אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרגישים שהעבודה שלכם בסכנה? כך תדעו אם עומדים לפטר אתכם צילום: Bigstock

מרגישים שהעבודה שלכם בסכנה? כך תדעו אם עומדים לפטר אתכם

אם הבוס פתאום מתחיל לתעד בכתב כל דבר, לא משתפים אתכם בפרויקט שהייתם בו חלק מרכזי או שאנשים משתתקים כשאתם עוברים לידם - יכול להיות שכדאי לכם להתחיל לחפש עבודה אחרת

04.01.2017, 16:03 | שירות כלכליסט
במקומות עבודה קורה שעובדים מוצאים עצמם בסיטואציה שבה המנהלים עושים כל שביכולתם לגרום להם להתפטר, מלבד פשוט לפטר אותם בעצמם. אך בעוד שלרוב הפעולות של הבוס שקופות לכולם, כולל לעובד עצמו, לפעמים מתברר שאותם סימנים מחשידים אינם כלל סימנים, לפחות לא לפיטורים קרבים. אם כך, כיצד ניתן לדעת אם העבודה שלכם אכן בסכנה? באתר ביזנס אינסיידר סיפקו רמזים שאפשר לסמוך עליהם מעבר לתחושת הבטן:

1. הבוס שלכם דואג שהכל יהיה בכתב: כשהבוס מתחיל לתעד כל התכתבות, ואפילו מכתב לכל אימייל עוד גורמים, יש סיבה לחשש. האובססיה לתיעוד מצביעה על ניסיון לבנות תיק להציג לפני מנהל כוח האדם. אם אתם נתקלים במקרה כזה, תוודאו שההודעות שלכם מציגות אתכם כאנשים מקצועיים.

סימנים שאתם רק פרנואידים: יש בוסים שבאמת ובתמים מעדיפים את השימוש במייל על פני תקשורת מילולית. אחרים מעדיפים להסתמך על הודעות מפורטות כדי לוודא שהכל מוסבר ומובן. אם אתם לא מבחינים בשינוי בולט בתדירות שליחת המיילים או בטון הנכתב, כנראה שאין לך סיבה לדאוג.

יכול להיות שעומדים לפטר אתכם אבל יכול גם להיות שאתם סתם פרנואידים ומפרשים את הסימנים בצורה לא נכונה, צילום: שאטרסטוק יכול להיות שעומדים לפטר אתכם אבל יכול גם להיות שאתם סתם פרנואידים ומפרשים את הסימנים בצורה לא נכונה | צילום: שאטרסטוק יכול להיות שעומדים לפטר אתכם אבל יכול גם להיות שאתם סתם פרנואידים ומפרשים את הסימנים בצורה לא נכונה, צילום: שאטרסטוק

2

. מורידים אתכם מפרויקט, או כלל לא מצרפים אתכם אליו מלכתחילה: יום אחד אתם חלק מרכזי בפרויקט, ולמחרת אתם מוחלפים באדם אחר בלי הסבר, או גרוע מכך, מודיעים לכם חד משמעית שאתם לא מתאימים. כשהמנהל מתחיל לחלק את העבודה שלכם לאחרים בלי הסבר הגיוני, זה כנראה סימן שהמחלקה מתכוננת לעזיבה שלכם. שקלו פשוט לבקש, בצורה חיובית ובונה הסבר לעניין.

סימנים שאתם רק פרנואידים: ייתכן שאתם נחוצים בתחומים אחרים, כך שהעברה שלכם מפרויקט אחד היא הגיונית. אפשרות אחרת היא שהבוס זקוק לכם במשימה דחופה יותר, או שהוא פשוט הבין שיש לכם עומס רב מדי. אל תתעלמו מהמצב אם מתחילים לוותר על שירותיכם בפרויקטים, אבל נסו להסתכל על כל הזוויות כדי לקבוע אם יש הסבר הגיוני למהלך.

3. מכניסים אתכם לתכנית לשיפור ביצועים: זה בדרך כלל לא אידיאלי להיכנס לתכנית המיועדת לשיפור ביצועי עובדים. פירוש הדבר שהבוס שלכם אינו מרוצה וחושב שיש צורך לתעד את המצב. זה כנראה לא סוף העולם, בייחוד אם המנהל שלכם מפגין תמיכה לאורך כל התהליך, אך זה בהחלט תמרור אזהרה. לא קל להבחין בהבדל בין הרצון של מקום העבודה שתישארו ותשתפרו לבין התקווה שמרוב תסכול תארזו את הדברים שלכם ותלכו. אם אתם חושבים שהדרישות מראש לא מעניקות לכם סיכוי, תתחילו לחשוב על אסטרטגיית יציאה.

סימנים שאתם רק פרנואידים: בחלק מהחברות התכניות הללו נועדו לשפר ביצועים של עובד או לעזור לו להתמקד מחדש. תכניות מסוימות המתוכננות נכון יכולות אכן להוביל לשיפור המיוחל.

4. אנשים משתתקים כשאתם עוברים ומתנהגים מוזר לידכם: זה לא נפוץ במיוחד, אך קורה שהשמועות על פיטורים מתוכננים מתפשטות ומגיעות לחבריכם לעבודה. במקרים כאלה, הם לרוב מגיבים בהתלחשויות ובהתנהגות מוזרה ולחוצה לידכם.

סימנים שאתם רק פרנואידים: אנשים הם אנשים, כלומר כולנו יצורים רגשיים שמגיעים למשרד עם מטען ומצבי רוח שלא קשורים בהכרח לעבודה עצמה – בעיות בזוגיות, ילדים חולים וכן הלאה. לפעמים הטרדות היומיומיות הללו גורמות לאנשים להתנהג בצורה "שונה מהרגיל", וזה לא בהכרח קשור אליכם או לשמועות על מעמדכם בעבודה.

פיטורים זה לא דבר נעים. גם השלב לפני הפיטורים הוא לא נעים. לכן, חשוב תמיד להעריך בצורה בונה ולא רגשית את המצב שעומד לפניכם, ולתכנן תכניות בהתאם.

תגיות