אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרווח של מימון ישיר נחתך בעקבות נזקי האשראי בהלוואות לכל מטרה צילום : מימון ישיר

הרווח של מימון ישיר נחתך בעקבות נזקי האשראי בהלוואות לכל מטרה

למרות עלייה של 18% בהכנסות ל־98 מיליון שקל ברבעון, הרווח הנקי של מימון ישיר נחתך ב־30% ל־11.7 מיליון שקל בשל ירידה חדה במדד ועלייה בהפרשות לאשראי שלא הוחזר

26.11.2017, 07:57 | רחלי בינדמן

זרוע האשראי החוץ בנקאי של ביטוח ישיר (61.54%) של משפחת שנידמן ממשיכה לצמוח לקראת הנפקה עתידית שמתכננת הקבוצה – אך רווחיה נחתכים. דו"חות ביטוח ישיר חושפים עלייה של 18% בהכנסות של מימון ישיר, המנוהלת על ידי ערן וולף, שהסתכמו ב־98 מיליון שקל ברבעון השלישי של השנה – אך גם ירידה של 30% ברווח הנקי ל־11.7 מיליון שקל. העלייה בהיקף ההכנסות נובעת מצמיחה בהיקפי הפעילות בחברה, שמתמחה באשראי חוץ בנקאי בדגש על הלוואות לרכישת רכבים, אך גם הלוואות לכל מטרה ולעסקים קטנים.  

קראו עוד בכלכליסט

באחרונה החל הפיקוח על הבנקים לשים לב להתפתחות האשראי הצרכני במשק, והמפקחת על הבנקים חדוה בר הזהירה את המערכת הבנקאית מפני הסיכונים הכרוכים בעלייה בהיקפי האשראי בתחום. זאת, אף שמדובר בהלוואות סולידיות יחסית המגובות בבטוחה של הרכב. בעקבות זאת, הבנקים וחברות כרטיסי האשראי – הנמצאות על המדף ועומדות בפני עלייה אפשרית בעלויות המימון שלהן על רקע התנתקות מהבנקים – החלו לצמצם את הפעילות בתחום, ומימון ישיר נהנית מההפקר.

הרווח הנקי נחתך בעיקר בשל ירידה חדה במדד המחירים לצרכן בשיעור של 0.5%, שהשפעתה נרחבת מכיוון שמרבית ההלוואות שמימון ישיר מעמידה ללקוחות הן צמודות מדד. הסיבה הנוספת לשחיקה ברווח היא עלייה בהיקף נזקי האשראי בהלוואות לכל מטרה, כאשר חלק מהעלייה נובע מהפרשות בגין התיק ההיסטורי שלה. אחת הסיבות לשחיקה שמשפיעה גם על העלייה בהפרשות האשראי של המערכת הבנקאית היא חוק שהקל את הליכי פשיטת רגל, וכפועל יוצא גם על לווים לשמוט חובות.

סך תיק האשראי של מימון ישיר (שלא הועבר לצדדים שלישיים כמו חברות כרטיסי אשראי) הסתכם נכון לסוף ספטמבר ב־1.3 מיליארד שקל. מתוך הלוואות בהיקף של 1.3 מיליארד שקל, 900 מיליון שקל מגובות בטוחה (בעיקר לרכבים) ו־400 מיליון לא מגובות בטוחה – בעיקר הלוואות לכל מטרה.

הדו"חות חושפים עוד כי באוקטובר האחרון חתמה מימון ישיר על הסכם מול חברת הפניקס להמחאת תיק הלוואות שהעמידה מימון ישיר ללקוחות פרטיים לרכישת רכבים בתמורה ל־89 מיליון שקל. הפניקס תשלם למימון ישיר דמי תפעול על שירותי תפעול וגבייה שתבצע מימון ישיר.

משפחת שנידמן מתכננת להנפיק את מימון ישיר לפי שווי של כ־750 מיליון שקל, לאחר מחיקתה הצפויה של ביטוח ישיר מהבורסה במסגרת קיפול שכבה בפירמידה כחלק מהוראות חוק הריכוזיות. בתחילת השנה סיכמה משפחת שנידמן עם לאומי פרטנרס, זרוע המימון של בנק לאומי, על עסקה למכירת 30% מביטוח ישיר ללאומי פרטנרס ולמשקיעים נוספים תמורת 480 מיליון שקל. לאומי פרטנרס צירפה לעסקה את כלל ביטוח, הפניקס ואיש העסקים מורי ארקין.

ערן וולף מנכ"ל מימון ישיר, צילום : מימון ישיר ערן וולף מנכ"ל מימון ישיר | צילום : מימון ישיר ערן וולף מנכ"ל מימון ישיר, צילום : מימון ישיר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות