אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המגעים עם אגוד סיבכו את המו"מ לסיום השביתה במזרחי צילום: עמית שעל

המגעים עם אגוד סיבכו את המו"מ לסיום השביתה במזרחי

ועד העובדים במזרחי טפחות לא אישר מתן שקט תעשייתי להנהלה בתקופת המשא ומתן עם אגוד. הוועד: "ההנהלה ניצלה עשר שנים סעיף של שקט תעשייתי ובמהלכן עשקה את העובדים". ההנהלה: "נדרוש הירתמות העובדים במקרה של מיזוגים"

07.08.2017, 08:20 | רעות שפיגלמן

השביתה בבנק מזרחי טפחות נמשכת, וצפויה להיכנס ליומה החמישי כשרוב העובדים לא מגיעים לעבודה, אבל מרבית הסניפים פתוחים במתכונת מצומצמת. ל"כלכליסט" נודע כי סבב הדיונים האחרון בין ההנהלה לבין ועד העובדים התפוצץ בין היתר בגלל המגעים לעסקת מיזוגו של בנק אגוד אל מזרחי טפחות.

קראו עוד בכלכליסט

ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה כי בפגישה שהתקיימה ביום ראשון בשבוע שעבר בין נציגי ארגון העובדים לבין ההנהלה, עוד לפני שפורסמו המגעים בין מזרחי טפחות לאגוד, דרשה ההנהלה שבמסגרת המשא ומתן יגיעו הצדדים להסכמה על שקט תעשייתי גורף.נציגי העובדים במזרחי טפחות התנגדו לדרישה והסכימו לחתימה על שקט תעשייתי עד שנת 2020 רק לגבי ההסכמים שנחתמים ולא באופן גורף. יום לאחר מכן פירסם מזרחי טפחות דיווח למשקיעים בבורסה לפיו מתנהלים מגעים בין בעלי השליטה בבנק לבין בעלי השליטה בבנק אגוד בקשר עם עסקת רכישת מלוא מניות בנק אגוד ומיזוגו אל תוך מזרחי טפחות. חששם של העובדים הוא שהסכמה לגבי שקט תעשייתי גורף תכבול אותם בעת התרחשותה של עסקת המיזוג והעובדים יהיו חשופים לפיטורים, ניוד והרעת תנאים.

ממזרחי טפחות נמסר ל"כלכליסט" בתגובה כי "בפגישת ההתנעה של סבב השיחות האחרון, שהתקיימה ב־25 ביוני, נאמר לוועד במפורש שלאחר שיסוכמו ההבנות בנושא השכר ההנהלה תבקש להעלות מספר דרישות ובהן: שקט תעשייתי מלא בתקופת ההסכם והירתמות העובדים במקרה של מיזוגים ורכישות. כל מי שאומר אחרת טועה ומטעה".

סניף בנק מזרחי טפחות, צילום: עמית שעל סניף בנק מזרחי טפחות | צילום: עמית שעל סניף בנק מזרחי טפחות, צילום: עמית שעל

דניאל דהן יו"ר ארגון העובדים במזרחי טפחות אמר כי "מדובר בהנהלה אלימה שנוהגת בעובדים בבריונות. הנהלה שניצלה במשך עשר שנים סעיף של שקט תעשייתי ובמהלכן עשקה ושיקרה לעובדים בכל הזדמנות שנקרתה בדרכה. זו הנהלה שמכנה את העובדים שלה משאב חשוב אבל בפועל עושה כל שביכולתה על מנת למנוע מהם שכר הגון. זו הנהלה שמרוויחה את הבונוסים שלה על הגב של העובדים ומנסה להנציח בבנק מצב חמור בו כמות אדירה של עובדים משתכרת מתחת לשכר המינימום".

אחד החששות של ועד העובדים הוא שמיזוג של אגוד לתוך מזרחי טפחות יגרום לייתור סניפים של שני הבנקים שממוקמים בקרבה גיאוגרפית, ועלולים להוביל לפגיעה בהעסתקם ובתנאיהם של עובדים משני הבנקים. מזרחי טפחות יעיל יותר מבנק אגוד. למעשה הוא הבנק היעיל ביותר נכון להיום. עובדי אגוד שחוששים אף הם לפגיעה בתנאי עבודתם הכריזו בחמישי האחרון על סכסוך עבודה.

ל"כלכליסט" נודע כי בפיקוח על הבנקים בוחנים באופן לא פורמלי את העסקה הנדונה. חשוב להדגיש שבהתאם לדיווח האחרון בבורסה של בנק מזרחי טפחות ושל בנק אגוד מתנהלים מגעים בין שני הצדדים כאשר טרם גובש בשלב זה מתווה לעסקה וטרם נעשו כלל הבדיקות הרלוונטיות להתקשרות.

דרישתה של המפקחת על הבנקים להתייעלות במערכת הבנקאית החלה להיות מיושמת באמצעות תוכניות פרישה מרצון שהציגו ומיישמים בחלק מהבנקים. הנהלת מזרחי טפחות דרשה בשולחן הדיונים להכניס חריג להסכם הקיבוצי אשר יאפשר לה ככל שתהיה עסקת מיזוג לפטר עובדים, נוכח דרישות ההתייעלות של המפקחת על הבנקים.

תגיות