אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עלות העיצומים: חברת החשמל תיקח הלוואה של כ־700 מיליון שקל מהבנקים צילום: תומי הרפז, עמית שעל

עלות העיצומים: חברת החשמל תיקח הלוואה של כ־700 מיליון שקל מהבנקים

החברה צפויה לקחת את ההלוואה, שתצטרף לאשראי של 800 מיליון שקל שנלקח בשבוע שעבר, בשל עיצומי העובדים שמסרבים לגבות כסף מלקוחות. בכך היא תגיע למיצוי קווי האשראי שמעמידים לה בנק הפועלים ובנק לאומי

05.07.2017, 08:05 | ליאור גוטמן

חברת החשמל צפויה לקחת בימים הקרובים הלוואה של כ־700 מיליון שקל, זאת בשל עיצומי העובדים ששובתים מביצוע גבייה מלקוחות - כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

החברה כבר לקחה בשבוע שעבר הלוואה על סך 800 מיליון שקל מבנק הפועלים ובנק לאומי, ובדיווח לבורסה העריכה ההנהלה כי המשך אי־הגבייה יגרום לפגיעה תזרימית של עד 2 מיליארד שקל בחודש.

בנק לאומי ובנק הפועלים מעמידים לרשות החברה קווי אשראי בגובה של 1.5 מיליארד שקל - אשר נועדו במקור להתמודדות עם משבר דלקים או הוצאות חד־פעמיות חריגות - שימוצו לאחר נטילת ההלוואה השנייה. במקרה שהעיצומים יימשכו והחברה תידרש לכספים נוספים, היא תשקול לבקש הלוואה קצרת מועד מהבנקים.

מימין: יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי ומנכ"ל החברה עופר בלוך, צילום: תומי הרפז, עמית שעל מימין: יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי ומנכ"ל החברה עופר בלוך | צילום: תומי הרפז, עמית שעל מימין: יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי ומנכ"ל החברה עופר בלוך, צילום: תומי הרפז, עמית שעל

מלבד זאת, במשק האנרגיה מעריכים כי בשל אי־הגבייה מהלקוחות החברה השתמשה כבר בכמיליארד שקל מכרית הביטחון שלה. הנהלת החברה קבעה ב־2012, בעקבות משבר הגז המצרי שבו הופסקה הזרמת הגז והחברה נאלצה לרכוש סולר מספקים אחרים, כי יש לשמור על כרית ביטחון בסך 3 מיליארד שקל למקרי חירום.

עיצומי העובדים החלו בחודש מאי, אז פנה ועד החברה לבית הדין הארצי לעבודה וביקש לשבות, בטענה כי המדינה מפריטה את חברת החשמל במעמד צד אחד. בית הדין נתן לעובדים אישור גורף לשבות, אך התנה זאת בכך שאספקת החשמל לא תפגע.

כחלק מהדיונים, בית הדין האזורי לעבודה בחיפה אישר ביום חמישי הקודם לעובדים להחסיר 10% מהתשלום ל־9,400 ספקי החברה. בשל כך, הנהלת החברה שלחה שלשום מכתבים לספקים, בהם היא מודיעה על התשלום החלקי.

בחברה מסרו כי לא תהיה אפליה בין ספק לספק, וכי גם ספקי הדלקים - ובהם מאגר תמר - יקבלו הודעה על התשלום החלקי. ביום חמישי הגישה חברת החשמל ערעור לבית הדין הארצי לעבודה על ההחלטה להחסיר 10% מהתשלום לספקים, ואתמול ביקש איגוד לשכות המסחר להצטרף כצד להליך. בבקשה, שהגיש עורך הדין שלומי לויה בשם האיגוד, נכתב כי החלטת בית הדין האזורי פוגעת בצורה קשה במגזר העסקי, לרבות החברות באיגוד להן קשרי מסחר עם חברת החשמל. "ההחלטה של בית הדין האזורי בדבר הקיזוז האמור היא שגויה מיסודה", נכתב בבקשה שהוגשה. "ההחלטה מכשירה נורמה פסולה במערכת יחסים עסקית: גוף שנתן שירותים ו/או ביצע עבודה בצורה מיטבית בהסכם לחוזה שנכרת כדין, לא יקבל את מלוא התמורה בגין העבודה שבוצעה".

עוד הסבירו באיגוד כי ספקי חברת החשמל אינם חלק מהסכסוך, אין להם כל יכולת להשפיע עליו וכי חלקם תלויים בהכנסה החסרה. לדברי נשיא איגוד לשכות המסחר עורך הדין אוריאל לין, "זוהי אחת ההחלטות המוזרות והשגויות אותן קיבל בית הדין לעבודה לאחרונה במסגרת מאבקי עובדי חברת החשמל כנגד הרפורמה. כנראה שעובדי חברת החשמל ובית הדין הבינו שאי אפשר להשבית את ייצור החשמל, שכן מהלך כזה היה מוליד זעם ציבורי, ועל כן הם מצאו קורבן קל - הספקים".

תגיות