקידים בקבוצה הובילו לקריסתה ברשלנות, מחדלים והצגת מצגי שווא: "הנתבעים לא פעלו בדרך הראויה, הזהירה והסבירה והתרשלו במסגרת תפקידם, עד אשר הביאו לפירוק החברות תוך הותרת חובות אדירים לקופת הפירוק בהיקף של מאות מיליוני שקלים".

עם הנתבעים נמנה משרד KPMG ארה"ב, ששימש רואה החשבון המבקר של החברה וערך ביקורת על דו"חותיה הכספיים של בטר פלייס האמריקאית, ו־KPMG ישראל (סומך חייקין), ששימש רואה החשבון המבקר של החברות הישראליות. לפי המפרקים, KPMG התרשלה במילוי תפקידה והפרה את חובת הזהירות המוטלת עליה ולא נהגה בסבירות, כשביטלה כליל את פעילות המשרד הישראלי בנושאים מסוימים, והנחתה אותו לא להתייחס לסוגיית רישום הערת עסק חי. "ביטול שיקול הדעת הוא בבחינת מחדל של ממש", לשון התביעה.

שי אגסי, מייסד בטר פלייס, עם אחד מרכבי החברה, צילום: עמית שעל שי אגסי, מייסד בטר פלייס, עם אחד מרכבי החברה | צילום: עמית שעל שי אגסי, מייסד בטר פלייס, עם אחד מרכבי החברה, צילום: עמית שעל

KPMG מצדה הבהירה כי סומך חייקין אינו נציג או מורשה שלה ואין לו כל תפקיד בניהול עסקיה. לפי באי כוחה, הפירמה האמריקאית ביצעה "ביסודיות את כל מחויבויותיה כרואה חשבון מבקר חיצוני, ומי שהכינה את הדו"חות החשבונאיים היתה בטר פלייס האמריקאית בעצמה, ו"לכן לא היתה אחראית לכלול הערת עסק חי או תוכן אחר בדו"חות".

הפירמה האמריקאית הוסיפה כי הסכמי ההתקשרות בינה ובין בטר פלייס ארה"ב קובעים כי כל מחלוקת או תביעה בין הצדדים יועברו להליך גישור בקליפורניה, ואף אין להגיש תביעה לבית משפט".

ממפרקי בטר פלייס לא נמסרה תגובה.

תגיות