אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העברית מוותרת לפרופ' שעשוע: לא תדרוש תמלוגים מעסקת אינטל-מובילאיי צילום: אוהד צויגנברג

העברית מוותרת לפרופ' שעשוע: לא תדרוש תמלוגים מעסקת אינטל-מובילאיי

לאחר שאמנון שעשוע הודיע על רצונו להתפטר מהאוניברסיטה העברית, הודיעה האוניברסיטה שהיא נסוגה מהטענה שמגיעים לה תמלוגים מפעילות מובילאיי

06.09.2017, 18:35 | ספי קרופסקי

האוניברסיטה העברית יורדת בשלב זה מדרישותיה מפרופ' אמנון שעשוע ומובילאיי בגין עסקת מכירת החברה לאינטל.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר ככל הנראה במאמץ מצד הנהלת המוסד להשאיר את פרופ' שעשוע כחבר סגל אקדמי, לאחר שהצהיר בחודש שעבר שבכוונתו לפרוש מהעברית. המשבר בין הצדדים פרץ לאחר שהאוניברסיטה פנתה אל חברת מובילאיי בדרישות שככל הנראה כוללות תשלום תמלוגים.

אמנון שעשוע אמנון שעשוע אמנון שעשוע

בהודעה משותפת מטעם האוניברסיטה ומובילאיי נמסר היום (ד') כי "ההסדר בין מובילאיי לבין האוניברסיטה העברית מקורו בהסכם שנחתם עוד בשנת 2002 והאוניברסיטה לא דרשה ואיננה דורשת תמלוגים נוספים בעקבות עסקת אינטל. מכתב הנהלת האוניברסיטה ממרץ 2017 מאשר זאת. 

"מערכת היחסים בין האוניברסיטה לבין מובילאיי תורמת רבות למחקר באוניברסיטה. הקשרים שבין התעשייה לאוניברסיטה מהווים קרקע פוריה למחקר, שיתוף פעולה וחדשנות וכן לפיתוחה של העיר ירושלים בתחומים רבים".

ההודעה המשותפת על כך שהעברית נסוגה מדרישותיה נמסרה למרות שנודע כי ימים ספורים לפני העסקה החתים פרופ' שעשוע גורמים בכירים באוניברסיטה על מסמך שבו הם מסכימים לוותר על כל זכות שקשורה למובילאיי. במילים אחרות, החתימה מהווה ויתור מצד האוניברסיטה על הכספים שהייתה יכולה לקבל בגין העסקה.

פרופ' שעשוע החתים את הבכירים על המסמך בתחילת מרץ האחרון, בטענה שעליו להציגו בפני רשות ניירות ערך בארה"ב. אלא שבאוניברסיטה לא ידעו אז כי עסקת הענק עם אינטל הייתה על סף חתימה, חשד שהתעורר רק לאחר שנודע עליה רשמית כשבוע וחצי לאחר מכן.

במקביל לעבודתו במובילאיי, נמנה שעשוע על סגל החוג למדעי המחשב באוניברסיטה. מחלוקת בין הצדדים התגלעה, כאמור, לאחר שהאוניברסיטה טענה כי מגיעים לה תמלוגים מפעילות מובילאיי בשל פיתוחים שפיתח פרופ' שעשוע בעודו מועסק במסגרתה. הדרישה הובילה את שעשוע להודיע על כוונתו לפרוש מהאוניברסיטה, אך הוא עדיין הותיר פתח בחודש שעבר כשציין שיכול להימצא פתרון בינו ובין המוסד האקדמי.

גורמים המקורבים לפרופ׳ שעשוע מסרו ל"כלכליסט": "מעולם לא דובר על תביעה. בעקבות פגישת הוועד המנהל יש מתווה מוסכם להמשך שיתוף הפעולה בין האוניברסיטה למובילאיי והסדרה של העסקת סטודנטים ויועצים ואנשי סגל, ולכן אנו אופטימיים ששעשוע יחזור ללמד".

עסקת מובילאיי, שנחתמה במרץ האחרון, היא האקזיט הגדול בתולדות המשק הישראלי והיקפה הראשוני עמד על 15.3 מיליארד דולר. במסגרת העסקה תוביל פעילות החברה הישראלית את מאמצי אינטל בשוק הרכב האוטונומי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
ראשי האוניברסיטה חיבלו ביכולת אקדמית
שי שלו-שוורץ ואמנון שעשוע הקנו את יסודות הלמידה הממוחשבת למאות סטודנטים והובילו מחקר של עשרות. מי יעץ לראשי האוניברסיטה לפתוח עימם בריב חסר-תוחלת? דירוגים בין-לאומיים שנתפרסמו לאחרונה מעידים על התדרדרות האוניברסיטה. זו אינה תולדה של פעולת מורה או שניים, אלא של כשל ניהול (אקדמי, וכנראה גם פיננסי) קולוסאלי ומתמשך. אפילו אם יש באוניברסיטה מורים אחרים (ונפלאים!) בתחום, מצבה האקדמי אינו מאפשר לה לוותר על יכולתם המוכחת של שניים אלה - וודאי שלא ליצור "דם רע" תקדימי בין חוקרים בתחום ישומי להנהלה.
בשביל מה העימות הזה? איזה צורך הוא שרת?  |  07.09.17
לכל התגובות