אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המסים בוחנת זיכוי על מס קנייה ששולם על סלולריים צילום: עומר מסינגר

רשות המסים בוחנת זיכוי על מס קנייה ששולם על סלולריים

יבואני מכשירי הסלולר מבקשים מרשות המסים להזדכות על מס הקנייה ששולם על טלפונים סלולריים שיובאו לארץ אך עדיין לא נמכרו לצרכנים

24.04.2017, 08:19 | אביב גוטר ועמרי מילמן

יבואני מכשירי סלולר דורשים מרשות המסים לזכות אותם על מס הקנייה ששילמו על מכשירים שיובאו לפני ביטול המס ועדיין לא נמכרו. זאת בעקבות ביטול מס הקנייה בגובה 15% על המכשירים בשנתיים הבאות, כחלק מתוכניתו הכלכלית החדשה של שר האוצר משה כחלון "משפחה נטו".

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות מסיבת העיתונאים שקיים שר האוצר בשבוע שעבר, שבה הודיע על התוכנית החדשה, מיהרו חברות הסלולר והיבואנים הקטנים להודיע על הפחתה של 15% במחירי המכשירים. משמעות הדבר היא כי היבואנים העניקו את כל ההטבה לצרכנים. כעת הם חוששים כי ייאלצו לספוג הפסדים כתוצאה מכך, מכיוון שחלק מהמלאי שנמצא ברשותם יובא טרם ביטול המס ולכן כבר שולם עבורו מס הקנייה.

משה אשר מנהל רשות המסים, צילום: עומר מסינגר משה אשר מנהל רשות המסים | צילום: עומר מסינגר משה אשר מנהל רשות המסים, צילום: עומר מסינגר

ל"כלכליסט" נודע כי מספר יבואנים פנו למשרד האוצר ולרשות המסים בבקשה להזדכות על תשלומי המס על המלאי הנמצא ברשותם אך טרם נמכר לצרכנים. היבואנים מבקשים שהאוצר יאפשר להם לפעול לפי נוהל הקיים במקרה שסחורה עוברת בנמל ישראלי אך אמורה להמשיך ליעד אחר.

כאשר עסק ישראלי משתמש בנמלים בארץ כשלב מעבר, כלומר מיבא לארץ סחורה ומייד מייצא אותה, הוא יכול להזדכות על מס הקניה ששילם, אם המוצרים נותרו בנמל.

אלא שכאן זה לא בדיוק המצב ולכן מבקשים היבואנים כי יאפשרו להם ליצא את המכשירים למשל לקפריסין או אפילו לרשות הפלסטינית ולקבל החזר על מס הקנייה שכבר שילמו, ומייד אחר כך ליבא בחזרה את אותם מכשירים, מבלי לשלם על כך מס בכלל.

ברשות המסים ובמשרד האוצר בוחנים כיצד יוכלו לסייע לאותם יבואנים, כדי שמצוקתם לא תפגע בתדמית החיובית של התוכנית שמקדם שר האוצר במרץ, ובודקים האם החוק מאפשר לרשות המסים לתת החזר לאותם יבואנים. זאת לאור ההבנה שמדובר בהפחתה חדה ומהירה שעלולה ליצור פגיעה משמעותית באלו עם המלאים הגדולים יותר.

לפי ההערכות של גורמים בענף היבואנים, חנויות השיווק ורשתות הסלולר מחזיקים במלאי של כ־200—250 אלף מכשירים הנאמדים בשווי של חצי מיליארד שקל. כלומר מס הקניה ששולם עבורם עומד על כ־75 מיליון שקל. בקרב היבואנים לא ברור כיצד יבחר לנהוג משרד האוצר והאם יסכים לדרישותיהם, כאשר גם אם יסכים לא ברור באיזה היקף יהיה ניתן להזדכות.

גורמים בענף מייחלים למצב שבו משרד האוצר יאשר להם להזדכות על כל המלאי שברשותם אולם גם הם יודעים שהדבר אינו ריאלי וככל הנראה הם יוכלו להזדכות רק על הסחורה שהגיעה לישראל לפני שלושה חודשים בלבד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות