אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרן הדנית שהחרימה חברות ישראליות השקיעה בהן רק 6.4 מיליון דולר צילום: אתר חברת sampension

הקרן הדנית שהחרימה חברות ישראליות השקיעה בהן רק 6.4 מיליון דולר

סמפנסיון, קרן הפנסיה השלישית בגודלה בדנמרק, משכה את השקעתה בבנקים לאומי והפועלים, בבזק ובחברת המלט הנסון. זאת בעקבות שינוי מדיניותה כלפי חברות הפועלות מעבר לקו הירוק

15.10.2017, 08:27 | שירות כלכליסט

סמפנסיון השקיעה סכום כולל של 400 מיליון קרונות דניות (כ־63 מיליון דולר) בחברות ישראליות ובינלאומיות אשר מקיימות פעילות בשטחים, אולם על פי נתונים שמסרה הקרן בסוף השבוע ל"כלכליסט", היא השקיעה רק כעשירית מתוך סכום זה בארבע החברות הישראליות, בסך כולל של 6.4 מיליון דולר: 1.4 מיליון דולר בבנק הפועלים, 1.4 מיליון דולר בבנק לאומי, 1.52 מיליון דולר בבזק ו־2.05 מיליון דולר בחברת הנסון.  

קראו עוד בכלכליסט

דיונים עם שש חברות נוספות הפועלות בשטחים

ארבע החברות הוחרמו בשל הפרת התקנות החדשות של סמפנסיון לגבי השקעות בשטחים. בינואר השנה, במסגרת תחקיר של דנווטש, עלה כי הקרן השקיעה את הסכומים הגדולים ביותר מבין החברות שנבדקו והמנהלות את עסקיהן בשטחים או בחברות המקושרות לשטחים. בעקבות התחקיר החליטה קרן הפנסיה לשנות את תקנון ההשקעות שלה.

"בהינתן המדיניות החדשה שלנו בחנו מחדש האם קיימות בתיק ההשקעות שלנו חברות הפועלות בשטחים", כך על פי מנהל השקעות בסמפנסיון, הנריק לרסן, שהסביר את הדברים בהודעה לעיתונות. "כתוצאה מהבדיקה שלנו, שני בנקים ישראליים, הפועלים ולאומי, וכן הנסון ובזק, הוכנסו לרשימה שלנו - של חברות שאסורות בהשקעה בשל מימון התנחלויות והפקת משאבים טבעיים, כמו גם הקמת תשתיות טלקומוניקציה בשטחים", נכתב בהודעה לעיתונות.

באותה עת, סמפנסיון ציינה כי אינה אוחזת במדיניות השקעות מסוימת עבור השטחים, אך כל השקעותיה חייבות לכבד זכויות אדם, ללא כל קשר לפעילות החברה. סמפנסיון הודיעה השבוע כי מלבד ארבע החברות שהוחרמו, היא מקיימת דיונים עם שש חברות נוספות לגבי פעילות אפשרית שהן מקיימות בשטחים.

השינוי במדיניות של סמפנסיון לא יוביל לשינויים מיידיים במדיניות קרנות פנסיה דניות אחרות שמחזיקות בהשקעות דומות. בסקר שערך דנווטש נשאלו שבע חברות השקעות, שכולן היו פעילות בבנקים המקיימים פעילות בשטחים בעת חקירת הנושא, אם בתוכניתן להחרים או לנקוט פעילות כלשהי נגד גופים אלה. רק שלוש מבין הקרנות השיבו לסקר, ואף אחת מהן לא הפסיקה את השקעתה בבנקים הפעילים בשטחים.

הבנק הגדול בדנמרק משקיע בלאומי והפועלים

הבנק הגדול בדנמרק, דנסקה בנק, אישר כי הוא מחזיק עדיין בהשקעות בשני הבנקים שהוחרמו על ידי קרן סמפנסיון, הפועלים ולאומי. על פי פרסומים אחרונים במדינה עומדת השקעתו של דנסקה בבנק הפועלים על 560 אלף קרונות, ו־930 אלף קרונות בבנק לאומי.

הנריק לרסן, מנהל ההשקעות בסמפנסיון, צילום: אתר חברת sampension הנריק לרסן, מנהל ההשקעות בסמפנסיון | צילום: אתר חברת sampension הנריק לרסן, מנהל ההשקעות בסמפנסיון, צילום: אתר חברת sampension

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות