אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נציב שירות המדינה לשעבר: "שיטת המינויים הפוליטיים מסוכנת ולא מתאימה לישראל" צילום: אוראל כהן

נציב שירות המדינה לשעבר: "שיטת המינויים הפוליטיים מסוכנת ולא מתאימה לישראל"

משה דיין אמר את הדברים בכנס שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה: "אם יש בעיית משילות זה לא הפיתרון. המודל לפיו הדרג המקצועי מרצה את הדרג הפוליטי הוא המודל הכי גרוע"

30.07.2017, 16:41 | אדריאן פילוט
"אכן יש בעיית המשילות אבל הפתרון בכלל לא נמצא בגזרת המינויים הפוליטיים. המודל לפיו הדרג המקצועי מרצה את הדרג הפוליטי הוא המודל הכי גרוע". כך אמר משה דיין, נציב שירות המדינה לשעבר, בשולחן ערוך שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה סביב סוגיית הפוליטיזציה של השירות הציבורי. היוזמה נולדה עקב מספר יוזמות בכוון לרבות מסקנות ועדת שקד-לוין שמבקשת למנות משנה למנכ''ל משרדי ממשלה כמשרת אמון ולהגדיל את כוחו של השר בוועדות איתור, כמו כן גם יועצים משפטיים של המשרדים (למינוי בסמכות השר הממונה ולא באמצעות נציבות שירות המדינה).

קראו עוד בכלכליסט

לדברי דיין, "יש כאן מסה של יוזמות. הכוונה למשל למינויים של משנה למנכ"ל כמשרות פוליטיות חייב דיון מעמיק ביותר וחקיקה ראשית. המאסה הזו מראה מגמה והיא מאוד מסוכנת. אנו התנגדו לה והצלחנו לעצור אותה, אבל היא מסוכנת והיא לא מתאימה לישראל. גם אם בארה''ב זה עובד, וזה לא בטוח, התרבות הישראלית לא מתאימה. אני ראיתי דברים בחדרי חדרים".

דיין. "יש כאן מסה של יוזמות והיא מסוכנת", צילום: אוראל כהן דיין. "יש כאן מסה של יוזמות והיא מסוכנת" | צילום: אוראל כהן דיין. "יש כאן מסה של יוזמות והיא מסוכנת", צילום: אוראל כהן

דיין סיים לפני כחודש וחצי את תפקידו. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, טרם מצא לו מחליף לאחר שנסיונו למנות את מיכל עבאדי, החשבת הכללית לשעבר, עלה על שרטון עקב התנגדותו הנחרצת של שר הבריאות יעקב ליצמן. אחרי שגם מינויה של אחד מבכירות משרדו של נתניהו כממלאת מקום לנציב כשל, מינה נתניהו את אהוד פראוור. פראוור היה צריך להגיע לדיון היום במכון, אך הוא ביטל את השתתפותו ברגע האחרון וזאת על אף חשיבותו של הדיון והנושא.

מנכ"לית משרד המשפטים: "לעתים המינוי הכי פוליטי הוא הכי ענייני"

אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים, שהשתתפה בדיון יצאה להגנתה של שרת המשפטים המובילה את המגמה של הפולטיזציה וטענה כי "לעיתים שרים ממנים את המינוי הכי פוליטי שיכול להיות, למשל מנכ''ל, בצורה הכי עניינית שאפשר להיות וסליחה על חוסר הצניעות: אני דוגמא לכך, וגם משה בר סימן טוב (מנכ''ל משרד הבריאות) שיושב לידי– הייתה פה אג'נדה ברורה לגבי משה: להביא מנכ''ל שאינו רופא ואינו מהמפלגה, אבל הוא בא מהשירות הציבורי. יש לי מאות מנהלים ואני מיניתי 18 מנהלים, חלקם במכרזים והרוב בוודעות איתור. הקצבת קדנציות הוא הגורם לשינוי המרכזי: הדבר הזה יוצר תנועה שנותן לשר תחושה שיש לו השפעה. כשמסתכלים על רוב השירות הציבורי יש תחושת מטוטלת ועכשיו המטוטלת בתחושה של סטגנציה. ראיתי את התהליך של משובים לדוגמא. זה לא בתרבות שלנו. אני בין המנכ"ליות הבודדות שביקשתי מבכיר במשרדי שאני מיניתי שהוא לא מתאים לתפקיד שיועליל בטובו לפנות את מקומו. אבל זה נדיר".

"יש ריאקציה לחוסר היכולת שלך לממש מדיניות סבירה. אתה נכנס לקדנציה שאתה לא יודע מתי היא תיגמר. זה סיטואציה בלתי אפשרית. אתה פועל כאשר אין לך מושג כמה זמן אתה תשב שם. לעיתים אתה נכנס לדיון מקצועי שבו אתה מוצא את עצמך במאבק עם שומרי סף. לעיתים גם הפקידות ושומרי הסף נותנים לך את התחושה – ואנו חווים את זה- שאתה "זמני" ושעוד שנה או שנתיים אתה לא "תהיה כאן" ומנסים לבלום אותך. לעיתים זה גם לא מגיע מהמקום הטהור ביותר" ציין מנכ''ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות