אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שטפו ידיים: אלה הדברים הכי מלוכלכים בבית ובמשרד צילום: Newhealthadvisor

שטפו ידיים: אלה הדברים הכי מלוכלכים בבית ובמשרד

מקלדות, מגבות, ספוגי כלים ועגלות בסופר - בכל אחד מאביזרים אלה עשויים לשרוץ חיידקים בכמות יוצאת דופן; אז איך כדאי להתגונן?

16.09.2017, 08:08 | שירות כלכליסט

אחד הדברים הראשונים שאנו לומדים כילדים הוא שחשוב לשטוף ידיים. שטיפת הידיים מונעת התפשטות מחלות, ויכולה להיות הפעולה שתפריד בין מקום עבודה שפועל כרגיל לבין מקום עבודה משותק חלקית בשל עובדים חולים שנשארים בבית.

קראו עוד בכלכליסט

שטיפת ידיים חשובה במיוחד אם קיים מגע עם ילדים או אנשים שהמערכת החיסונית שלהם חלשה, אבל לא תמיד אנחנו זוכרים או יודעים עד כמה חשוב לבצע את הפעולה הפשוטה הזאת, ופעמים רבות ביום נוגעים במשטחים מזוהמים בלי לשטוף ידיים לאחר מכן.

אז הנה כמה דברים מזוהמים שבהם אנו נוגעים על בסיס יומיומי:

ספוג הכלים

הספוג שבו משתמשים לשטוף כלים, מזוהם ורווי בבקטריות. מיקרוביולוגים טוענים כי זהו החפץ המזוהם ביותר בבית – אף יותר מהאסלה.

הסיבה לכך היא שבספוג נותרים שיירי מזון לאחר שטיפת הכלים. הרטיבות של הספוג והחום מהמים משמשים קרקע פורייה לחיידקים. במחקר אחד נמצא כי 75% מהספוגים נגועים בקוליפורמים, או חיידקים צואתיים, וזאת לצד חיידקים מעבירי מחלות אחרים.

מגבת הכלים שניגבתם בה ידיים

אם ידוע כי ספוג הכלים מזוהם, הרי שרצוי לשטוף ידיים אחרי שטיפת כלים. אולם רובנו פשוט מושיטים את היד למגבת הכלים ומנגבים את הידיים לאחר סיום השטיפה. היות שהמגבות הללו לחות פעמים רבות ואנו מותירים עליהן שיירי מזון, הרי שדינן דומה לספוג הכלים.

  , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק   , צילום: שאטרסטוק

מצעים

כלי המיטה אהובים מאוד על בקטריות. אנו מזיעים במהלך הלילה כך שהם לחים, וחום גופנו מבטיח מצע לח וחמים. לא זו בלבד - גם תאים מתים מעורנו נושרים על הסדינים ביחד עם כל מה שבא איתם במגע במהלך היום.

לפיכך, מומחים ממליצים להחליף סדינים פעם בשבוע.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

מגבות אמבטיה

מגבות אמבטיה נותרות לעתים לחות זמן רב לאחר השימוש – ולרוב חדר האמבטיה חם ולח. על כן הן משמשות מצע מצוין להתרבות חיידקים. בכל פעם שאנו משתמשים במגבת מזוהמת, אנו מגדילים את הסיכוי ללקות באלרגיה או בנגע עור או להחמיר מצבים קיימים.

יש לדאוג כי המגבות מתייבשות במקום מאוורר לאחר כל שימוש. תלייה על ווים אינה מומלצת כי אינה מאפשרת לאוויר לחדור לקפלים של המגבת. רצוי לעשות זאת על מוט ייבוש, והכי טוב לזרוק את המגבת למייבש לאחר כל שימוש. לאחר כל שלושה-ארבעה שימושים יש לכבס את המגבות בהרתחה ולייבש בטמפרטורה גבוהה או באוויר הפתוח.

 , צילום: thesweethome צילום: thesweethome  , צילום: thesweethome

מברשות שיניים ומחזיקי מברשות שיניים

בין זיפי המברשת נותרים חלקיקי מזון. המברשת הרטובה מפתחת טחב ופטריות. יתרה מזאת – לעתים קרובות המברשות נמצאות לא רחוק מהאסלה והן נגועות בחיידקים צואתיים בעקבות הורדת המים. כיסויים למברשת השיניים לא תמיד פותרים את הבעיה משום שברגע שהכנסנו מברשת מזוהמת אל הכיסוי, הזיהום נדבק גם בו.

חשוב לתת למברשות השיניים להתייבש באוויר הנקי – הרחק מהאסלה – במצב מאונך. ניתן לשטוף את המברשות והכיסוי במדיחי כלים בתדירות של פעם בשבוע. יש להחליף מברשת אחת לשלושה חודשים או לאחר מחלה.

 , צילום: medicine net צילום: medicine net  , צילום: medicine net

ידיות של עגלות הקניות

כשאנו דוחפים עגלות ברחבי הסופר הן כמובן נוגעות במזון, ובכלל זה במוצרי בשר וחלב, ויכולות להעביר חיידקים למוצרים אלה.

מחקר מצא חיידקי אי קולי על למעלה ממחצית מעגלות הסופר שנבדקו, והדבר מסוכן בייחוד לילדים היושבים בעגלות הללו.

מומלץ לקחת מגבוני חיטוי ולנגב את ידית העגלה לפני השימוש, וכן למרוח ג'ל חיטוי על הידיים לאחר הקניות.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

ידיות של דלתות

בשלב זה כבר ברור כי הגורם המשותף לפריטים רבים ברשימה זו הוא שאנשים רבים נוגעים בהם, אך מאידך הם אינם זוכים לניקוי הגון.

ידיות של דלתות הן אולי אחד הדברים המזוהמים ביותר בנמצא. למשל, מיקרוביולוג בדק ומצא כי חיידק שהניח על ידית דלת במשרד התפשט לידיהם של למעלה ממחצית העובדים בתוך פחות מארבע שעות.

רצוי לשטוף ידיים או לכל הפחות להשתמש בג'ל חיטוי לידיים לאחר מגע עם ידיות.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

שלטי טלוויזיה ומקלדות

שלטי טלוויזיה ומקלדות משמשים בדרך כלל מספר אנשים ואנו ממעטים לנקות ולחטא אותם. מחקרים מצאו שכל אחד מהם יכול לשאת על אלפי סוגי בקטריות. חלק מהן מגיע בזכות הנטייה של רבים מאיתנו לאכול בעת הצפייה או ההקלדה, ושאריות המזון והשומן הנותרים מאפשרים התפתחות חיידקים.

ככלל, חשוב לנקות באלכוהול את השלטים, המקלדות ואפשר להוסיף את העכבר, הטלפון הנייד, הטאבלט ואת שלטי המשחק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות