אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דירקטוריון קק"ל אישר את הפשרה בתנאים: 1.8 מיליארד ש' יועברו אם המדינה תעמוד בהתחייבויות העבר צילום: ויקיפדיה

דירקטוריון קק"ל אישר את הפשרה בתנאים: 1.8 מיליארד ש' יועברו אם המדינה תעמוד בהתחייבויות העבר

כיפופי הידיים בין הקרן הקיימת למדינה לא נפסקים וכעת דורשים בקרן כי כל העברה של כסף לקופת המדינה תותנה במילוי התחייבויות הממשלה שסוכמו ב-2015 ורובן הופרו עד כה

14.11.2017, 14:37 | שחר אילן

דירקטוריון קק"ל אישר היום (ג') את הפשרה שהושגה במשבר בין הממשלה לקרן. במסגרת הפשרה תעביר קק"ל 1.8 מיליארד שקל למדינה בשנתיים עד שלוש השנים הבאות. בתמורה תבוטל יוזמת חוק מיסוי קק"ל. עם זאת, הדירקטוריון החליט שכל העברה של כסף תותנה במילוי כל ההתחייבויות של הממשלה לקרן מההסכם הקודם ב-2015, התחייבויות שרובן הופרו עד כה. צפויים קשיים במשא ומתן על עיגון ההתחייבויות האלו בהסכם הכתוב.

קראו עוד בכלכליסט

על פי ההסכמה שהושגה אתמול בערב במשא ומתן בין סגני יו"ר קק"ל ארנן פלמן ושלמה דרעי ומנכ"ל קק"ל אמנון בן עמי לבין ראש לשכת ראש הממשלה יואב הורוביץ ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, קק"ל תעביר מיליארד שקל ב-2018 ועוד 800 מיליון שקל בשנים 2019 עד 2020. אם הכנסות קק"ל מקרקע יעברו את ה-1.85 מיליארד שקל תעביר קק"ל את כל 800 מיליון השקלים בשנת 2019. ככל שההכנסות ירדו יתחלק הסכום בין 2019 ל-2020. אם ההכנסות יעמדו על 1.45 מיליארד שקל או פחות אזי יועברו 400 מיליון שקל ב-2019 ו-400 מיליון שקל ב-2020.

מנכ"ל קק"ל, אמנון בן עמי מנכ"ל קק"ל, אמנון בן עמי מנכ"ל קק"ל, אמנון בן עמי

למרות התקדמות הפשרה מחלוקות בדרך להסכם הכתוב עדין אפשריות. כך למשל קק"ל מעוניינת שלמדינה לא יהיו דרישות נוספות ממנה עד 2023, בעוד המדינה צפוייה לטעון שאינה יכולה להתחייב מעבר ל-2021. זאת, בשל העיקרון שקבע בג"ץ שממשלה אינה יכולה לכבול את שיקול הדעת של הממשלות הבאות. קק"ל תדרוש להתנות את העברת הכסף במינוי שישה נציגים מטעמה למועצת מקרקעי ישראל בעוד האוצר טוען שהדבר תלוי במשרד המשפטים ולא בו.

מימין: יו"ר קק"ל דני עטר, שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל האוצר שי באב"ד. עדין צפויים קשיים במשא ומתן מימין: יו"ר קק"ל דני עטר, שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל האוצר שי באב"ד. עדין צפויים קשיים במשא ומתן מימין: יו"ר קק"ל דני עטר, שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל האוצר שי באב"ד. עדין צפויים קשיים במשא ומתן

כזכור דרשה המדינה מקק"ל שני מיליארד שקל, אחד ב-2018 ואחד ב-2019. קק"ל הביעה הסכמה רק למיליארד השקלים הראשונים. בתגובה החלה הממשלה לקדם את חוק מיסוי קק"ל, שמבטל את הפטור ממס של הקרן. החוק קובע שבכל שנה תוכל קק"ל להחליט אם לשלם למדינה 65% מרווחיה מקרקע או לשלם מיסים כחוק. ביום רביעי שעבר אישרה ועדת הכספים את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית והקואליציה אף איימה להביאה היום להצבעה במליאה. קק"ל הודיעה בתגובה על בחינה מחדש של פרויקטים בשווי 2.4 מיליארד שקל, ביניהם סכומים רבים שמיועדים לרשויות מקומיות. ועד עובדי קק"ל ערך אתמול הפגנה מול משרד ראש הממשלה. במקביל התנהל בימים האחרונים משא ומתן קדחתני שהביא להשגת הפשרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות