אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פקחי משרד הפנים לא יכולים לפעול נגד מסחר בשבת צילום: אלכס קולומויסקי

בדיקת כלכליסט

פקחי משרד הפנים לא יכולים לפעול נגד מסחר בשבת

בניגוד להבטחת יו"ר ועדת הכספים משה גפני, משפטנים טוענים כי האפשרות להפעיל פקחים של משרד הפנים להפסקת המסחר בשבת ‑ באמצעות חוק שעות עבודה ומנוחה או חוקי עזר עירוניים ‑ לא קיימת בלי שינוי חקיקה או החלטת ממשלה

17.01.2018, 07:04 | שחר אילן

משפטנים מבטאים הסכמה רחבה שהבטחת יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני להפעיל מאות פקחים של משרד הפנים לסגירת המסחר בשבת אינה אפשרית מבחינה משפטית, לפחות בלי שינוי חקיקה.

בדבריו בכינוס של איחוד הצלה בליל שבת טען גפני ש"הסיכום עם ראש הממשלה היה שהיות שבמשרד הפנים יש מאות פקחים שמטפלים במסתננים, והם פקחים גויים, הנושא של האכיפה בתוך חודשיים נכנס למסלול". גפני גם ביקש מהנוכחים "לא להוציא את זה החוצה" משום שהדבר עלול "לעשות נזק" למימוש המהלך.

קראו עוד בכלכליסט

משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי   משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

יש שתי אפשרויות לכאורה להפעיל פקחים כדי למנוע מסחר בשבת: האחת ‑ באמצעות חוק שעות עבודה ומנוחה, האוסר על העסקת עובדים יהודים בשבת. והשנייה ‑ באמצעות חוקי עזר עירוניים האוסרים על מסחר בשבת.

באשר לאפשרות שפקחי משרד הפנים יוסמכו לאכוף חוקי עזר עירוניים, אומר מנהל המרכז ללאום, דת ומדינה במכון הישראלי לדמוקרטיה הד"ר למשפטים שוקי פרידמן "זה כמעט מדע בדיוני. זה הזיה. אלו סמכויות ממקורות הסמכה שונים בעלות אופי שונה לחלוטין".

לעמדה הזו מצטרף גם היועץ המשפטי לשעבר של עיריית ירושלים עו"ד יוסי חביליו. לדבריו, ראש העירייה הוא מי שמסמיך פקחים עירוניים, והפקחים צריכים להיות עובדי עירייה. "אני סבור שלפקח של משרד הפנים אין סמכות לאכוף חוקי עזר", אומר חביליו. "זה כמו שפקח של ירושלים יאכוף חוקים בתל אביב".

האפשרות השנייה היא חוק שעות עבודה ומנוחה, שמסמיך את שר העבודה בלבד להפעיל פקחים. גם שר הפנים אריה דרעי מודע לכך שהסמכות היא של שר אחר. הוא ניסה לקדם הצעת חוק שתאפשר לו להשתמש בפקחי מבקשי המקלט לאכיפת חוק שעות העבודה והמנוחה בשבת ושר העבודה והרווחה חיים כץ סירב. פרידמן אומר ש"הסמכת פקחים ממשרד הפנים מחייבת לכל הפחות החלטת ממשלה".

חביליו אמנם מייצג בעלי מרכולים בירושלים שפותחים את עסקיהם בשבת, אבל לעמדה שדברי גפני בלתי אפשריים שותף גם עו"ד אורי ישראל פז, היועץ המשפטי של קואליציית שבת שוויון, הנאבקת לסגירת המסחר בשבת. "האכיפה של חוקי עזר עירוניים נתונה בידי הרשות המקומית", אומר פז. לדבריו, דרעי מוסמך להקים ועדת חקירה על תפקוד ראשי הערים שאינם אוכפים את החוק בעצמם "ולהעמיד אותם מול הקלון הציבורי". מנכ"ל קואליציית שבת שוויון ד"ר רועי לחמנוביץ אומר ש"למעשייה שגפני מכר אין אחיזה במציאות".

גם מבחינה מעשית נראה שאין היתכנות לדברי גפני. ברשות ההגירה טענו שאין מאות פקחים לא יהודים. לרשות יש בין 300 ל־400 פקחים שרובם יהודיים.מקורבי גפני מסבירים שדבריו נבעו מכעס על דברי דרעי יום קודם לכן, שלא יאכוף את חוק המרכולים, שהציגו באור בעייתי את המאבק להעברת החוק.

גפני נמנע מלהתייחס אתמול בשיחה עם "כלכליסט" לדבריו על חוק המרכולים, ותקף את הקלטת דבריו בשיחה סגורה בליל שבת ופרסומה. "כל העיתונאים מהמזרח התיכון התקשרו אליי ואמרתי להם שיחפשו את החברים שלהם". דברי גפני ל"כלכליסט" ש"לא ידעתי שהחילונים הם פרימיטיביים" עוררו תשומת לב רבה והתייחסו כנראה לשיתוף הפעולה של התקשורת החילונית עם החרדית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
ואני חשבתי לתומי שההלכה אוסרת על העסקת גוי של שבת בשכר
מילא אם גפני לא מכיר את החוק הישראלי, אבל גם את ההלכה הוא לא מכיר? עד כמה שאני מבינה, חילונית בורה ופרימיטיבית שאני, ליהודי אסור להעסיק גוי בשכר בשבת, מקסימום להגיע איתו להבנות שיעבור בשבת ויראה אם משהו לא תקין (החשמל נפל וכדומה). העסקה ברורה בשכר אסורה וכל פעולה של גוי בשבת אמורה להיות מרצונו החופשי ולמען עצמו.....
פרימיטיבית  |  18.01.18
20.
פקחים ללא סמכויות
בשנות ה80 ניסה מנכ"ל משרד התחבורה לשלוח פקחים לשדה התעופה כדי לחקור נוסעים בטיסת צ'רטר של חברת שכר ישראלית כדי לאכוף תקנות מסויימות. השופט המנוח וינוגרד ז"ל הוציא נגד הפקחים האלה צו מניעה לבקשת נציגי החברה שטענו כי לפקחים אלה אין הסמכה בחוק לחקור נוסעים.הצו הפסיק את הפעילות הזאת. יש להניח ולקוות שפעולת "פקחי שבת" אם תתקיים תופסק על ידי צו בית משפט.
אלון קפלן  |  17.01.18
לכל התגובות