אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כתב אישום בכפוף לשימוע נגד אריה לנצברג בתרמית של 15 מיליון שקל

בלעדי לכלכליסט

כתב אישום בכפוף לשימוע נגד אריה לנצברג בתרמית של 15 מיליון שקל

לנצברג, גיא מגורי כהן וחיים לנגר גרפו על פי החשד רווחים אסורים על חשבון כספי משקיעים בכלל פיננסים בטוחה וגופים מוסדיים אחרים

04.10.2017, 10:29 | תומר גנון

הפרקליטות החליטה להגיש כתב אישום, בכפוף לשימוע, נגד מנהל חדר הנוסטרו לשעבר בכלל פיננסים בטוחה, אריה לנצברג, על ביצוע עבירות של תרמית בניירות ערך ועבירות מס. לנצברג ושני מעורבים מרכזיים נוספים בפרשה – עו"ד גיא מגורי כהן וחיים לנגר – גרפו על פי החשד רווחים של כ־15 מיליון שקל על חשבון כספי משקיעים וכספי גופים מוסדיים.  

קראו עוד בכלכליסט

השימוע ייערך בשבועות הקרובים במחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה). כלל פיננסים בטוחה נרכשה בינואר 2013 על ידי הראל, והמותג לא קיים כיום.

חקירה הפרשה על ידי צוות משותף לרשות ניירות ערך ורשות המסים החלה באפריל 2013. על פי בקשת המעצר, לנצברג, שהיה פעיל ותיק ומוכר בשוק ההון, חשוד כי בין 2009 ל־2013 הוא ניצל את תפקידו בבית ההשקעות יחד עם מגורי־כהן, המלווה עסקאות נדל"ן, ולנגר, שעבד אז בחברת נייס, כדי לבצע את העבירות.

תרמית, שוחד והלבנת הון

על פי החשד, העבירות בוצעו תוך שימוש במידע מוקדם על עסקאות בניירות ערך שבית ההשקעות עומד לבצע וביצוע עסקאות מתואמות מול תשעה חשבונות שונים של חבריו של לנצברג. השלושה חשודים בנוסף כי רכשו יחדיו בכספי התרמית דירות מגורים, אך דיווחו עליהן כאילו אדם אחד בלבד ביצע את הרכישה - מה שהביא לחיסכון במס.

ללנצברג, כהן־מגורי ולנגר יוחסו בחקירה חשדות לביצוע עבירות של תרמית בניירות ערך, שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות לפקודת מס הכנסה ומיסוי מקרקעין.

לנצברג עבד בחברת כלל החל מ־2005, תחילה כמנהל תחום המניות בכלל פיננסים בטוחה ברוקראז' ומיולי 2009 ועד מכירת הפעילות של כלל כמנהל חדר הנוסטרו. על פי החשד, במסגרת תפקידו פעל לנצברג, המיוצג על ידי עו"ד אלון רון, בדרכי מרמה כדי להשיא רווחים אסורים לעצמו ולמקורביו, הן על חשבון כלל והן על חשבון גופים מוסדיים אחרים שפעלו באמצעות בית ההשקעות.

אלפי עסקאות מתואמות

הפעילות בוצעה תוך שימוש בחשבונות חבריו של לנצברג, כדי להסתיר את הרווחים. השיטה, לפי החשד, היתה פשוטה: לנצברג ניצל את הידע המוקדם על מדיניות המסחר בניירות ערך של כלל פיננסים והנחה את מגורי־כהן ולנגר, המיוצג על ידי עורכות הדין מיכל רוזן־עוזר ומזור מצקביץ, לבצע רכישות שלהם לחשבונותיהם.

 

זמן קצר לאחר מכן החלו חשבונות כלל לבצע רכישות בהיקפים גדולים ניירות הערך, והביאו לעליית השער שלהם. אז הנחה לנצברג את חבריו למכור את הניירות לחשבונות כלל פיננסים באמצעות ביצוע עסקאות מתואמות. אלפי העסקאות המתואמות, לפי החשד, יצרו רווחים בחשבונות מקורביו של לנצברג בהיקף של כ־15 מיליון שקל, והשלושה התחלקו ברווחים.

אריה לנצברג אריה לנצברג אריה לנצברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות