אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עשר שנים למקבוק אייר, הלפטופ ששינה את עולם המחשוב

עשר שנים למקבוק אייר, הלפטופ ששינה את עולם המחשוב

בינואר 2008 עלה סטיב ג'ובס על הבמה וחשף את הלפטופ הכי דק, קל וסקסי שראה העולם. המתחרות עמלו כדי להדביק את הפער, והצליחו להציג מחשבים חזקים יותר במידות דומות - בעוד אפל כמעט שלא שינתה את ה-Air כבר שנים

16.01.2018, 23:14 | רפאל קאהאן

בינואר 2008 עמד על בימת Macworld סטיב ג'ובס והציג לקהל מעטפה חומה בגודל A4, מתוכה שלף מחשב: ה-MacBook Air הראשון לשמו. שוק המחשוב כולו נבהל והתפעל, שכן היתה זו הפעם הראשונה בה נראה מחשב נייד כל כך דק וקל. מאז עברו עשר שנים, בהן שינה המקבוק של אפל את התעשייה.

קראו עוד בכלכליסט

בזמן השקתו, עלה המחשב כ-1,800 דולר - מחיר פרימיום שהפך אותו לסמל סטטוס, בורג חשוב במכונת השיווק המשומנת שיצר ג'ובס. המקבוק אייר הצליח להצטמצם למידות הנדרשות בזכות סדרה של פשרות: לא היו לו כונן CD, ושקעי חיבור רשת (את'רנט), VGA או Firewire. היה USB 2.0, חיבור מיקרו DVI למסך חיצוני ושקע אוזניות.

סטיב ג סטיב ג'ובס מציג את המקבוק אייר סטיב ג

ה-Air היה המחשב הנייד הראשון שהתבסס רובו ככולו על חיבורים אלחוטיים עבור האינטרנט וחיבור ההתקנים החיצוניים דוגמת עכבר או מקלדת חיצונית. הוא גם היה דק וקל מכל מתחריו, בראשם סדרות העילית של סוני (שמאז כבר נטשה את תחום הלפטופים), Dell ולנובו.

יצרניות המחשבים התאמצו כדי להדביק את הפער שפתחה אפל, במידה רבה על ידי חיקוי; במשך תקופה ארוכה, כל לפטופ דק וקל בשוק נראה כתואם מק אייר. העיצוב של המקבוק אייר היה כה מוצלח, שלא השתנה מהותית מאז (למעט דגם המקבוק 12, בו זנחה אפל כמעט את כל השקעים).

אירוע חשיפת המחשב אירוע חשיפת המחשב אירוע חשיפת המחשב

ואולם, המקבוק אייר הוא גם דוגמה לקיפאון של אפל בכל הנוגע לחדשנות בתחום החומרה; החברה כבר לא מאתגרת את המתחרים ולרוב נשענת על שכלול ושיפור פיתוחים קיימים, ולא על שינויים מפתיעים ומרתקים.

האייפון X, למשל, הוא שילוב של עיצוב וטכנולוגיות שהוצגו מספר שנים קודם לכן בעולם האנדרואיד. ולא בטוח שהמגרעת העליונה הייתה עוברת את בקרת האיכות של ג'ובס, שהיה כנראה מפטר בגסות את המהנדס שחשב על הפתרון הזה.

המקבוק 12 והמקבוק אייר, צילום: עומר כביר המקבוק 12 והמקבוק אייר | צילום: עומר כביר המקבוק 12 והמקבוק אייר, צילום: עומר כביר

בשנים האחרונות עקפו המתחרות את אפל בקלות עם מחשבים שנשארים דקים וקלים בדומה למקבוק אייר, אך מציגים תכונות כמסכים מתהפכים ומתנתקים, חומרה חזקה ועמידות מבנית בתקנים צבאיים. המקבוק אייר, לעומתם, נראה פחות או יותר אותו הדבר כבר שנים.

האם נראה עוד מהפכה בדמות המקבוק אייר באירועי אפל הבאים? הסיכוי נמוך; על אף שמכירות מחשבי אפל צמחו ב-2017, לא מדובר בפעילות מרכזית עבור ענקית הטכנולוגיה מקופרטינו. טים קוק מתמקד בקטגוריות המוצר המכניסות ביותר ובשווקים הכי אטרקטיביים, מה שתרם להמשך הצמיחה במניית החברה - ושוק המחשוב הנייד אינו קוסם לאפל כפי שקסם לה בשנים עברו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
ל-3 אתה מתנהג כמו ילד קטן
מה הקשר בין ה-sony vaio z שהיה המחשב הטוב ביותר בשוק במשך שנים (עבר את אפל בענק) לבין מכשירי טלפון? סוני אכן מכרה את פעילות המחשבים הניידים שלה ובגלל זה עד היום לא יצא מחשב שמתקרב ביכולות שה-sony vaio z נתן בדור האחרון שלו. מחשב 13 אינץ ששוקל 1.17 קילו עם מעבד מרובע ליבה ושני ssd ב-raid. וזה יצא ב-2013, אפל עד היום עם ה-mac pro שלה רק מתקרבת למחשב שיצא לפני 5 שנים - זה בסדר גם אף חברה אחרת לא אבל לא זו הנקודה. תמשיך להעריץ את אפל כמה שאתה רוצה אבל לפחות תכיר בעובדות - sony vaio z שקל כמו ה-macbook air ונתן ביצועים כמו ה-macbook pro לפני 5 שנים אז להגיד שאפל היתה הכי טובה בקטגוריה של הultrabook פשוט מאוד לא נכון - וזה שבשנת 2000 הוא שקל 1.5 קילו אומר לך שאפל לא היתה יכולה להמציא את קטגורית ה-ultrabook - כי הקטגוריה הזו כבר היתה קיימת 8 שנים לפחות לפני שאפל הוציאה את ה-air ה"מדהים" שלה אולי היו מחשבים אחרים שהשיגו את sony אז אני אומר 8 שנים לפחות.
ggg  |  17.01.18
לכל התגובות