אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשת במו"מ לרכישת זכויות השידור של האולימפיאדה צילום: ינאי יחיאל, איה אפרים

בלעדי לכלכליסט

רשת במו"מ לרכישת זכויות השידור של האולימפיאדה

זכיינית ערוץ 2 לשעבר נפגשה עם נציגי יורוספורט, שמחזיקה בזכויות השידור של המשחקים ב־2020. בתאגיד עדיין לא החליטו אם להגיש הצעה נגדית

08.11.2017, 06:50 | אביב גוטר

רשת במגעים לרכוש את זכויות שידור של אולימפיאדת טוקיו 2020, כך נודע ל"כלכליסט". זאת שבוע לאחר שעברה לשדר שבעה ימים בשבוע. במסגרת המשא ומתן נפגשו נציגי רשת עם נציגי עמי אלה, מבעלי ELLACOM המייצגת את יורוספורט בישראל, ומחזיקה בזכויות השידור המלאות למשחקים האולימפיים, בקיץ ובחורף, עד 2024. עוד נודע כי יורוספורט מבקשת עבור שידורי האולימפיאדה כ־6 מיליון יורו.

קראו עוד בכלכליסט

רשת התעניינה בעבר ברכישת זכויות שידור של מפעלים נוספים, ואמרה לא פעם כי היא מאמינה שאירועי ספורט ואירועים אוניברסליים גדולים צריכים להיות משודרים בערוצים פתוחים ולא בתשלום.

מימין: מנכ"ל רשת אבי צבי ומנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ. רייטינג גבוה לשידורי ספורט, צילום: ינאי יחיאל, איה אפרים מימין: מנכ"ל רשת אבי צבי ומנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ. רייטינג גבוה לשידורי ספורט | צילום: ינאי יחיאל, איה אפרים מימין: מנכ"ל רשת אבי צבי ומנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ. רייטינג גבוה לשידורי ספורט, צילום: ינאי יחיאל, איה אפרים

אחד היתרונות המשמעותיים בשידור המשחקים האולימפיים בטוקיו הוא הפרשי השעות: השידורים יחלו בשעה 4 לפנות בוקר שעון ישראל ויסתיימו ב־16:00, כך שהם לא צפויים לפגוע ברצועות הפופולריות של שעות הערב, אז נרשמת צפיית השיא התורמת לרשת את מירב הכנסותיה.

לפני שנתיים הפסיד איגוד השידור האירופי (EBU) את זכויות השידור למשחקים האולימפיים ליורוספורט שמוכרת חלק ניכר מהן לערוצים במדינות בהן נתח השוק שלה אינו גבוה במיוחד, כמו בישראל.

עלות העסקה מוערכת בכ־1.3 מיליארד יורו, כך שליורוספורט יש אינטרס למכור את זכויות השידור למרבה במחיר. הערכות הן כי ערוצי תוכן נוספים יגישו הצעות נוספות לרכישת הזכויות. כיום ערוצי יורוספורט משודרים ב־HOT וב־yes בלבד ואינם זוכים לשיעורי צפייה גבוהים.

המתעמלת סימון ביילס באולימפיאדת ריו 2016. אובדן השידורים היווה מכה לערוץ הראשון, צילום: גטי המתעמלת סימון ביילס באולימפיאדת ריו 2016. אובדן השידורים היווה מכה לערוץ הראשון | צילום: גטי המתעמלת סימון ביילס באולימפיאדת ריו 2016. אובדן השידורים היווה מכה לערוץ הראשון, צילום: גטי

בעקבות זאת הערוץ הראשון, שהיה חבר ב־EBU, לא שידר את האולימפיאדה האחרונה שנערכה בריו דה ז’נרו ב־2016, ולראשונה הועברה בבלעדיות על ידי ערוצי הספורט של RGE. הדבר היווה מכה אנושה לערוץ הראשון. ברשת מבינים כי שידורי האולימפיאדה, בייחוד בשעות הללו, עשויים לייצר לה יתרון משמעותי על פני המתחרות ולהגדיל את ההכנסות גם בשעות שאינן נחשבות לצפיית שיא.

גורמים בשוק התקשורת אומרים כי בתאגיד לא התעניינו תחילה בשידורי המשחקים האולימפיים, בעיקר לאור הביקוש הגדול מצד ספקיות תוכן אחרות שעלולים להקפיץ את המחיר.

עמי אלה, נציג יורו ספורט בישראל עמי אלה, נציג יורו ספורט בישראל עמי אלה, נציג יורו ספורט בישראל

אולם בימים הקרובים יחליטו בתאגיד האם לשנות גישה ולהגיש אף הם הצעה. יש לציין כי נתוני הצפייה הגבוהים ביותר שהתאגיד רשם מאז יום עלייתו לשידור במאי האחרון היו של שידורי ספורט אטרקטיביים כמו משחק הכדורגל בין נבחרות ישראל וספרד.

התעניינות של גופי שידור רבים עשויה כאמור לגרום לכך שהציבור ישלם יותר כסף על שידורי ספורט על ידי גלגול העלויות על חשבון דמי המנוי לפלטפורמות השידורים השונות, כפי שאכן קרה בשנים האחרונות.

עד לפני שנים ספורות ערוצי הספורט של RGE וערוצי הספורט של צ'רלטון חלקו ביניהם את זכויות השידור של מפעלי הספורט האטרקטיביים. אולם כניסתו של ערוץ ONE לשוק טרפה את הקלפים, וזה רכש את זכויות השידור של הליגה הספרדית בבלעדיות.

גם התעניינותה של פרטנר במכרזים לזכויות השידור של הליגה הישראלית והליגה האנגלית בכדורגל תרמו לעלייה במחירי ההצעות. כתוצאה מכך נסקו מחירי זכויות שידור של מפעלי ספורט אחרים בכדי לשמור על אטרקטיביות הערוצים אל מול חברות הכבלים והלוויין.

מרשת לא נמסרה תגובה. לא ניתן היה לקבל את תגובתו של עמי אלה. 

תגיות