אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביטול הגרלת שוהם מפחית בסיכוי הזכייה במחיר למשתכן צילום: יוסי אלוני

ביטול הגרלת שוהם מפחית בסיכוי הזכייה במחיר למשתכן

בעקבות השינויים נדחתה ההכרזה על הזוכים למועד לא ידוע ומספר הדירות המוגרלות צנח. באוצר מאשימים בתסבוכת את ראש מועצת שוהם, שטוען שיש עוד עתודות קרקע בישוב

26.10.2017, 08:15 | ענת דניאלי

יום שלישי הקרוב אמור היה להיות יום משמח ליותר מ־11 אלף אנשים, שהיו אמורים להתבשר כי יוכלו לרכוש דירה חדשה במחיר מוזל במסגרת היוזמה הממשלתית "מחיר למשתכן". אולם עתירה שהגישו תושבי שוהם נגד סגירת ההגרלה בעירם לזכאי סדרה א' בלבד - כלומר זכאים שהוציאו תעודת זכאות בראשית ימי התוכנית - שינתה את המצב.

קראו עוד בכלכליסט

התסבוכת הביאה להחלטה של מטה הדיור לבטל כרגע את ההגרלה בשוהם, ולפתוח את ההגרלה הגדולה השנייה של מחיר למשתכן, מחדש להרשמה לנרשמי סדרה א' ממחר ועד 1 בנובמבר. המהלך צפוי להביא לעיכוב בפרסום תוצאות ההגרלה, למשך זמן לא ידוע.

תושבי שהם עומדים בתור במבצע למכירת דירות בישוב. לדברי המתמודדים המדינה הפסיקה את ההגרלות בגלל לחץ על בית המשפט, צילום: יוסי אלוני תושבי שהם עומדים בתור במבצע למכירת דירות בישוב. לדברי המתמודדים המדינה הפסיקה את ההגרלות בגלל לחץ על בית המשפט | צילום: יוסי אלוני תושבי שהם עומדים בתור במבצע למכירת דירות בישוב. לדברי המתמודדים המדינה הפסיקה את ההגרלות בגלל לחץ על בית המשפט, צילום: יוסי אלוני

עיקר הדאגה כיום בקרב הזכאים שנרשמו כבר להגרלה היא כי זכאים שלא נרשמו להגרלה במקור, ינצלו את ההזדמנות ויצטרפו כעת להגרלה, ובכך יפחיתו את סיכוייהם. בנוסף לאפשרות זו, צפויים כעת 2,821 זכאים שנרשמו להגרלה לרכישת 573 מוזלות בשוהם, לפזר את בחירותיהם על פני כל שאר הערים שבהגרלה – ובכך יפחיתו עוד את סיכויי הזכייה של יתר המתמודדים.

עד להתפתחות זו נחשבה ההגרלה הגדולה השנייה לכזו עם סיכויי זכייה מצוינים, עם כ־24.5 אלף מתמודדים שאמורים להגריל ביניהם 11.5 אלף דירות, כלומר יחס זכייה של כמעט אחד לשניים (47%). כעת הצטמצם מספר הדירות המוגרלות ל־10,930.

"לא ביצענו מחטף"

הגורם לתסבוכת כולה היה עתירת זכאים תושבי שוהם מסדרה ב' נגד ההגרלה, אשר היתה פתוחה לזכאי סדרה א'. זאת בטענה כי השטח שהדירות צפויות להיבנות עליו הוא עתודת הקרקע האחרונה בישוב, ולכן יש לצרפם להגרלה, שכן אחרת מתמעטים סיכוייהם להמשיך ולגור בישוב. מנגד טענו מתמודדי סדרה א' כי כל הנתונים היו ידועים מראש.

ביטול ההגרלה בעיר מהווה מכה קשה לנרשמים בני המקום, ש־142 מהדירות היו שמורות להם. למעשה היו סיכוייהם לזכות כמעט ודאיים. מי שהנחית עליהם את המכה הם שכניהם, בני הישוב.

עמית חג'ג' תושב שוהם מסדרה א' אומר כי למרות המחלוקות "אנחנו עדיין חברים ובני משפחה. אנשי סדרה ב' בישוב בטוחים בצדקתם. אנחנו לא ביצענו מחטף, אלו תנאי התוכנית. אנחנו מחכים לזכות כבר שנתיים וחצי ואם נעבור להגרלה הבאה אנחנו חוששים מצירוף של כל סדרה ב', ואז שוב נצטרך לחזור למעגל ההמתנה.

"החלוקה לסדרות יצרה ודאות, מול כמה אנשים מתמודדים בזכייה. ביולי זכינו בהגרלה במודיעין אבל אשתי היא בת שוהם. ראינו שאם ננסה לזכות כאן יש 90% סיכוי לזכייה, ולכן ויתרנו במודיעין. כשיכנסו כ־60 אלף אנשים מסדרה ב' נחזור לימים של 20 אלף איש נרשמים על 40 דירות, כמו בראשון לציון".

בשיחה עם אריאל זנדברג שמוביל כ־200 זכאים בני המקום מסדרה ב' בשוהם הוא טוען כי "המדינה לא יכולה לא לאפשר לנו להשתתף בהגרלה. ההודעה כי תיפתח הגרלה בישוב התקבלה רק באוקטובר 2016, חודשיים לאחר סגירת ההרשמה לסדרה א'. יש אצלנו חברים מסדרה א' שרק חיכו להגרלה בשהם ובגלל שלא נרשמו כלל להגרלות, הם משויכים לסדרה ב'. בכללי התחושה היא שהמדינה הפסיקה את ההגרלות בגלל לחץ על בית המשפט".

איפה הקלת שבס?

בשיחות עם בכירים במשרד האוצר עלו טענות כי ראש מועצת שוהם, גיל לבנה "יכול היה לפתור את הכל" אילו איפשר "הקלת שבס" (הקלה המאפשרת הגדלת מספר יחידות דיור ב־20%). לטענת לבנה "הקלת שבס אפשר לתת רק לאחר הגשת תוכניות ובקשות להיתר מקבלנים. הופכים פה את היוצרות ומחפשים פתרונות לא קונבנציונליים. אך יש נכונות מצד המועצה לאפשר את השבס". אם תאושר ההקלה יתווספו לפרויקט הקיים 90 דירות ל־573 הקיימות.

אך לבנה מסייג ואומר כי יאפשר הקלת שבס אם שר האוצר כחלון יאפשר לו עוד דירות לבני המקום: "מול הרצון שלי לאפשר שבס אני מעוניין שמשרד האוצר יתחייב לשווק קרקע נוספת שקיימת בשכונה כ"א החדשה לטובת מחיר למשתכן לבני המקום. יש שם אפשרות ל־90 יחידות דיור נוספות".

דברי לבנה לכך שקיימת קרקע נוספת בשהם נוגדת את טענת העותרים כי זו הקרקע האחרונה בישוב. לדברי לבנה בתוכנית השיווק של האוצר לא מתכננים לשווק קרקע זו במסגרת מחיר למשתכן אלא כנראה לדיור להשכרה ארוכת טווח.

לדברי לבנה הקריאה של בני הישוב היא לא באמת בגלל מספר הדירות או האופן שבו יוקצו, אלא פשוט לשוויון בין הסדרות: אילו היו מחלקים את המכסה הקיימת לשתי סדרות או חצי־חצי - בכך היה שוויון". ממשרד האוצר נמסר: "בכוונתנו למצות את הדיון להגדלת מספר יחידות הדיור באמצעות בקשה להקלות, נושא המצוי בסמכות הוועדה המקומית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
איזה בלאגן
כל מי שחלק מזה מסכן. האוצר לא מצליח לנהל את הפרויקט הזה. בסוף הפרויקט יוביל להפסדים במקום להקל על תושבי המדינה. הדבר היחיד המעודד הוא שיש עדיין בנייה פרטית שאפשר לסמוך עליה ותלויה רק באופן יחסי במדינה. נעים לראות את הצמיחה ברחבי הארץ. ראש העין, חריש, קרית גת, רחובות. פרויקטים באמת מצוינים. למשל ראיתי פרויקט של פרי נדל"ן ברחובות שתפס תאוצה יפה ונראה משתלם. בקיצור, לא הכל שחור. מקווה ממש שהמדינה תעשה בשכל ותיישר קו עם הבנייה הפרטית ותציע דברים באמת אטרקטיבים.
ים  |  27.10.17
7.
כה מפונקים משוהם שרוצים לעקוף בתור דפקו את כולם
לא מבין את החוצפה שלהם כאילו מישהו חייב לתת להם הנחה על דירה ליד ההורים . חוץ מזה לפי ההגיון שלהם למה שלא נחכה גם לסדרה ג גם הם רוצים לגור בשוהם. אנשים מחכים שנתיים ועכשיו הסיכוי שלהם ירד משמעותית בגלל 20 בני עשירים שכנראה הכי פחות צריכים את ההנחה הזאת. בית המשפט חייב לזרוק אותם מכל המדרגות אחרת כל התכנית המצוינת הזאת תלך לעזאזל.
דודו מעפולה  |  26.10.17
5.
ישראבלוף תהפוך ליהיות לא ציונית בתוך 20 שנה...
הרוב יהיה של חרדים וערבים, מחירי הנדלן יתרסקו כי מי רוצה מדינת דת... תחשבו על זה . שימו את הכסף שלכם בנדלן שיחזיק מעמד , במחירים שפויים, ברלין, לונדון ואפילו להתאמץ לקנות בטבעת של ניו יורק... תבינו, הדמוגרפיה ועליית ריבית בעתיד יגמרו לכם את ההשקעה בישראבלוף
שישו לא מאמין בישראבלוף...  |  27.10.17
לכל התגובות