אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר ועדת הכנסת מאשים יועמ"ש הכנסת: "לא נכנע בפני הפיכה משפטית" צילום: אלכס קולומויסקי

יו"ר ועדת הכנסת מאשים יועמ"ש הכנסת: "לא נכנע בפני הפיכה משפטית"

ח"כ יואב קיש הגיב לחו"ד של איל ינון לפיה אין לכנסת סמכות להקים ועדת חקירה לבדיקת מימון הארגונים שפועלים נגד חיילי צה"ל. ינון: "חייבים לשמור על גבולות הפרלמנט כדי לא לגלוש למקרתיזם."

30.10.2017, 13:47 | שחר אילן

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש, מהליכוד יצא היום (ב') במתקפה חרסרת תקדים על היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון. זאת בעקבות חוות הדעת של ינון לפני שבועיים לפיה אין לכנסת סמכות להקים ועדת חקירה לבדיקת מימון הארגונים שפועלים נגד חיילי צה"ל.

קראו עוד בכלכליסט

"לא נכנע בפני הפיכה משפטית", אמר קיש. "נציב חומה בצורה מול ניסיון לעיקור הכנסת ולהפוך את נציגי העם לעבדים לשאלות משפטיות". ינון נחשב מקובל על כל חלקי הבית ולכן ההתקפה של קיש חסרת תקדים.

פורום ראשי הקואליציה החליט לפני שבועיים להקים ועדת חקירה לפרלמנטרית לעניין המימון של מדינות זרות לארגונים ישראלים הפועלים נגד חיילי צה"ל. ינון כתב בחוות הדעת: "לכנסת אין סמכות להקים ועדת חקירה בנושא שבנדון או כל ועדת חקירה שעניינה למעשה חקירה אידאולוגית של גופי החברה האזרחית בישראל מימין או משמאל".

היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון

קיש כינס בוועדה שלו דיון מיוחד בנושא חוות הדעת. הוא ציטט בדיון את סעיף 22 לחוק יסוד:הכנסת הקובע כי הכנסת רשאית להקים ועדות חקירה לנושאים שקבעה.

דברי קיש נגד ינון עוררו סערה ובמסגרתה הוציא קיש מהאולם את ח"כ אילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני). ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) האשים את קיש בסתימת

פיות. יו"ר הקואליציה יואל חסון (המחנה הציוני) תקף את קיש על שהוא משתלח בפקיד שלא יכול לענות. ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) האשימה אותו בהשתלחות.

היועץ המשפטי לכנסת אמר תגובה: "אין זה מתפקידה של הכנסת להקים ועדות חקירה על גופי החברה הישראלית מימין ושמאל. הייתי מוציא אותה חוות דעת על ועדת חקירה לארגונים שמבאישים ריחו של בית המשפט העליון. חייבים לשמור על גבולות הפרלמנט כדי לא לגלוש למקרתיזם. אם הייתי נותן לוועדה לקום, זה היה מגיע לבג"ץ. "בג"ץ היה שואל למה היועץ המשפטי לכנסת לא הרים תמרור". ינון הוסיל כי "יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין יכול היה לא לקבל את עמדתי אבל קיבל אותה. לא קרה שיו"ר הכנסת או ראשי הועדות לא יכבדו חוות דעת של היועץ המשפטי לכנסת בנושא סמכות".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) האשים את הקואליציה: "אתם רוצים לקבל החלטות שנשענות רק על רוב ושוברים את כל הכללים. עריצות הרוב מסוכנת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות