אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקנות סימון המוצרים הוגשו לעיון הציבור: חובה לסמן סוכרים

תקנות סימון המוצרים הוגשו לעיון הציבור: חובה לסמן סוכרים

טיוטת התקנות מתבססת על החקיקה האירופית בהתאמה לנדרש בארץ ובמסגרת זו עודכנו והוספו הגדרות לפחמימות, סוכרים, רב כוהליים וסיבים תזונתיים

03.04.2017, 12:57 | נורית קדוש

כחצי שנה לאחר הגשת מסקנות ועדת האסדרה של תזונה נכונה ("ועדת הסוכר") לשר הבריאות, גובשה טיוטת תקנות ליישום המסקנות.

קראו עוד בכלכליסט

טיוטת תקנות הסימון התזונתי נועדה להחליף את תקנות בריאות הציבור הקיימות ומטרתה העיקרית היא הנגשת מידע בדבר ערכו התזונתי של המזון לרבות בדרך גרפית המובנת לצרכן.

עיקרי המלצות ועדת האסדרה נגעו לחיוב סימון בסמל האדום עבור רכיבי תזונה מסוימים (שומן רווי, נתרן וסוכר) בהתאם לספים שנקבעו על ידה ואומצו מחקיקה הנהוגה בצ'ילה, באופן מדורג ובשלושה שלבים, כאשר היעד לסימון על פי הספים בשלב האחרון נקבע לשנת 2020.

לפי המלצות ועדת האסדרה שהתכנסה באפריל אשתקד והגישה את מסקנותיה בנובמבר האחרון, יחויבו יצרני המזון החל מינואר 2018 לסמן במדבקה אדומה עליה הכיתוב "שומן בכמות גבוהה", "סוכר בכמות גבוהה" או "נתרן בכמות גבוהה" מוצרים שבהם מעל 800 מ"ג נתרן, 22.5 גרם סוכר ו-6 גרם שומן רווי ל-100 גרם מוצר. רף מחמיר יותר, ייכנס לתוקפו ביולי 2019 ויחייב סימון אדום למוצרים המכילים מעל 500 מ"ג נתרן, 15 גרם סוכר ו- 5 גרם שומן רווי ב-100 גרם מוצר.

עם זאת ליצרנים תינתן אפשרות להארכה של עד 6 חודשים נוספים של השלב הראשון בכפוף לאישור משרד הבריאות. רף הסימון הסופי והמחמיר ביותר ייכנס לתוקפו רק החל מדצמבר 2020, אז יחויבו היצרנים לסמן במדבקות אדומות מוצרים שיש בהם מעל 400 מ"ג נתרן, 10 גרם סוכר ו-4 גרם שומן רווי (ב-100 גרם מוצר).

בנוסף, המלצות הוועדה קבעו כי יוגדל ויובלט הגופן של רכיבי התזונה קלוריות, שומן רווי ונתרן באריזת המוצר מאחור, וכי כמות הסוכר תסומן על ידי איור של כפיות, נושאים שטופלו במסגרת טיוטת התקנות. כך לדוגמה, מלבד הפיכת סימון הסוכרים על פי טיוטת תקנות הסימון התזונתי החדשות לחובה, קובעות התקנות את אופן סימון כפיות הסוכר על המוצרים.

 

נוסף על כך, החליטה הוועדה על סימון בסמל נוסף, בצבע הירוק למוצרים בריאים. ועדה מקצועית שימנה מנהל שירותי בריאות הציבור היא זו אשר תמליץ לשר על התנאים לסימון בסמל הירוק בהתאם לאפיון תזונתי ולפי סוגי מזונות.

בטיוטת תקנות הסימון התזונתי החדשות, סימון הסוכרים הוא סימון חובה, בניגוד לתקנות הקיימות היום. ההתייחסות בטיוטה היא לכלל הסוכרים הנמצאים במזון, לרבות סוכרים מוספים. לעניין זה טיוטת תקנות הסימון התזונתי מתבססת בעיקרה על החקיקה האירופית בהתאמה לנדרש בארץ ובמסגרת זו עודכנו והוספו הגדרות לפחמימות, סוכרים, רב כוהליים וסיבים תזונתיים.

עיקרי השינויים בטיוטת התקנות נוגעים לסדר הופעת פרטי הסימון התזונתי בטבלה שהשתנה, בהתאם לנהוג במדינות רבות בעולם, כך שיופיעו תכולת הערך הקלורי של המזון, תכולת השומנים, מתוכם: חומצות שומן הרוויות, חומצות שומן טראנס והכולסטרול, נתרן, תכולת הפחמימות, מתוכן: הסוכרים, הרב כוהליים והעמילנים, סיבים תזונתיים, תכולת החלבונים, הוויטמינים והמינרלים.

עוד נקבע חיוב סימון מספר כפיות הסוכר בטבלת הסימון התזונתי, החל מ- 2 גרם סוכרים ב-100 גרם או מיליליטר מוצר מזון, בצמוד לסימון תכולת הסוכרים בגרמים.  נקבעו גם ספים לערכי נתרן, סוכרים ושומן רווי אשר מעליהם תהיה חובת סימון בסמל האדום בקדמת האריזה הן עבור מזון מוצק והן עבור מזון נוזלי. הספים נקבעו בשלוש מדרגות זמנים כאשר הראשונה תהיה מחייבת מיום תחילתן של התקנות ועד 30 ביוני 2019, השנייה תחל ב-1 ביולי 2019 עד ליום 30 בנובמבר 2020 והשלישית מיום 1 בדצמבר 2020, כאשר כל המזונות הארוזים מראש אשר ייוצרו או ייובאו לאחר מועד זה יסומנו בסמל האדום בהתאם לערכים הקבועים במדרגה השלישית.

בטיוטת התקנות נקבעו גם הוראות הנוגעות לאופן הסימון בסמלים האדום והירוק,לרבות מידותיהם בהתאם לשטח פני קדמת האריזה וצורפה תוספת המציינת בין היתר את צורת הסמלים, צבעם המרחק ביניהם ואופן שילובם על גבי קדמת האריזה. עוד נקבעו פטורים חדשים מסימון תזונתי ובכללם פטור מסימון תזונתי ליחידות מזון ארוזות מראש הארוזות יחד באריזה כוללת ובתנאי שהאריזה הכוללת מסומנת לפי הוראות תקנות אלה וגם במילים: "למכירה רק באריזה זו" שיהיו בצבע בולט, באותיות ברורות הניתנות לקריאה בנקל, שאינן ניתנות למחיקה או להפרדה. כמו כן הוגדרו מזונות הפטורים מסימון בסמל האדום ומציון סך הרכיבים ובהם תרכובות מזון לתינוקות ולפעוטות, מזון המורכב מרכיב אחד בלבד למעט מיצי פירות וירקות, שמנים מהצומח למעט שמן דקל ושמן קוקוס וכן אבקות תיבול. 

תגיות