אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל הבורסה במכתב חריף לעובדים: "הוועד מנהל את הבורסה - זה לא תפקידו וזה לא תקין" צילום: אוראל כהן

מנכ"ל הבורסה במכתב חריף לעובדים: "הוועד מנהל את הבורסה - זה לא תפקידו וזה לא תקין"

איתי בן זאב הגיב במכתב לחשיפת "כלכליסט" על השיבושים הארגוניים החדשים שהוביל הוועד. "בתקופה הקצרה שאני כאן בחר הוועד לקיים ארבע אסיפות עובדים מעבר לעיצומים - לא נשלים יותר עם עיצומים ושיבושים"

12.01.2017, 17:34 | רחלי בינדמן

"הוועד מנהל את הבורסה - זה לא תפקידו וזה לא תקין" , כך מגיב איתי בן זאב מנכ"ל הבורסה מגיב במכתב שכתב הערב (ה') לעובדים על חשיפת "כלכליסט" בדבר הצעדים הארגוניים החדשים שמוביל הוועד, כמו גם לפגישה שקיים אתמול עם ח"כ מיקי זוהר, שהסתיימה במהירות ביציאתו הזועמת של בן זאב. המנכ"ל מבהיר במכתב שמטרתו הראשונה במעלה היא לסיים את הסכסוך עם העובדים - אולם בתוך כך מעביר ביקורת חריפה על התנהלות הוועד.  

קראו עוד בכלכליסט

אתמול התקיימה פגישה חשאית בין בן זאב, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, נציגי הוועד וח"כ זוהר, שלקח על עצמו להוביל את חוק שינוי מבנה הבורסה. ח"כ זוהר דרש לשמש יחד עם ניסנקורן כמגשר בין הצדדים - זוהר הבהיר בפגישה כי אם הוועד לא יעתר לדרישתו החוק יקודם גם בלי הסכמות עימו, ומנגד הדגיש כי אם בן זאב יסרב, זוהר יקפיא את קידום החוק לשינוי המבני בבורסה. בן זאב סירב לאולטימטום ויצא מהפגישה.

"מכתבים שלא קשורים למציאות"

כך פותח בן זאב את המכתב לעובדיו. "מזה קרוב לשבועיים אני מכהן בתפקידי כמנכ"ל. לפני כחודשיים ומחצה בחרתי להתמודד על התפקיד הזה מתוך אמונה שלמה בחשיבות של המוסד הזה לכלכלה הישראלית ומתוך רצון להוביל אתכם, העובדים המסורים והמקצועיים שדאגו שהבורסה תעבוד ותתפקד גם בזמנים הקשים, לעבר עתיד טוב יותר".

"כבר ביום כניסתי לתפקיד, לאחר שעברתי במשך מספר שעות בין כל החדרים והקומות בבניין על מנת לפגוש ולהכיר אתכם, ביקשתי לפגוש את נציגות העובדים מתוך כוונה ליצור אמון וקרקע פוריה לדיאלוג מחודש. הפגישה ארכה כ-3 שעות ובמהלכה עלו דברים רבים מהשנתיים האחרונות. לקראת סוף הפגישה הושטתי יד לשלום לנציגות העובדים וביקשתי את עמדתם והתייחסותם בכתב לכל הסוגיות העומדות על הפרק על מנת שנוכל לפתוח במו"מ מחודש. מיותר לציין שעד עכשיו לא קיבלתי תשובה. מה שכן קיבלתי זה אסופה של מכתבים שחלקם כלל לא קשורים למציאות", מציין בן זאב.

המנכ"ל מביא כדוגמה בולטת את המכתב שהתייחס למיקור חוץ וביטול העבודה המאורגנת: "בפגישה נשאלתי על מיקור חוץ, ועניתי שאין לי מושג על מה אנשי הוועד מדברים. הדגשתי שאני מגיע ממקום עבודה עם ועדים, ואני מכיר בחשיבות וגם ביתרונות של העבודה המאורגנת. זה לא מנע הוצאה של מכתב שסתר לחלוטין את מה שאמרתי בפגישה".

לצד החשיבות שמייחס בן זאב במכתב לעבודה המאורגנת, הוא מבהיר מהי חלוקת הסמכויות הראויה לשיטתו, ובשלב זה מועברת ביקורת נוקבת על ועד העובדים: "תפקיד הוועד אינו לנהל. מה שקורה בבורסה הוא שהלכה למעשה הוועד מנהל אותה. זה לא התפקיד של ועד וזה גם לא תקין. אנשי הוועד הדגישו בפני בפגישה שהם לא עוסקים בניהול המקום אבל מכל מה שראיתי וחוויתי עד היום, לא כך הם פני הדברים". בן זאב מתייחס גם לביטול הפגישה שתכנן עם הוועד בבוקר: "אני תמה על ועד העובדים, שחושש מקיום קשר ישיר של העובדים עם המנכ"ל".

בן זאב התייחס גם למצבה הקשה של הבורסה, ולשיתוק שנגרם בשל המחלוקות עם העובדים. "כולכם יודעים שמצבה הפיננסי של הבורסה אינו מזהיר בלשון המעטה, הן מהצד של ההכנסות והן מהצד של ההוצאות. קביעות מבטיחה לעובד/ת משכורת עד גיל פנסיה. זה נכון כל עוד מקום העבודה מצליח לקיים את עצמו. הבורסה נמצאת כרגע בצמת דרכים. התפקיד שלי בין השאר הוא לדאוג שהיא תצלח את הצמת בשלום".

בהמשך כתב בן זאב: "הוועד בכל רגע נתון יכול היה לחזור אלי ולהיכנס למו"מ. הוא בחר שלא. הוא בחר לקיים ארבע אסיפות עובדים על חשבון העבודה בתקופה הקצרה שאני כאן, וזה מעבר לעיצומים שמתנהלים כאן מזה תקופה". 

בן זאב סיכם: "לצערי הרב, לא נוכל להשלים יותר עם מצב שבו מתקיימים עיצומים בבורסה, הגורמים לשיבושים במהלך העבודה ומונעים קידום פעולות חיוניות לשיפור מצבה. הנני מבקש אפוא להבהיר, כי ננכה שכר מהעובדים הנוקטים בעיצומים וכי נאלץ להודיע על סירוב לקבל עבודה חלקית, על כל המשתמע מכך".

אשר לאירועי הפגישה עם ח"כ זוהר, המנכ"ל הציג את נסיבות ההתרחשויות: "ברצוני לשתף אתכם שאתמול הגעתי לפגישה עם זוהר. לי נמסר ע"י הוועד כי רק מר שפטל מההסתדרות יצטרף אליהם לפגישה. בפועל נכחו בחדר הישיבות למעלה מעשרה אנשים, כולל יו"ר ההסתדרות. בישיבה הוצע לי כי הח"כ ויו"ר ההסתדרות יחליטו דה פקטו על הסכם העבודה החדש שיהיה בבורסה. עניתי שזה לא מקובל עלי ויצאתי חזרה למשרד".

הצעדים של העובדים כוללים כעת עצירה של פרויקטים חדשים בבורסה - כאשר העובדים חוששים מהשינוי המבני בבורסה המקומית. השינוי המבני יכלול ניתוק הבנקים מהשליטה בבורסה, והפיכת הבורסה לגוף למטרות רווח - מה שידרוש ממנה להתייעל.

איתי בן זאב, צילום: אוראל כהן איתי בן זאב | צילום: אוראל כהן איתי בן זאב, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
חבורה של עסקנים על הוועד של הבורסה, שווה קריאה
חברים, הועדים הללו שיושבים על הצמתים החשובים בכלכלה הישראלית ובמקרה הזה הועד של הבורסה, לצד הניהול המחפיר של עשרות שנים בחברות הציבוריות הם אלו שהורסים את הכלכלה הישראלית והם הם הסיבות ליוקר המחייה המשתולל ולמנכל החדש, מאחל לך הצלחה ויושרה בתפקידך צריכים אותך
שון קוריאן  |  12.01.17
3.
צריך לפטר את כל העובדים מחר בבוקר
לפרסם אותם ברשימה שחורה שאף מעסיק לא יתקרב אליהם ולהקים את הבורסה מחדש. מעולם לא היה ארגון כלשהו במגזר הציבורי שבו העובדים לקחו משכורות מטורפות כל כך (עלות של 50 אלף שקל לעובד! זה אפילו בבנקים לא קיים ובטח לא בחברת חשמל וכו') ובו העובדים מנהלים את המקום במקום מנכ"ל. הזוי ומקומם!!!
קן הקוקיה  |  12.01.17
לכל התגובות