אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הביטקוין איבד כ-1,500 דולר בתוך יום - על רקע הגבלות נוספות בדרום קוריאה צילום: רויטרס

הביטקוין איבד כ-1,500 דולר בתוך יום - על רקע הגבלות נוספות בדרום קוריאה

הממשלה במדינה מודאגת מה"זומבי ביטקוין": צעירים המכורים למטבע ובודקים את שוויו מסביב לשעון. היא הציגה כמה צעדים להגבלת המסחר בו - כמו מיסוי על עסקאות ואיסור על פתיחת חשבונות לקטינים

28.12.2017, 14:47 | רעות שפיגלמן

הביטקוין נסחר כעת סביב רמה של 13.9 אלף דולר - נפילה של כ-10% לעומת המחיר בתחילת היום. ברקע למסחר: צעדי הרגולציה של ממשלת דרום קוריאה שנועדו להגביל את השימוש בביטקוין, ופיצול המטבע.  

קראו עוד בכלכליסט

זו אינה הפעם הראשונה שמתרחש פיצול (הפעם הקודמת היתה באוגוסט. במסגרת זו נוצרת גרסה מקבילה למטבע קיים. מי שמחזיק במטבע המקורי אמור גם לקבל בחינם כמות מסוימות מהמטבע החדש. למעשה, מחזיקי המטבעות מקבלים שיכפול של כמות המטבעות שברשותם ללא תשלום. הפיצול הפעם מטרתו לאפשר ביצוען של עסקאות בפרקי זמן מהירים יותר - 2.5 דק' בממוצע לעומת 10 דק' כיום, כמו גם אופן הצפנה משופר.

במקביל, כאמור, הודיעו היום הרגולטורים בדרום קוריאה על הגבלות נוספות על המסחר במטבעות וירטואליים, ובכלל זה האיסור על חשבונות אנונימיים.

 

דרום קוריאה היא השוק השלישי בעולם למסחר בביטקוין, לאחר יפן וארה"ב. המדינה היא גם בית לאחת מהבורסות הגדולות למסחר במטבעות וירטואליים, "ביטהאמב" (Bithumb).

 

לפי סקר שערך אתר המשרות "סאראמין" (Saramin) בדרום קוריאה, מתוך אלו שהשקיעו במטבעות וירטואליים, למעלה מ-80% רשמו רווח מהשקעותיהם, ומתוכם 20% רשמו החזר ממוצע של 425%. המשקיע הממוצע בשוק המטבעות הווירטואליים בקוריאה מחזיק בכ-5.66 מיליון וון (5,260 דולר) במטבעות וירטואליים.

 

הסקר התקיים באמצעות אימיילים, ב-19-20 בדצמבר וכלל 941 משתתפים, כש-80% מהם שייכים לקבוצת גילאי ה-20 וה-30.

 

לשם השוואה, כ-11% מהאמריקאים שנסקרו אצל אתר השוואות הלוואות הסטודנטים "לנד-אדיו" (LendEdu) בספטמבר, אמרו כי יש להם או שהיה להם בעבר מטבע וירטואלי מסוג זה או אחר. 17.2% מהמשיבים אמרו כי ישקיעו בביטקוין בעתיד.

 

בקוריאה, הכינוי "זומבי ביטקוין" מתייחס לאנשים הבודקים את שווי הביטקוין מסביב לשעון. ראש ממשלת דרום קוריאה, לי נאק-יאון, אפילו הביע דאגה נוכח שיגעון הביטקוין במדינה, והזהיר כי הדבר יכול לגרום "לעיוות רציני או לתופעות חברתיות פתולוגיות, ויכול אף לדרדר אנשים צעירים לפעילות קרימינלית כמו סחר בסמים".

נוכח החשש הגדל לגבי מטבעות וירטואליים, ממשלת דרום קוריאה הציגה החודש כמה צעדים חדשים להגבלת המסחר הספקולטיבי במטבעות וירטואליים, כגון מיסוי עסקאות במטבע וירטואלי ואיסור על קטינים ועל משקיעים זרים לפתוח חשבונות בפלטפורמות למסחר במטבעות וירטואליים. כאמור, היום הוצגו צעדים רגולטוריים נוספים.

   

ביטקוין, צילום: שאטרסטוק ביטקוין | צילום: שאטרסטוק ביטקוין, צילום: שאטרסטוק

   

קבוצה של פעילים נגד רגולציית המטבעות הווירטואליים מתכננת לערוך הפגנה בסוף השבוע הקרוב בסיאול, נגד מה שהם מכנים "העריצות" של ממשלת הנשיא מון ג'איי-אין. קבוצת משקיעים גם הגישה עצומה אונליין לבית הנשיא, נגד הרגולציה של המטבע הווירטואלי. על העצומה, שפורסמה בתחילת דצמבר, חתומים כ-17 אלף בני אדם, ועל פי חוקי המדינה, על הממשלה להשיב לכל עצומה שעליה חתומים 200 אלף בני אדם ומעלה.

מוקדם יותר היום אמר ראש הסוכנות לרגולציה פיננסית של דרום קוריאה כי "בועת הביטקוין תתפוצץ בשלב מאוחר יותר", לפי סוכנות הידיעות "יוהאפ".

עם זאת, לא כולם חוששים מההחמרה ברגולציה. סדריק ג'ינסון (Cedric Jeanson), מנכ"ל חברת המסחר במטבע "ביט-ספרד" (BitSpread) אמר בראיון ל-CNBC היום כי הוא מאמין שהצעד "חיובי למדי" ו"נורמלי" מצד הרגולטורים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות46 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

46.
ביטקוין - אפיק ההשקעה שגדל הכי מהר בהיסטוריה
11-2009 - 1500 ביטקוין לדולר - מחיר הביטקוין כמחיר החשמל לכרייתו 03-2010 - 333 ביטקוין לדולר -תחילת המסחר בביטקוין 08-2010 - 150 ביטקוין לדולר 10-2010 - 10 ביטקוין לדולר 03-2011 - 1 ביטקוין = 1 דולר 06-2011 - 12.5 דולר לביטקוין 06-2013 - 100 דולר לביטקוין 12-2013 - 1000 דולר לביטקוין 11-2017 - 10000 דולר לביטקוין 12-2017 - 20000 דולר לביטקוין גדילה של פי 30 מיליון ב 8 שנים וחודש תשואה של 3,000,000,000% = 3 מיליארד אחוז
אדם  |  03.01.18
45.
שמעתי תאוריה מעניינת שלפיה
הביטקוין אינו מטבע אלא סחורה. הוא אפילו נסחר בשוק האופציות, אבל כמעט לא משתמשים בו כדי לרכוש סחורות אחרות. כמובן שיש בעיה באכיפת חוזים הרשומים בביטקויין ואי אפשר להשתמש בו לתשלום מיסים. וכמובן שער הביטקויין מייצג דפלציה נוראית - לו הביטקוין היה משמש כמטבע עיקרי של מדינה מסויימת, המדינה הזו היתה שקועה כרגע במיתון עמוק ובמשבר כלכלי. מסתבר שמטבע לא יכול להתנהל לפי ביקוש והיצע של שוק פתוח, ושבנקים מרכזיים עדיין חשובים כדי לשמור על יציבות הכלכלה.
שיילוק  |  02.01.18
43.
הישראלים כל כך חמדנים עד כדי גועל, כשהמטבע הווירטואלי יתרסק יבכו לנו איך עבדו עליהם
ואח"כ ילחצו על הממשלה להציל אותם כי אין להם בית ואין להם מה לאכול. לי ממש לא תהיה כל סימפטיה לדפוקים הללו שתמיד אח"כ רואים אותם בוכים. זה מדהים עד כמה חלומות של התעשרות מהירה התרסקו לנוכח עבודה בעיניים שרק דפוקים האמינו לזה נוסח משקיעי ברנארד מיידוף, ענבל אור, הבנק של מוני ואחרים. כשמישהו ילך למרכז קניות ויבקש לשלם בביטקויין ויקבלו את זה תקראו לי. נניח שלמשקיע התשואה שלו עלתה למיליון והוא רוצה להמיר את זה אם בכלל יצליח למה הוא ימיר את זה? חחח . . . למטבע עובר לסוחר, כלומר למטבע הרגיל יש יותר כוח שוק מאשר איזה משהו ווירטואלי.
הסוחר מוונציה  |  01.01.18
לכל התגובות