אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד האירופי קבע: מעסיקים לא יוכלו לנטר פעילות עובדים בחשאי צילום: שאטרסטוק

האיחוד האירופי קבע: מעסיקים לא יוכלו לנטר פעילות עובדים בחשאי

בית המשפט לזכויות אדם באיחוד החליט כי מעתה, כל ניטור של פעילות המייל בעבודה תותנה בידיעת העובדים ואישורם. זאת, בעקבות תביעה של עובד שפוטר לאחר שמעסיקו קרא את התכתובות שביצע עם בני משפחתו

06.09.2017, 17:05 | יואב סטולר

בית הדין לזכויות אדם באיחוד האירופי קבע כי מעסיקים אירופיים יחויבו ליידע את עובדיהם על מקרים בהם ינטרו את המיילים שלהם. לפי דיווח של סוכנות רויטרס, הפסיקה התקבלה לאחר דיונים ממושכים, שמקורם בתביעת עובד שפוטר לפני כ-10 שנים בעקבות שיחות פרטיות שניהל במייל הארגוני.

קראו עוד בכלכליסט

פסק הדין נותן תוקף מחודש לזכויותיהם של העובדים לפרטיות גם תחומי העבודה, שמגיעים אל מעבר לשעות הפעילות בשל השימוש בסמארטפונים. קביעה זו של השופטים הסתמכה על כך שהעובד שפוטר לא היה מודע למעקב שמבצע אחריו המעסיק, או שיכולת כזו בכלל אפשרית.

לעובדים יש זכות לפרטיות, גם במייל הארגוני, צילום: שאטרסטוק לעובדים יש זכות לפרטיות, גם במייל הארגוני | צילום: שאטרסטוק לעובדים יש זכות לפרטיות, גם במייל הארגוני, צילום: שאטרסטוק

בית המשפט לזכויות אדם פסל את טיעוני ההגנה של החברה, לפיהם במקרים רבים מעוניינים העובדים בניתוח של תכני מיילים אישיים, כדי להגן על עצמם ועל הארגון מפני תוכן פוגעני. זכות זו של המעסיק אכן קיימת ונשמרה, אך בית הדין פסק לטובת התובע משום שהארגון ניטר התכתבויות שלו עם בני משפחתו. 

בעוד שמעסיקים רבים בשוק מחייבים את עובדיהם לפתוח חשבון במייל הארגוני, פסקה תקדימית זו מהווה החלטה חלוצית חשובה. בהחלטת השופטים נכתב כי מעסיק שמנטר את פעילות העובדים ללא ידיעתם נכשל בהגנה על זכותם לפרטיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות