אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דליה אנרגיות לממונה על ההגבלים: פעלי לביטול העיצומים בחברת החשמל צילום: אוראל כהן

פרסום ראשון

דליה אנרגיות לממונה על ההגבלים: פעלי לביטול העיצומים בחברת החשמל

החברה שמפעילה את תחנת הכוח הפרטית הגדולה במשק פנתה למיכל הלפרין בבקשה שתפעיל את סמכותה על חברת החשמל ותקבע שהעיצומים - שכוללים תשלום חלקי לספקים - צריכים להיפסק; הנהלת חברת חשמל קיימה היום ישיבת חירום

06.07.2017, 16:38 | ליאור גוטמן

חברת דליה אנרגיות פנתה היום (ה') לממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין בבקשה שתפעיל את סמכותה על חברת החשמל ותקבע שהעיצומים וההשבתות שוועד העובדים מפעיל שם פוגעים בתחרות ולכן דינם להתבטל, כך נודע ל"כלכליסט". בתוך כך קיימה היום הנהלת חברת חשמל דיון חירום בעקבות העיצומים.

קראו עוד בכלכליסט

הפנייה לממונה על ההגבלים - באמצעות עו"ד דרור שטרום - נועדה למצוא פתרון להשבתת פעילות משק החשמל על ידי הוועד בכלים שעומדים לרשות הממונה מול מונופולים. כיוון שחברת החשמל היא מונופול בשלושה ענפים שונים - ייצור חשמל, הולכה וחלוקה - הטענה היא שניתן להורות לוועד להפסיק להתעמר לכאורה בגופים מולם הוא עובד, כמו חברת דליה אנרגיות.

תחנת הכוח של דליה אנרגיות תחנת הכוח של דליה אנרגיות תחנת הכוח של דליה אנרגיות

דליה אנרגיות מפעילה את תחנת הכוח הפרטית הגדולה במשק (910 מגה וואט, כ-7% מכושר הייצור של חברת החשמל). החברה מוכרת את מרבית החשמל שלה לרשת ומקבלת כ-70 מיליון שקל לחודש. חלק מהעיצומים בחברת החשמל, שביצועם קיבל אישור מביה"ד לעבודה, כולל תשלום של 90% בלבד לספקים ונותני השירותים שלה. לטענת דליה, המצב הזה של תשלום חלקי מפר את הסכמי המימון והעבודה שלהם הן מול הבנקים והן מול המדינה, ולכן על הממונה על ההגבלים לעצור את ההתנהלות הוועד שם לאלתר.

 

יצוין שב-10 ביולי ידון בג"ץ בעתירה של המדינה וגופים אחרים לבטל את העיצומים בחברת החשמל אבל בדליה לא רוצים לחכות ומבקשים כאמור סעד מיידי.

דליה מנהלת בשבועות האחרונים קרב חריף בבית הדין האזורי לעבודה במטרה למנוע את הרחבת השביתה. במסגרת המאבק טען עו"ד אהרן מיכאלי ממשרד גולדפרב בדיון בבית הדין שהפסקת תשלומים על ידי חברת החשמל ליצרנים הפרטיים מהווה עבירה על חוק ההגבלים העסקיים ומהווה תקדים חמור למתן אפשרות לשימוש בכוחו של מונופול לפגיעה או לחיסול מתחריו.

 

דיון חירום בהנהלה

בתוך כך, דירקטוריון חברת החשמל קיים היום כאמור דיון חירום בנושא העיצומים שהחלו מאמצע יוני האחרון ובמסגרתם ועד חברת החשמל עצר את הגבייה של חשבונות החשמל וחובות. בנוסף לא מופקים ולא נשלחים חשבונות חשמל.

"כחלק מן הצעדים הננקטים על ידי החברה להקטנת נזקי העיצומים, דירקטוריון החברה אישר להנהלה לבחון ולהיערך לביצוען של פעולות פיננסיות ואחרות על מנת למתן את השפעת העיצומים האמורים", טוענת החברה. כפי שנחשף השבוע ב"כלכליסט" החברה כבר נערכת ללקיחת הלוואה בהיקף של עד 700 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות