אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועצים מענישים גופים שלא משקיעים באג"ח האמריקאיות צילום: אורן פרוינד

היועצים מענישים גופים שלא משקיעים באג"ח האמריקאיות

אלטשולר שחם ואיילים, שרואים באג"ח הנדל"ן מארה"ב מניות בתחפושת, ספגו פדיונות כוללים של 7.2 מיליארד שקל מינואר. הסיבה: יועצי ההשקעות בבנקים מעדיפים לשתף את הציבור בחגיגת האג"ח הקונצרניות, חלקן מסוכנות, בקרנות של המתחרים

08.11.2017, 07:24 | רחלי בינדמן

היועצים הפיננסיים בבנקים נמצאים בפלונטר. שוק החוב רותח, לא מעט בגלל רוח גבית של חברות הנדל"ן האמריקאיות שהגיעו לגייס חוב בתל אביב, והאג"ח שלהן מציגות תשואות מרשימות, זאת בניגוד לכל תסריטי האימה ערב הגעתן. הציבור שנכנס לאופוריה, ורואה את הכסף שלו נובל בפק"מ בריבית האפסית, דורש לקחת חלק בחגיגה מבלי להביא בחשבון את אלמנט הסיכון, ומעניש דווקא את מנהלי ההשקעות שנוקטים במדיניות שמרנית ומסרבים להשקיע בגל החוב האמריקאי.  

קראו עוד בכלכליסט

והנה, דווקא את קרנות הנאמנות של שני גופים אלה, היועצים בבנקים פודים כאילו אין מחר, ומנתוני הגיוסים של תעשיית הקרנות עולה כי דווקא מנהלי קרנות שמקפידים על קו השקעות שמרני מפסידים, ובגדול. את הפדיונות בתעשייה מובילים מתחילת השנה שני גופים — אלטשולר שחם ואיילים – שפדו, בהתאמה, 3.8 מיליארד שקל ו־3.4 מיליארד שקל מקרנות הנאמנות המסורתיות שהם מנהלים. מדובר בשני גופים שדוגלים באדיקות בקו השקעה ברור של הבית, ובניגוד לגופים מתחרים כמו הראל, פסגות ומיטב דש, הם גם מקפידים לנהל רק קרן אחת בכל קטגוריה.

מסרבים להשתתף בחגיגה

ולא רק בכך מסתכם הדמיון בין שני בתי ההשקעות. המנכ"ל המשותף ומנהל ההשקעות הראשי של אלטשולר שחם, גילעד אלטשולר, ומנכ"ל איילים קרנות נאמנות קובי שגב מסרבים גם להשקיע באג"ח שמנפיקות חברות הנדל"ן האמריקאיות והם מגדירים אותן כ"מניות בתחפושת". בנוסף, וחרף הפיתוי העצום להשקיע באג"ח קונצרניות המקנות היום תשואה עדיפה על אג"ח ממשלתיות, שני גופים אלה מסרבים לקחת חלק בחגיגה הזו מחשש כי המרווחים (הפער בין תשואת האג"ח הקונצרניות לאג"ח ממשלתיות מקבילות) לא משקפים את תוספת הסיכון הכרוכה בהם.

בינואר־אוקטובר גייסה תעשיית הקרנות 10 מיליארד שקל נטו, כשעיקר הגיוסים הופנו לקרנות אג"ח כלליות הכוללות גם רכיב מנייתי. קטגוריית האג"ח הכללי גייסה 17 מיליארד שקל בדגש על קרנות 80/20 (חשיפה של 20% למניות) שגייסו 7 מיליארד שקל וקרנות 90/10 שגייסו 6 מיליארד שקל. מה שנתן רוח גבית לתנופת גיוסים בקרנות אלו היתה העובדה שהן הניבו תשואה של יותר מ־7% מינואר, נתון לא רע לקרנות שעיקר חשיפתן היא לאג"ח קונצרניות.

דאגה בטווח הארוך

אך מנהלי השקעות שמסתכלים על הטווח הארוך מודאגים. לטענת גורם בכיר בתעשייה "לא ייתכן שהכשרת היישוב תנפיק אג"ח במח"מ של 8 שנים בריבית של 1.8% בלבד. זה לא יעלה על הדעת. ואיך יתכן שקבלן כמו דוניץ עם פרויקט אחד בראשון לציון מנפיק אג"ח בתשואה לפדיון של 1.7% במח"מ של 3 שנים. זה טירוף. חברות הנדל"ן האמריקאיות זו בכלל פארסה". מי שהובילו את הפידיונות באוקטובר היו קרנות הנאמנות של איילים שפדו יותר מ־1.1 מיליארד שקל בחודש, כאשר הקרן השקלית של איילים ספגה את הפדיונות הגדולים ביותר. אלא שגם כאן הפדיונות הם תוצר של עיוות בתעשייה.

רשות ני"ע מחייבת את המנהלים לחלק את הקרנות לקטגוריות שמדורגות על ידי מערך הייעוץ של הבנק לפי המנהלים המצטיינים והחלשים. אלא שקטגוריית אג"ח שקליות היא בעייתית, שכן היא יכולה להיות מאד סולידית ולכלול בעיקר אג"ח ממשלתיות של מדינת ישראל, או מאוד מסוכנת ולכלול אג"ח שקליות של חברות, בהן גם חברות לא מדורגות. באופן זה, בזמן שהקרנות הסולידיות בקטגוריה רשמו תשואה של 2%-1% מתחילת השנה, המנהלים שהשקיעו בעיקר באג"ח שקליות אמריקאיות רשמו תשואה של 6% ודחקו את הקרנות הסולידיות לתחתית הדירוג.

קובי שגב, מנכ"ל איילים קרנות נאמנות אמר אתמול ל"כלכליסט" כי, "העיקרון המנחה בניהול שלנו הוא השקעה על פי ניתוח ערך כלכלי, מחקר מיקרו וניהול אקטיבי תוך ניהול סיכונים. במהלך החודשים האחרונים מחלקת המחקר שלנו מוצאת לנכון להקטין משמעותית את רמת הסיכון במרכיב איגרות החוב, בדגש על אג"ח חברות. להערכתנו, חלק מהמשקיעים שמסתכלים על הטווח הקצר, מעדיפים להשקיע ברמת סיכון גבוהה יותר".

ריבית במחירי מציאה

שגב התייחס גם לחגיגת ההנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות ואמר, "שוק האג"ח מציע תשואות לפדיון נמוכות בראייה היסטורית. בנוסף, המרווחים שמציגות האג"ח הקונצרניות נמצאים בשפל עמוק. כשהציבור מסתפק בכמעט אפס, מגיעות לשוק חברות באיכות אשראי נמוכה אשר מנפיקות בתשואה גבוהה מעט מהקיים שבוודאי אינה הולמת את רמת הסיכון הפיננסי והמשפטי שבאחזקתן. דוגמה לסימפטום זה הנה חברות הנדל"ן האמריקאיות שהיו נאלצות לשלם מחירי אשראי גבוהים מאוד במדינות המוצא שלהן, ובמקום זאת מקבלות בישראל ריביות 'מציאה', על חשבון ציבור החוסכים".

קובי שגב מנכ"ל אילים קובי שגב מנכ"ל אילים קובי שגב מנכ"ל אילים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות