אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ חייב לקבלני המלון שלו 5 מיליון דולר צילום: בלומברג

טראמפ חייב לקבלני המלון שלו 5 מיליון דולר

שלוש חברות שעבדו בבניית המלון של הנשיא הנבחר בוושינגטון הבירה הוציאו בקשות שעבוד על הנכס בשל חובות על עבודתן. בעבר התגאה טראמפ במנהגו להתחמק מתשלום חשבונות – ואף נתבע על הלנת שכר

09.01.2017, 08:36 | שירות כלכליסט

התלונות על התחמקות של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ מתשלומים לעובדיו ממשיכות להיערם. עובדים בחברת עבודות החשמל AES שסיפקה את שירותיה לבניית טראמפ אינטרנשיונל הוטל בבירה וושינגטון, הוציאו בקשת שעבוד של הנכס בשל הלנת שכר – כך דיווח "הוושינגטון פוסט".

קראו עוד בכלכליסט

החברה טוענת כי העובדים עשו לילות כימים כדי לאפשר את פתיחת המלון היוקרתי החדש של טראמפ בוושינגטון במועד המתוכנן בחודש ספטמבר. לטענת החברה, בשבועות שקדמו לפתיחת המלון עבדו 45 אנשי צוות במשמרות של 12 שעות במשך 50 יממות רצופות כדי שהתאורה, החשמל ומערכות כיבוי וגילוי האש יהיו מוכנות בזמן.

משפחת טראמפ בטקס הפתיחה של טראמפ אינטרנשיונל הוטל בוושינגטון הבירה, צילום: בלומברג משפחת טראמפ בטקס הפתיחה של טראמפ אינטרנשיונל הוטל בוושינגטון הבירה | צילום: בלומברג משפחת טראמפ בטקס הפתיחה של טראמפ אינטרנשיונל הוטל בוושינגטון הבירה, צילום: בלומברג

ואכן, טראמפ קיבל את מבוקשו. המלון היה מוכן לקיום אירוע בחירות לכבוד פורשי הצבא שערך טראמפ במקום ב־12 בספטמבר ושודר ברשתות הטלוויזיה הארציות. טראמפ התגאה שהמלון הושלם "תוך עמידה בתקציב ולפני הדד־ליין", ואמר שכשייפתח המקום באופן רשמי בחודש אוקטובר הוא יהיה "אחד מהמלונות הטובים ביותר בעולם".

שיפוץ ב-200 מיליון דולר

ואולם, טים מילר, סגן נשיא AES, אמר ל"וושינגטון פוסט" שכשהגיע המועד שבו נקב טראמפ, פסקו התשלומים לצוות הבנייה. מסיבה זו AES הגישה לעיריית וושינגטון בקשה לשעבוד שלושה ימים לפני חג המולד. החברה טענה כי טראמפ חייב לה 2.1 מיליון דולר מתוך 17 מיליון דולר – עלות העבודות כפי שסיכמו הצדדים בחוזה.

"אין סיבות פוליטיות בבקשה שלנו לתשלום", אמר מילר. "גם לא כוונה נסתרת, פוליטית או אחרת. אנחנו עסק. יש לנו 700 עובדים שמקבלים תשלום מדי שבוע. יש לנו חשבונות. את העבודה הזו הלכה למעשה אנחנו מימנו, ואנחנו חושבים שזה לא הוגן. זה המצב".

חתני פרס נובל בכלכלה נגד טראמפ: "המדיניות שלו לא תעבוד" בין המבקרים את הנשיא הנבחר: אדמונד פלפס, רוג'ר מאירסון, אנגוס דיטון וג'וזף שטיגליץ; "ממשל טראמפ מאיים לשפד את לב תהליך החדשנות" שירות כלכליסט, 4 תגובותלכתבה המלאה

בקשת השעבוד של AES מעלה את הסכום הכולל של החשבונות על בניית המלון שטראמפ התחמק, לכאורה, ל־5 מיליון דולר. עוד לפני AES תבעו חברת האינסטלציה ג'וזף ג'יי.מגנוליה וחברת הבנייה A&D קונסטרקשן תובעות מטראמפ 2.98 מיליון דולר ו־79 אלף דולר בהתאמה. בקשות השיעבוד שלהן הוגשו בנובמבר ובדצמבר.

המלון החדש בן 263 החדרים ממוקם באתר ההיסטורי של משרד הדואר של וושינגטון בשדרות פנסילבניה, לא רחוק מהבית הלבן. כאמור, הוא נפתח רשמית באוקטובר לאחר סיומו של שיפוץ מקיף במבנה, שהוקם לפני 117 שנה. מחברת האחזקות של הנשיא הנבחר, טראמפ אורגניזיישן, נמסר בתגובה כי "החברה השקיעה מעל 200 מיליון דולר בפיתוח ושיפוץ משרד הדואר ההיסטורי כדי להפוך אותו למלון. והיא גאה מאוד במה שנחשב כעת לאחד מהמלונות הבולטים ביותר במדינה". על פי הדיווח ב"וושינגטון פוסט", עלות הקמת המלון עמדה על 212 מיליון דולר.

מאז נצחונו של טראמפ בבחירות בארה"ב ב־8 בנובמבר, המלון שבבעלותו עמד במרכזה של ביקורת כמקור פוטנציאלי לניגוד אינטרסים. טראמפ חוכר את המבנה מהממשל הפדרלי, שאת מושכות ההנהגה שלו ייקח ב־20 בינואר.

טקטיקת מיקוח

טראמפ התגאה בעבר במנהגו שלא לשלם חשבונות וטען כי לעתים קרובות מדובר בטקטיקת משא ומתן כאשר העבודה אינה טובה מספיק. החברות שלו נתבעו פעמים רבות על התחמקות מתשלום על עבודה. בין המקרים הזכורים ניתן למנות את גנני הנוף בריברסייד סאות' פארק במנהטן, שתבעו את טראמפ ב־2001 על סכום של 111 אלף דולר. ב־2003 תבעו הקבלנים במלון טראמפ בפארק אבניו 206 אלף דולר שלא שולמו. ב־2010 תבע צייר משיקאגו חברה של טראמפ וטען כי היא חייבת לו סכום של למעלה מ־4 מיליון דולר.

בתוך כך, דיווח ה"טלגרף" הבריטי כי ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי וטראמפ ייפגשו במאי הקרוב בוושיגנטון הבירה. טראמפ כתב בטוויטר כי הוא "מחכה בקוצר רוח" לפגישה עם מיי באביב, וכי "בריטניה היא בעלת ברית של ארה"ב משכבר הימים ומאוד מיוחדת" צייץ. יחסיה של מיי עם הבית הלבן קריטיים במיוחד בשעה שהממלכה המאוחדת מתכוננת לתחילת תהליך עזיבת האיחוד האירופי שיחל לכל המאוחר ב־31 במרץ.

רוח האב: יוזמת חוק הגנת השמיעה

דונלד ג'וניור יקדם מכירה חופשית של משתיקי קול

דונלד טראמפ ג'וניור, בנו הבכור של הנשיא הנבחר וצייד חובב, יקדם חקיקה שתאפשר מכירה חופשית של משתיקי קול לכלי נשק, זאת לאחר שהממשל הפדרלי הגביל בקפדנות את מכירתם לאורך השנים - על כך מדווח "הוושינגטון פוסט".

יוזמה קודמת להתרת משתיקי קול נפלה בקונגרס ב־2016, אך כעת, עם רוב רפובליקני וטראמפ כנשיא, פעילים למען נשק נרגשים לקראת האפשרויות שייפתחו בפניהם. תקוותם היא למצב את החוק כסוגיה בריאותית בטענה להגנה על עור התוף של 55 מיליון בעלי כלי הנשק בארה"ב. ברוח זו מכונה היוזמה חוק הגנת השמיעה. "מדובר כאן בנושא בריאותי", הסביר טראמפ ג'וניור בראיון עם מייסד חברת משתיקי קול מיוטה. פעילים נגד אלימות זועמים על הניסיון להשיג הקלות למכירת משתיקי קול בטענה לעניין בריאותי, ולטענתם, חקיקה רק תקל על פושעים ורוצחים סדרתיים בפוטנציה. תעשיית המשתיקים טוענת מאידך, כי המתנגדים שואבים השראה מסרטים הוליוודיים שהציגו דימוי לא מציאותי וכי המשתיקים מפחיתים את רמות הדציבלים של יריה, מדרגה מסוכנת של 165 לכ־135. עוד טענו כי הם משמשים פושעים רק לעתים נדירות. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות