אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בסין יחלו להשתמש ברשת החברתית במקום בתעודת הזהות צילום: storyblogger.de

בסין יחלו להשתמש ברשת החברתית במקום בתעודת הזהות

במעצמה המזרחית גם עבור רכישת כרטיס רכבת נדרש האזרח למלא את פרטי תעודת הזהות. על מנת להקל על החיים, בגואנז'ו יופעל פיילוט במסגרתו חשבון ה- WeChat יחליף את התעודה הלאומית

28.12.2017, 19:12 | קרן-אור גרינברג

במקרים רבים אנחנו מתחברים לאפליקציות באמצעות הפייסבוק, בסין החליטו לקחת את כמה צעדים קדימה. גואנז'ו, אחת הערים הגדולות בסין תאפשר לאזרחיה להשתמש בחשבון ה- WeChat, היא הפייסבוק המקומית, כתעודת זהות וירטואלית, מגובה בטכנולוגיית זיהוי פנים.

קראו עוד בכלכליסט

בסין בניגוד לישראל, תעודות הזהות משמשות לכל דבר כמעט בחיי היומיום, החל מהזמנת חדר במלון, כרטיס רכבת או פתיחת חשבון בנק.

הפיילוט החל בבירת גואנדונג בשותפות חברתTencent המפעילה את הרשת החברתית הסינית ולשכת הביטחון המקומית. על פי סוכנות הידיעות Xinhua הפיילוט שבינתיים החל ברובע אחד בעיר העצומה יורחב במהלך החודש.

אפליקציה wechat, צילום: itunes אפליקציה wechat | צילום: itunes אפליקציה wechat, צילום: itunes

בגרסה המוגבלת משתמשים יזוהו על ידי סריקת פניהם עם יישום WeChat עבור זיהוי בפונקציות פשוטות כמו רישום בקפה אינטרנט. עם זאת, אלו שירצו להרחיב את אפשרויותיהם להשתמש בשירות היעיל לאזרח יצטרכו לבקר במסוף בעיר ולסרוק את תעודות הזהות הפיזיות שלהם ודרכה יוכלו להשתמש ביתר הפונקציות שמציע השירות המלא בהם אף רישום עסק באמצעות חשבון הרשת החברתית.

זיהוי דיגיטלי בסין החל כבר בשנה שעברה, כשחברת התשלומים של אליבאבא, Alipay, ערכה ניסוי דומה במערכת משלה בעיר אחרת בסין.

WeChat השייכת לטנסנט החלה את דרכה ב-2011 בתור אפליקציית מסורנים, ומאז התרחבה לכדי רשת חברתית ומתן שירתי שיחות קול, אחסון ענן, קניות באינטרנט ושירותים פיננסיים בהם גם תשלומים בנייד. 902 מיליון בני אדם משתמשים בממוצע בווי-צ'אט מדי יום, והמידע שאוספת האפליקציה עליהם הוביל לעליית מניית החברה פי 2 מתחילת השנה, כשבנקודת זמן מסוימת אף עקפה את פייסבוק.

אם עד כה, מודל הרווח שלה הסתמך על משחקי גיימינג, מעורבות החברה בפרויקט תעודת הזהות תייצר תזרימי הכנסות חדשים. הצלחת הפיילוט יהווה יתרון עסקי של החברה על יריבתה, אליבאבא באיסוף מידע על המשתמשים עבור פרסום ממוקד ודירוג אשראי.

עם זאת, חששות רבות עלו עקב מעורבות חברה טכנולוגית פרטית יחד עם המפלגה הקומוניסטית המפעילה צנזורה ומעקב על אזרחיה. WeChat מצנזרת מסרים רגישים מבחינה פוליטית ואף משתפת זהות של משתמשים בהוראת המשטרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות