אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חלל תקשורת רשמה הפסד של 34 מיליון דולר בגלל פיצוץ עמוס 6 בשיגור צילום: אי פי איי

חלל תקשורת רשמה הפסד של 34 מיליון דולר בגלל פיצוץ עמוס 6 בשיגור

כמו כן אחד הלקוחות של הלוויין - לפי הערכות מדובר בפייסבוק - מאיים לתבוע את חלל תקשורת בטענה כי החברה הפרה חובת היוועצות טרם השיגור הטרגי של הלוויין

29.11.2016, 07:51 | דרור רייך וגיל קליאן

פיצוץ הלוויין עמוס 6 גרם לחלל תקשורת לרשום הפסד של 34 מיליון דולר. כך עולה מדוחות החברה לרבעון השלישי שפורסמו אמש (ב'). עוד עולה מהדוחות כי אחד הלקוחות של החברה ללוויין מאיים להגיש נגד חלל תביעה של 30 מיליון דולר, בטענה כי החברה לא קיימה את חובת ההיוועצות עמו טרם השיגור, כפי שנקבע בחוזה בין הצדדים. לפי הערכות, אותו לקוח הוא חברת פייסבוק - שהיתה אמורה לספק באמצעות הלוויין שירותי אינטרנט באפריקה.

קראו עוד בכלכליסט

עלות אובדן הלוויין נובעת מההשקעה האדירה של החברה בפיתוחו ושיגורו - 252 מיליון דולר - בניכוי ההחזרים שקיבלה החברה מתעשייה אווירית, שבנתה את הלוויין, וכן מחברות הביטוח כנגד פוליסות הביטוח של הלוויין שלא הופעלו בגלל הכשל בשיגור. סכומים אלה עומדים על 218 מיליון דולר, וכאמור לא מכסים את ההשקעה האדירה של החברה שבשליטת שאול אלוביץ' בלוויין החדש.

כמו כן, הפיצוץ עלול להכשיל את מכירת חלל תקשורת לחברת Xinwei הסינית. חלל תקשורת דיווחה כי שיגור הלוויין עמוס 6 היה תנאי מתלה להשלמת העסקה, ונכון לעכשיו הצדדים ממשיכים במו"מ, תחת תאריך יעד של 1 בדצמבר (יום חמישי הקרוב) לגיבוש הסכמות חדשות שאולי יביאו להחייאת העסקה.

בעוד התקלה בעמוס 6 היכתה בשורת הרווח של הרבעון - התקלה ה"וותיקה" יותר בעמוס 5 היכתה בשוקת ההכנסות של החברה. חלל דיווחה על צניחה של 30% בהכנסות ברבעון השלישי עקב התקלה שהשביתה את הלוויין עמוס 5. הכנסות החברה עמדו על 18.3 מיליון דולר.

מה שאיזן מעט את הפגיעה בהכנסות של חללל תקשורת הוא הסכם רב שנתי עם ממשלת ישראל להגדלת קיבולת תקשורת האמצעות הלוויינים של חלל. חלק מההסכם לא יתממש בגלל הפיצוץ בעמוס 6, אך מדובר בכל מקרה בתוספת של 38 מיליון דולר להכנסות החברה. 

ההפסד התפעולי עמד על 29 מיליון דולר, לעומת 5.6 מיליון דולר לעומת הרבעון המקביל. ברבעון המקביל רשמה חלל תקשורת רווח נקי של 3 מיליון דולר, ואילו ברבעון השלישי של 2016 רשמה הפסד של 34.4 מיליון דולר.  

פיצוץ עמוס 6, צילום: USlaunchreport.com פיצוץ עמוס 6 | צילום: USlaunchreport.com פיצוץ עמוס 6, צילום: USlaunchreport.com

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות