אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלשטיין מציע לרכוש את דסק"ש לפי שווי של 2.32 מיליארד שקל צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

אלשטיין מציע לרכוש את דסק"ש לפי שווי של 2.32 מיליארד שקל

בעל השליטה בחברה־האם אי.די.בי פתוח מנהל מו"מ לרכישת דסק"ש באמצעות חברת האחזקות שלו דולפין. המחיר המוצע למניה, 15.4 שקל, גבוה ב־12% ממחירה אתמול בבורסה. ועדת הדח"צים, המנהלת את המו"מ, דורשת מאלשטיין להעלות את המחיר

30.08.2017, 06:41 | גולן חזני

אדוארדו אלשטיין החל בימים האחרונים את המו"מ לרכישת חברת דסק"ש מהחברה־האם שבשליטתו, אי.די.בי פתוח. המהלך נעשה כדי להתמודד עם דרישות חוק הריכוזיות ותוך שאלשטיין מנצל חוקית פירצה בחוק. חוק הריכוזיות מחייב את אי.די.בי לצמצם עד דצמבר השנה את פירמידת השליטה שלה לשלוש שכבות בלבד, לעומת ארבע כיום, ולשתי שכבות בלבד עד דצמבר 2019.  

קראו עוד בכלכליסט

אי.די.בי הודיעה באחרונה כי הסכימה עקרונית למכור את אחזקותיה בדסק"ש לחברה חדשה, שתהיה גם היא בשליטת אלשטיין, בעסקה שתתבצע באמצעות הלוואת מוכר ומתן ערבויות וביטחונות לנושי אי.די.בי. העסקה אמורה להתבצע על בסיס שווי מסוים לדסק"ש, שבה מחזיקה אי.די.בי פתוח ב־71% מהמניות, שייקבע כנראה בהערכת שווי.

כשר אבל לא נגד החוק - נגד הרוח שלו אדוארדו אלשטיין ניצל פרצה בחוק הריכוזיות כדי לבצע מהלך יצירתי: להפוך את דסק"ש מחברה־בת של אי.די.בי לחברה־אחות - בעוד הוא נשאר על כסאו יניב רחימי , תגובה אחתלכתבה המלאה

 באחרונה העבירה חברת דולפין, שבאמצעותה מחזיק אלשטיין באי.די.בי, הצעה התחלתית למו"מ, ואי.די.בי שמרה את השווי המדובר בסוד. ל"כלכליסט" נודע כי השווי שמציע אלשטיין הוא לפי 15.4 שקל למניה, הגבוה ב־12% מהמחיר שבו סגרה המניה את המסחר בבורסה אתמול (13.79 שקל), ומשקף לחברה שווי של 2.32 מיליארד שקל. לפי שווי זה אמורה דולפין לשלם 1.65 מיליארד שקל עבור המניות.

המו"מ מתנהל מול הוועדה הבלתי תלויה, שמורכבת מהדח"צים באי.די.בי פתוח בראשות גיורא ענבר ועם רו"ח אלינה פרנקל ושמואל ארי קנטרביץ'. הוועדה שכרה את שירותיהם של עוה"ד לימור שופמן ואיל גבע ממשרד מטרי מאירי. הוועדה דורשת מאלשטיין להעלות את המחיר.

הסכום שמציע אלשטיין גבוה, לכאורה, מההון העצמי של דסק"ש, שעמד בסוף יוני על 1.7 מיליארד שקל, אבל על פי הדו"חות הכספיים של אי.די.בי השווי הנכסי הנקי של דסק"ש עמד במועד זה על 2.58 מיליארד שקל, והוא מתבסס על אחזקותיה בארבע החברות הציבוריות שבשליטתה (נכסים ובניין, שופרסל, סלקום ואלרון), וכן על שווי של 223 מיליון שקל לאחזקות הפרטיות.

דסק"ש סיימה את הרבעון השני בהפסד של 135 מיליון שקל וגררה את אי.די.בי פתוח להפסד של 100 מיליון שקל. הגורם המרכזי להפסד היו דו"חות נכסים ובניין, שהפחיתה את שווי פרויקט טיבולי בלאס וגאס ל־268 מיליון דולר. חלקה של דסק"ש בהפחתה עמד על 92 מיליון שקל. אי.די.בי פתוח מחזיקה ב0־50% מהפרויקט בצורה ישירה (50% נוספים בידי נכסים ובניין), ולכן רשמה הפחתה של 208 מיליון שקל בדו"חות. ההפסד הביא לירידה בהון עצמי של אי.די.בי ל־387 מיליון שקל. השווי הנכסי של אי.די.בי נכון לסוף הרבעון עמד על 806 מיליון שקל.

דסק"ש תחלק דיבידנד של 181 מיליון שקל, ומתוכו תקבל אי.די.בי 128 מיליון שקל. לחברה חוב פיננסי נטו של 2.7 מיליארד שקל, והיא תוכל לפרוע את חובותיה בשנתיים הקרובות לאחר גיוסי חוב שביצעה באחרונה. בסוף הרבעון היו בקופתה 467 מיליון שקל ולפני כחודש גייסה 635 מיליון שקל נוספים. החברה אמורה לקבל גם 148 מיליון שקל ממכירת ישראייר לאל על במיזוג עם סאן דור.

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות