אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוגשו המלצות ועדת ברביבאי: שורה של הקלות לדיירי הדיור הציבורי צילום: כפיר סיון

הוגשו המלצות ועדת ברביבאי: שורה של הקלות לדיירי הדיור הציבורי

בין ההמלצות: פינוי מדירה יישמר ככלי למקרי קיצון בלבד, פולשים מעל 7 שנים לא יפונו, החברות המשכנות לא יעסקו בגביית חובות, ויופחת הנטל הביורוקרטי לבדיקת שכאות לדיור ציבורי

23.03.2017, 13:40 | אביב גוטר

ועדת ברביבאי הגישה היום (ה') את מסקנותיה בנושא פינוי דיירים מהדיור הציבורי לשר הבינוי והשיכון יואב גלנט. הועדה הוקמה לבקשתו של גלנט לפני מספר חודשים.

קראו עוד בכלכליסט

גלנט הודיע כי הוא מקבל את ההמלצות והנחה את מנכ"ל המשרד חגי רזניק לפעול למימוש ההמלצות, בהן לא יינקטו הליכי פינוי בגין חובות, ובכלל זה התראות ואיומים על פינוי; כמו כן, תבוצע הפרדה בין החברות המשכנות כגורם אחיד לאכלוס ואחזקת הדיור הציבורי לבין הגורם המטפל בגביית חובות.

עוד המליצה הוועדה, כי ככל שהוכר הדייר כדייר ממשיך יותאמו תעריפי שכר הדירה ברצף לתקופת מגוריו כך שלא יחולו עליו תשלומים עודפים הנובעים מהליכי טיפול בירוקרטיים מתמשכים שאינם תלויים בו.

באשר לסוגיית פינוי פולשים, הודיע השר גלנט כי פלישות טריות (עד 30 יום) יטופלו ויפונו באופן מידי, וזאת לאור העובדה כי עבור הדירה אליה פלשו ממתינה משפחה אחרת, שלעיתים ממתינה שנים ארוכות.

לגבי פולשים המתגוררים בדירה למעלה מ-7 שנים ההמלצה היא כי תגובש מדיניות המאפשרת הכרה בהם וקביעת שכר דירה בהתאם ליכולתם בפועל. עם זאת, תמנע מהם היכולת לרכוש את הדירה.

הוועדה המליצה בנוסף לאמץ את המלצת הוועדה למלחמה בעוני ולשנות את הגדרת "חסר דיור", כך שיכיל את מי שאין ולא הייתה דירה בבעלותו בחמש השנים האחרונות. כמו כן, ההמלצה היא להוריד את הנטל הביורוקרטי לבדיקת זכאות אחת לחמש שנים ולא אחת לשנתיים.

גלנט: "בימים אלו אנחנו פועלים להגדלה משמעותית נוספת של מלאי הדיור הציבורי. המלצות ועדת ברביבאי עושות צדק עם החלשים ביותר בחברה שלעתים נופלים "בין הכסאות". אני מודה לוועדה על עבודתה המסורה".

ברביבאי: "תמונת המצב בנושא הדיור הציבורי היא תוצאה של מדיניות ארוכת שנים אשר הגדילה את הפער בין הצורך למלאי הדיור הציבורי. הקשחת קריטריונים ושכר דירה לא ריאלים מחייבים טיפול והתאמה של החוק ושל מדיניות משרד הבינוי והשיכון. ההתעקשות על פינויים ככלי לגיטימי במצב זה אינה נכונה ויש לבטלה ולהשאירה ככלי חריג ביותר".

דיור ציבורי, צילום: עמית שעל דיור ציבורי | צילום: עמית שעל דיור ציבורי, צילום: עמית שעל

תגיות